Bebeklere ilk ayakkabı seçerken ne yapılır

SadmiN

♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥
Yönetici
Bebeklere ilk ayakkabı seçerken ne yapılır
ilk yürüme ayakkabısı bebeklerde yürüme bozuklukları ilk adım ayakkabısı nasıl olmalı ayakkabım

O minicik ayaklara uygun ilk ayakkabı almak giydirmek ve bebeği yürürken görmek her anne babaya heycan verir.Bu hayali hayal etmek bile güzeldir.Ancak bebeğinizin ilk ayakkabısını alırken hayalinizin gerçekleşmesi kadar sağlığınıda düşünmelisiniz.”Bebeğim için en uygun ayakkabı hangisi ?” diye soruyorsanız işte sizin için hazırladığımız ip uçları.

Bir adım bir adım daha...Sevinç çığlıkları ile beraber adımlarının sayısını çoğaltırken gördüğünüz minik bebeğinizin bu mutluluğuna katılmamak mümkün değil.Yürümek bebeklerin küçük dünyalarında elde ettikleri başarıların ilk ve belki de en heyecanlısıdır. Dünyayı tanımak için ellerine geçen ilk fırsat… Yoğun emekleme çabalarının ardından gelen ilk adımlar bu dünyayı keşfetme arzusu ile atılır. Böylesi önemli bir dönemde bebeğiniz için yapacağınız ayakkabı tercihi de ayrı bir dikkat gerektiriyor. Uzun yıllardır araştırılan “Bebekler ilk adımlarını atarken ayakkabı giydirmek gerekir mi ?” sorusu hala kafaları kurcalasa da günümüzde ayakkabısız bir yaşam düşünmek imkansız. Bu sorunu, soğuk havalarda ayakkabı giydirdiğiniz bebeğinizin sıcak ortamlarda çıplak ayakla ya da ayağını kaydırmayacak çoraplarla gezmesine izin vererek çözebilirsiniz. Özellikle çocuğunuzun evde ilk yürüme denemelerini yaptırırken onu ara sıra ayakkabısız dolaştırabilirsiniz. Gün boyu ayakkabı içinde kalan ayakları terler ve havasız kalır. Ayaklarının nemlenmesi alerji ve kızarıklık oluşmasına neden olabilir. Hatta tırnaklar yumuşayacağından tırnak problemleri doğabilir.

Anne babaların aklına takılan diğer bir konu da düztaban olduğunu sandıkları bebekleri için nasıl bir ayakkabı almaları gerektiğidir. Aslında birçok bebeğin ayağında düz taban görünümü vardır ve bu endişelenmeyi gerektirecek bir durum değildir. Bebeklik dönemindeki düztabanlık ayağın iç yanındaki yağ dokusunun o dönemde fazla olmasından kaynaklanır ve yanıltıcı bir görüntüdür. Böyle bebeklerin yüze 70-80’inin ayakları normale döner. Üç yaş civarında da bu görünüm kaybolur. Bu nedenle doktor tarafından gerekli görülmediği takdirde bebeğiniz için özel bir ayakkabı kullanmanıza gerek yoktur.

Ayakkabı konusunda bilmeniz gerekenler

Bebeğiniz ilk adımlarını 9-15 ay arasında atmaya başlar. Bu yüzden ona yumuşak ve bileği iyice kavrayan yüksek bileklikli bir ayakkabı almalısınız.Bileğinin sağlam bir destek aldığını hisseden bebeğiniz adımlarını daha rahat atar.
İlk adım ayakkabılarının özelikle ortopedik olmasına dikkat edin. Ortopedik ayakkabılar ileride bebeğinizin yürüme bozuklukları ile karşılaşmasını en az indirecektir.

Ayakkabının topuğunun alçak olmasına ve bebeğinizin ayağına tam oturmasına dikkat etmelisiniz.
Ayakkabının derisi yumuşak olmalı, şekli ayak ve parmaklarının şekline uyum sağlamalı.Burun kısmı sivri değil yüksek ve köşeli olmalı.
Ayakkabının üst kısmı hava alabilmeli. Üstü plastik ya da suni deriden yapılmış ayakkabılar ayakların hava almasını engeller ve nem tutmasına neden olur. Bu yüzden alacağınız ayakkabının gerçek deri veya çadır bezinden yapılmış olmasına dikkat edin.
Bebeğinizin ayakkabısı hafif olmalı. Nasıl adım attığını yeni yeni öğrenen bebeğiniz için ağır bir ayakkabı onun işini daha da zorlaştıracaktır.
Ayakkabı çocuğunuzun ayağına uygun olmalıdır. Dar gelen ya da gelecek sene de giysin düşüncesi ile büyük alınan ayakkabılar çocuğun ayaklarının su toplamasına, takılıp düşmesine yol açar. Büyük ayakkabılar yürümeyi zorlaştıracağından bebeğinizin yürümeyi öğrenmesini de geciktirebilir.
Ayakkabının tabanının esnek olmasına dikkat edin. Ucunu zorlanmadan 40 derece bükebilmelisiniz.
Ayakkabının tabanları, ne çocuğunuz yürürken onun kaymasına neden olacak kadar kaygan ne de ayağını yerden kaldırmasını zorlaştıracak kadar zemini kavrayan tipte olmalı. Eğer aldınız ayakkabının tabanı kaygansa zımpara kağıdı ile pürtüklü hale getirebilirsiniz ya da tabana birkaç şerit yapıştırabilirsiniz.

Ayakkabı seçimi nasıl yapılmalı

Ayakkabının çocuğunuza uygun olup olmadığını parmaklarınızla kontrol edebilirsiniz. Ayakkabının en geniş olduğu yerden dış kenarını sıkarak ayağın ayakkabı içindeki durumunu anlayabilirsiniz. Eğer ayakkabıyı iki parmağınızın arasında rahatlıkla kavrayabiliyorsanız ayakkabı çocuğunuz için çok geniştir. Hiç kavrayamıyorsanız ya da parmağınızı ayakkabının kenarı boyunca gezdirdiğinizde çocuğunuzun serçe parmağını hissediyorsanız ayakkabı dardır. Ayakkabıyı giydirdiğinizde ayakkabının ön kısmına elinizle bastırın. Eğer bir parmak boşluk hissediyorsanız ayakkabı çocuğunuz için uygundur.

Ayakkabının çocuğa uygun olup olmadığını topuk kısmından da kontrol edebilirsiniz. Serçe parmağınızı topuk kısmına soktuğunuzda parmağınız hiç girmiyor ya da zorlanıyorsa ayakkabı küçüktür ve çocuğun topuğuna sürter. Eğer parmağınız çok rahat hareket ederse bu sefer ayakkabı çok bol demektir. Ayakkabıyı çocuğunuza mutlaka ayaktayken denetin. Çocuğunuz tek başına yürüyemiyorsa birkaç adım atmasına yardım ederek ayakkabı ile rahat adım atıp atmadığını kontrol edin.Adım atarken ayaklarını yerde sürüklemediğinden, ayakkabıların çocuğa ağır gelmediğinden emin olun.Ayakkabı ile giyeceği çoraba da dikkat edin. Çorap ne çok kalın ne de çok ince olmalı.

Ayakkabıyı denetirken çocuğunuzun parmaklarını ayakkabı içinde kıvırmadığından emin olun. Ayakkabı giymeye alışık olmayan ya da nazlanan çocuğunuzun baldırını ovalarsanız kasları gevşer ve ayak parmakları açılır. Son olarak bebeğinizin ayakları hızlı büyüdüğü için ayakkabısını belli aralıklarla kontrol etmeyi ihmal etmeyin. Ayakkabının dar geldiğini fark ettiğinizde mutlaka değiştirmelisiniz.

Kaynak: Anne Bebek dergisi.

Geri