gebe
  1. BEYZA21

BEYZA21 ♥ سن بنيم جننتيم نفسيمسين ♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    1.524
    Ödül Puanları:
    113

Bebek emziriyorum bu beni gebelikten korurmu?

Konu, 'Doğum Kontrolü & Aile Planlaması' kısmında BEYZA21 tarafından paylaşıldı.

emzirme gebelikten korurmu,bebek emzirmek gebelikten korurmu,emzirme döneminde gebelikten nasıl korunulur,emzirme döneminde gebelikten korunma yöntemleri hakkında bilgiler
    Bebeğinizi düzenli olarak emziriyorsanız, adet görmediğiniz sürece doğum sonrası ilk altı ay içinde emzirmenin gebelikten koruyucu etkisinden yararlanabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki noktaları mutlaka dikkate almalısınız.

Emzirmenin gebelikten koruyucu etkisi bebeğin emmesinin refleks yolla hipofiz bezinden yumurtlamayı baskılayıcı prolaktin hormonu salgısını artırmasından kaynaklanır. Normalde süt üretiminden sorumlu olan prolaktin hormonu kanda belli bir seviyenin üzerinde seyrettikçe yumurtlama baskılanmaya devam eder.

Hipofiz bezinden salgılanan miktar direkt olarak bebeğin günlük emme süresi ile ilgili olduğundan, bebeğin yalnızca anne sütüyle beslenmesinin hormon salgılatıcı etkisi prolaktinin en üst seviyede salgılanmasını sağlar. Bebeğinize ek gıdalar vermeye başladığınız andan itibaren bebeğiniz sizi daha az emecek ve böylece daha az prolaktin salgılanacaktır. Prolaktinin yumurtlamayı baskılaması için salgılanması gereken miktar kişiden kişiye değiştiğinden şu öneriyi dikkate alın: Bebeğinize ek gıdalar vermeye başladığınız andan itibaren artık emzirmenin gebelikten koruyucu etkisine tam olarak güvenmeyin ve bir aile planlama yöntemi uygulamaya başlayın.

Adet kanamalarınız başladığı andan itibaren bebeğinizi yalnızca sütünüzle bile besliyor olsanız artık emzirmenin gebelikten koruyucu etkisine tam olarak güvenmeyin ve bir yöntem uygulamaya başlayın. Lohusalık dönemindeki (doğum sonrası ilk 6 haftadaki) kanamalar rahimin toparlanma sürecinde meydana gelen kanamalar olarak adet kanaması olarak değerlendirilmezler. Gördüğünüz ilk kanama alışkın olduğunuz özelliklerden farklı olsa da bu öneri değişmez.

Altıncı aydan itibaren adet görmemiş olsanız da bebeğinizi yalnızca sütünüzle bile besliyor olsanız artık emzirmenin gebelikten koruyucu etkisine tam olarak güvenmeyin ve bir yöntem uygulamaya başlayın.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 9 Ağustos 2016
  2. gülsüm necaj

gülsüm necaj Forum Okuru

iyi akşamlar ben 4 ay önce doğum yaptım geçen ay adet oldum bu ay olmadım.eşimle ilişkiye girdik geri çekilde hamile olasılığım varmı acaba yardımcı olurmusunuz.

3. BEYZA21

Beğenilen Mesajlar:
    1.524
    Ödül Puanları:
    113
    Merhaba korunmasız her ilişki istenmeyen gebelik açısından risktir.Gecikmeniz için test yapmanızı öneriyorum.

4. nesrin koç

nesrin koç Forum Okuru

slm 4 aylık bebeğim var sütüm yetmiyor mama veriyorum doğru dürüst emziremiyorum . bu ay adetim 4 gün gecikti hamile olma ihtimalim varmı acaba.

5. BEYZA21

Beğenilen Mesajlar:
    1.524
    Ödül Puanları:
    113
    Merhaba,
    Bebeğinizi düzensiz emzirdiğiniz için, korunmasız birliktelikte gebe kalabilirsiniz. Bu yüzden tedbiren gebelik testi yapın. Düzenli emziren kadınları , emzirme istenmeyen gebeliklerden 6 aya kadar korumaktadır.Şayet gebelik istemiyorsanız etkin bir korunma yöntemi tercih edin..

Bebek emziriyorum bu beni gebelikten korurmu? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Deri altı çubuklar gebelikten korurmu ?

Deri altı çubuklar gebelikten korurmu ?

deri altı çubuk nedir,deri altı çubuklar hamilelikten korurmu,deri altı çubuklar gebelikten korurmu,deri altı çubuklar hakkında bilgiler Cilt altına yerleştirilen hormon içerek küçük çubuklardır. Cilt altına yerleştirilen çubuklardan her gün belirli miktarda hormon salgılanmakta ve bu sayede yumurtlama engellenmektedir. Yerleştirilmesi ve çıkartılması küçük bir cerrahi operasyonla...
  2. Bebek emziriyorum gebelikten nasıl korunmalıyım?

Bebek emziriyorum gebelikten nasıl korunmalıyım?

emzirme döneminde gebelikten korunma,emzirme döneminde hamilelikten korunma,emzirme döneminde nasıl korunmalıyım,emzirmne döneminde hamile kalmamak için ne yapmalıyım,emzirme döneminde hamilelikten korunma hakkında bilgiler Doğum sonrası emzirme alışkanlıkları coğrafi ve kültürel farklılıklar göstermektedir.Gelişmekte olan ülkelerde emzirme oranı yüksek ve emzirme süresi daha uzunken,artık...
  3. Vajinal duş gebelikten korurmu?

Vajinal duş gebelikten korurmu?

vajinal duş nedir,vajinal duş hamilelikten korurmu,vajinal duş zararlımıdır,vajinal duş ne için yapılır,vajinal duş hakkında bilgiler İlişkiden hemen sonra vajen içinin yıkanması işlemine "vajinal duş" adı verilir. Nadiren gebelikten korunmak için bazu kadınlar tarafında uygulanan bir yöntemdir ancak çok yetersiz bir yöntemdir. Spermler boşalmadan 90 saniye sonra bile rahim...
  4. Bebek emziriyorum hamile kalırmıyım?

Bebek emziriyorum hamile kalırmıyım?

İlk çağlardan bu yana, kadınların; loğusalık döneminde bebeklerini emziriyorlarsa aynı zamanda gebelikten de korundukları biliniyor.Gerçektende emzirme yada tıp litratüründeki adı ile “laktasyon” kadını gebeliğe karşı koruyabilme kapasitesine sahiptir.Ancak, emziren her kadının gebeliğe karşı mutlak koruyucu bir kalkana bürünmediği de unutulmamalıdır. Emzirme Gebeliğe Karşı Nasıl Koruyor?...
  5. bebeğimi emziriyorum telfast  kullansammı

bebeğimi emziriyorum telfast kullansammı

iyi günler beyza hanım size bir şey sorumak istiyorum 15 haftalık hamileyim aşırı derecede kaşıntım var telfast kullanabilirmiyim

Sayfayı Paylaş