gebe
  1. sılam_nisa

sılam_nisa Hamiş Melek

Beğenilen Mesajlar:
    1.024
    Ödül Puanları:
    113

Bebekler neden hıçkırır?

Konu, 'Anne-Cocuk Sağlığı' kısmında sılam_nisa tarafından paylaşıldı.

Ben hıçkırmaktan nefret ederim ama bebekler hıçkırınca çok sevimli oluyorlar değil mi?:bebiss:Tamam ama bebekler neden hıçkırır?Buyurun öğrenelim meleklerim; [​IMG]

Bebekler neden hıçkırır?

Hıçkırık akciğerlerin altındaki diyafram kasının aniden ve tekrar tekrar daralmasının kişinin hızlı, kısa nefesler almasına yol açması sonucunda çıkan “hık” sesine verilen addır.

Bebeklerde ve özellikle de anne rahminde hıçkıran bebeklerde hıçkırık sıklıkla görülür. Hıçkırığın tam nedeni bilinmemekle birlikte, sinir sisteminin olgunlaşmamasından kaynaklanabilen normal bir refleks olarak değerlendirilmektedir.

Fetusun (anne rahmindeki bebek) hıçkırmasının diyafram kasının güçlenmesine ve fetusun nefes alıp vermek için hazırlanmasını sağlayabileceği düşünülmektedir.

İlk birkaç ayda hıçkırıklar genellikle beslenme sonrasında olur ve birkaç dakika içinde kendiliğinden sonra erer.

Hıçkırık bebeğe herhangi bir rahatsızlık vermez. Bebeğinizin hıçkırması sizi rahatsız ediyorsa, beslenmeler sırasında sık sık bebeğin gazını çıkarmayı deneyebilirsiniz .

Bebekler neden hıçkırır? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. niçin hıçkırırız?

niçin hıçkırırız?

Akciğerlerimiz kaburgalarımızın içinde birer torba gibi dururlar. Nefes aldığımızda bu torbalar içerlerine alabildikleri kadar hava alarak şişerler. Göğsümüzü karnımızdan ayıran ve akciğerlerimizin altına bitişik büyük bir kas olan diyafram, büzüşerek ciğerlerimizin genişlemesini sağlar, nefes almamıza yardımcı olur. Süratli yemek yenildiğinde, yutkunma neticesinde yemek ile birlikte bir...
  2. Neden hıçkırırız ?

Neden hıçkırırız ?

Ben çok merak ediyorum arkadaşlar, insan neden hıçkırır.Bilhassa kuru ekmek yeyince ben çok hıçkırııyorum.Nedeni nedir ?
  3. Bebeğim olmuyor ne yapmalıyım?

Bebeğim olmuyor ne yapmalıyım?

çocuğum olmuyor,çocuk sahibi olmak için ne yapmalıyım,bebek sahibi olmanın yolları,hamile kalmanın yolları,hamile kalmak için bilgiler Bebek sahibi olamamak ailelerin çağımızdaki en önemli sorunlarından biridir. Bunun için üreme sağlığında ciddi bir sorun olması da şart değil. Eğer bebek sahibi olmak istiyorsanız hayatınızda bir çok noktaya dikkat etmeniz gerekiyor. DOKTOR KONTROLLERİ...
  4. Bebekler Ne Zaman Yürür?

Bebekler Ne Zaman Yürür?

İnternette denk geldiğim ve çok beğendiğim bir yazı. Bebekler Ne Zaman Yürür? Bebeğiniz ilk yıl boyunca vücudunun her bölgesindeki kas gücünü ve koordinasyonu geliştirmekle meşguldür. Ayağa kalkıp yürümeden önce oturmayı, yuvarlanmayı ve emeklemeyi öğrenirler. Yürümeye başlamak ise onlar için özgüven ve denge kazanmaktır. Çoğu bebek 9-12 aylık dönemde ilk adımlarını atmaya başlar. 14-15...
  5. Bebekler Ne Zaman Oturur

Bebekler Ne Zaman Oturur

Bağımsız bir şekilde oturmak bebeğinize dünyaya yönelik yeni bir bakış açısı kazandırır. Sırt ve boyun kasları onu dik pozisyonda tutacak kadar geliştiğinde emekleme, ayakta durma ve yürüme için hazırlıklar hızlanmıştır. Oturma Becerisi Ne Zaman Gelişir? Bebeğiniz büyük olasılıkla 4-7 ay arasında bağımsız bir şekilde oturmayı öğrenecektir. Bu dönemde bebek yuvarlanmayı ve başını dik tutmayı...

Sayfayı Paylaş