gebe
  1. sılam_nisa

sılam_nisa Hamiş Melek

Beğenilen Mesajlar:
    1.024
    Ödül Puanları:
    113

Bebeklere flaş yasak!

Konu, 'Anne-Cocuk Sağlığı' kısmında sılam_nisa tarafından paylaşıldı.

Bebeğimizin her anını fotoğraflamak isteriz değil mi?Onların her gün yeni şeyler öğrendiğini görmek ve bunları anı olarak saklamak isteriz fakat; dikkat!Fotoğraf makinesinin flaşı minik yavrunuza zarar veriyor! [​IMG]

Bebeklere flaş yasak!
    Özellikle ilk kez bebek sahibi olan anne ve babalar bebeklerinin her anını ve gelişimini fotoğraflamak ister. Ancak yeni doğmuş bir bebeğin görme yeteneğinin 3 aylıkken yüzde 50, altı aylıkken ise yüzde 90 oranında gelişmiş olduğu düşünülürse, flaşların bebeğinize vereceği zararı kestirebilirsiniz.
    Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet Özkağnıcı,
    görme yeteneği tam olarak gelişmemiş bebekleri ani ışık parlamasından uzak tutmak gerektiğine dikkat çekiyor.
    Işığın, bebeklerin gözlerinin retina kısmında bulunan ''makula'' bölgesine etki etmesi durumunda, gözle ilgili birtakım sorunların ortaya çıkabileceğini belirten Özkağnıcı şunları söyledi:
    ''Bebeğin fotoğrafı çekilirken yüzüne patlatılan flaşın görme kayıplarına yol açması, bilimsel açıdan tam olarak ispatı yapılabilmiş bir konu değil. Miyop veya hipermetrop gibi göz kusurlarına yol açmaz, ancak yine de birtakım riskler taşıyor. Bebeğin görme yeteneği, ancak 3 yaşını doldurduğunda yüzde 100'e ulaşır. Bu yaştan önce gözün çok hassas bir yapısı vardır.''

REFLEKSLERİ GELİŞMEDİĞİ İÇİN IŞIĞI SÜZEMEZ
    Yeni doğmuş bir bebeğin reflekslerinin de tam olarak gelişmediği için, gelen ani ışığa tepkisinin yeteri kadar olmayacağını anlatan Özkağnıcı, bebeğin, flaşın yaratacağı ani ve parlak ışığı göz kırpma hareketi ile süzemeyeceğini ifade etti.

Bu durumda anne ve babaların, bebeklerinin gözleri konusunda daha duyarlı olmaları gerektiğini dile getiren Özkağnıcı, bebeğin fotoğrafının bebek başka bir tarafa bakarken, uyurken veya flaş kullanılmadan çekilmesinin daha doğru olacağını kaydetti.

2. MaWiM

MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    2.216
    Ödül Puanları:
    113
    Canım çok yararlı bilgilendirici bir paylaşım olmuş emeğine sağlık

3. sılam_nisa

sılam_nisa Hamiş Melek

Beğenilen Mesajlar:
    1.024
    Ödül Puanları:
    113
    teşekkürler canım :)

Bebeklere flaş yasak! konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. yeni doğmuş bebeği öpmek yasak...

yeni doğmuş bebeği öpmek yasak...

bebekleri öpmek yanaktan öpme oyunları yanaktan öpme oyunu rüyada bebek öpmek rüyada erkek bebek şiiiiittt öpmeyin bakimmmm:) Yeni doğan bebekler bir anda ailenin mutluluk kaynağı ve ilgi odağı haline gelir... Ancak bu dönemde bebeklere çok fazla dokunmak ve öpmek bebeklerde hastalıklara da davetiye çıkarır. Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr....
  2. Yasak

Yasak

Yasak ama ; Sarıl bana ! Buna gerçekten ihtiyacım var
  3. Flaş Flaş FLaş...*MEÇHUL*itiraf etti

Flaş Flaş FLaş...*MEÇHUL*itiraf etti

Evet sevgili M.M. halkı azönce aldığım duyumlarıma göre *MEÇHUL*kodadlı modumuz işkenceden hoşlandığını ruhunun buna ihtiyacı olduğunu sonunda itiraf etti ve şunları ekledi: "işkence olmazsa ben yaşayamam son yaptığım işkence ise çok zevkliydi iğneyi aldım ateşte iyice kızdırdım ve sonra bununla kulağımı deldim harika bir duyguydu fakat şimdi acısı dindi ve ben bunu tazelemek istiyorum...
  4. Flaş flaş flaş hangi ünlü tacize uğradı

Flaş flaş flaş hangi ünlü tacize uğradı

ünlülerin tacizi ünlü tacizleri ünlüler tacize uğradı Haberi okuyunca şaşırabilirsiniz ben çok şaşırdım :) TACİZ EDİLDİ!.. FATMAGÜL’ÜN ENGİN’İ KIZ ARKADAŞLARIYLA GİTTİĞİ MEKANDA KİMLER TARAFINDAN TACİZ EDİLDİ? 'Fatmagül'e tecavüz eden dört gençten birini oynayan Engin Öztürk, kız arkadaşlarıyla 'Eelence' adlı mekanda görüntülendi. Öztürk, genç kızların yakın markajındaydı. Mekana...
  5. Flaş flaş flaş Asenaşulenin temizlik kurbanları!!!!

Flaş flaş flaş Asenaşulenin temizlik kurbanları!!!!

Sitemiz üyelerinden Asenasule nickli meleğin içindeki canava ortaya çıktı FLAŞ! Asenasule oğlunu astronot yaparak hangi emellerine alet edecekti !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Az sonra!!!!!!!!!!!

Sayfayı Paylaş