Bebeğiniz Yeteri Kadar Besleniyormu?

mislinay

Yeni Üye
Üye
Bebeğiniz Yeteri Kadar Besleniyormu?
Dogumu izleyen ilk bir kaç hafta boyunca bu soru sürekli kafanizi kurcalayacaktir. Özellikle bebeginiz sürekli emmek istiyor ve emdikten sonra da huzursuzlugu devam ediyorsa. Daha çok uykuyla geçen ilk 1-2 gün sonrasinda bebeginiz hep “aç”tir. Bunda anne sütünün çok kisa sürede sindirilmesinin payi vardir.
Çogu yenidogan, 3-4 günlük olduktan sonra, günde 8-15 defa annesini emmeye baslar. Burdan çikan sonuç, her istedigindebebeginizi emzirmek olmalidir. Sakin ola ki hemen kafaniza göre bir emme-uyuma düzeni oturtmaya çalismayin. Sürekli emme istegi, ilk günlerde bebegin doymadigi anlamina gelmez. Isin kötüsü, bu günlerde bebeginizi tartmak da çok anlamli degildir, çünkü bebekler ilk günlerde ortalama %5-10 arasi tarti kaybeder ve dogum tartilarina tekrar ulasmakyeterince beslenseler bile 15 günü bulabilir. Yani üç buçuk kg dogmus bir bebek 10.gün 3400 gramsa, bu onun aç kaldigi anlamina gelmeyebilir.
Yine de, bebeginizin yeterli anne sütü alip almadigini gösteren bir takim bulgular vardir. Bunlardan en ciddisi dehidratasyon(sivi kaybi) dir, ve hemen bir çocuk doktoruyla görüsmeniz gerekir.
Iste bebeginizin yeteri kadar emdigini anlamaniza yarayacak kimi ipuçlari:
  • Ilk 2-3 haftada bebeginiz en az 2-3 saatte bir yada 24 saatte en az 8 kez emmeli.
  • Emzirme sonrasinda gögüslerinizin bosaldigini ve yumusadigini hissetmelisiniz.
  • Bebeginizin cildi pembe ve siki olmalidir. Karin derisi sikilip birakildiginda hemen eski haline dönmelidir. Su kaybi varliginda sikilan cild, bir süre burusuk halde kalir.
  • 5. Günden itibaren bebeginiz altini daha çok islatir. 24 saatte en az 8 islak bez almaniz gerekir. Alt bezinin islakligi konusunda kuskunuz varsa, içine bir parça tuvalet kagidi koymaniz islakligi anlamaniza yardimci olacaktir. Ya da, kullanilmis bezi bir elinize, yeni bir alt bezini diger elinize alin, bebek çis yapmissa kullanilmis bez daha agir olacaktir.
  • Sessiz bir odada emzirirken, bebeginizin yutma sesini duyabilirsiniz.
  • Bebeginizin kakasi sari- hardal rengidir, veya sik ve koyu renktir, besinci günden itibaren kaka rengi açilmaya baslamalidir.
Asagidaki bulgularin varligi durumunda, bebeginiz muhtemelen yeterince beslenememektedir:
  • Bebeginiz her defasinda 10 dakikadan az emmektedir.
  • Bebeginiz emerken yutma sesini pek duyamazsiniz.
  • Emzirme sonrasi gögüslerinizde belirgin bosalma olmaz.
  • Bebek genellikle huzursuz ve halsizdir.
  • Bebeginizin yanaklari çöküktür.
  • Günde en az bir kaka yapmamaktadir, yada, 5. Günden sonra da koyu renkli az miktarda kaka devam etmekte, kaka rengi açilmamaktadir.
  • Ilk haftanin sonunda bebeginizin rengi daha sararmis ve solmustur.
  • 3. Hafta sonunda yanaklarinda hala belirgin dolgunlasma yoktur.
  • Ilk hafta sonunda cildi hala burusuktur.
Yukarda siralananlarin herhangi birinin varliginda hemen çocuk doktorunuzla görüsmeniz gerekir.
Sunu hiç unutmayin, saglikli emzirmenin ilk kosulu, kendinize güvenmenizdir. Bebeginizi emzireceginize, sütünüzün yettigine ve yetecegine kesin olarak güvenmelisiniz.
Dr. Mustafa Mete

Ce: Bebeğiniz Yeteri Kadar Besleniyormu?

benim bebegim cok ictahsizz ins azda olsa gereken besini aliyordum paylasim icin tsklerr canimm,emegine saglik

benim çocuk ta çok iştahsız çok zorlanıyorum ona yemek yedirirken eline sağlık canım.

kolay gelsin canım Allah sabır versin size benimkilerde öyle iştahlı değiller hele küçüğümü bebekken nasıl yedireyim diye az uğraşmamıştım

Geri