gebe
  1. GREY

GREY Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    362
    Ödül Puanları:
    63

Bebekte Gözyaşi Kanali Tıkanıklığı

Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında GREY tarafından paylaşıldı.

Yeni doğan bebeğin bir veya her iki gözünde sürekli sulanma ve çapaklanma görülürse, göz yaşı kanallarının doğuştan tıkalı olabileceği düşünülerek bir göz doktoruna başvurulmalıdır. Teşhis doğrulanırsa doktor önce göz yaşı kesesine masaj yapılmasını ve bazı göz damlalarının kullanılmasını tavsiye edecek, sulanma ve çapaklanma düzelmediğinde ise narkoz altında göz yaşı kanalının açılmasını önerecektir. Doğuştan göz yaşı kanalı tıkanıklığı, bebek 18 aylık olmadan önce tedavi edilmelidir. Çünkü 18 aylıktan önce basit bir girişimle düzeltilebilen bu problem için ileri yaşlarda ameliyat gerekli olmaktadır.

Bebekte Gözyaşi Kanali Tıkanıklığı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Üst İdrar Kanali (Üreter)

Üst İdrar Kanali (Üreter)

idrar kanalı darlığı idrar kanalı üreter tıkanması üreter resmi nedir ÜST İDRAR KANALI (ÜRETER) Böbrek havuzundan ayrılan idrar, üst idrar kanalı (üreter) aracılığı ile karın üst bölümünden kasıklara doğru ilerleyip idrar torbası (mesane) içine boşalır. Erişkinlerde ortalama 26-28 cm boyunda olup yaklaşık 5 mm’lik çapa sahiptir. Üst idrar kanalı (üreter) karın içine doğru...
  2. Urartu şamram Kanali

Urartu şamram Kanali

Urartu döneminde yapılmış bir su kanalıyla, Van’a yaklaşık 50 km. öteden su taşınıyordu. Günümüzde bu su kısmen akıyor, ama tarihi kanal neredeyse yok edilmiş durumda. Oysa dünyada eşi bulunmayan bu özel kanal, birinci dereceden turistik bir keşif yolu haline getirilebilir. Günümüzden binlerce yıl önce, bugünkü görkem ve teknolojik hassaslığı aratmayan Urartu su mimarisi anıtlarından...
  3. Bebeklerde Burunda Tıkanıklık

Bebeklerde Burunda Tıkanıklık

bebeklerde sümük cocuklarda burunda et sümük nasıl oluşur sümükte kan olması sümükte kan Burun içi hava yolu yeni doğanda ve çocukta erişkine göre oldukça dardır.Bu yüzden burada oluşan herhangi bir anormal gelişim şikayetlerin bir anda gürültülü şekilde ortaya çıkmasına neden olur.Burun alt solunum yollarının bekçisi görevini görür ve havanın burundan nemlendirilerek akciğerlere verilmesi...
  4. Sensİzlİk GÖzyaŞi YÜreĞİm Islak....

Sensİzlİk GÖzyaŞi YÜreĞİm Islak....

Sensİzlİk GÖzyaŞi YÜreĞİm Islak.... Ne varsa kendime dair çıkardım hepsini ve sundum ellerine. Beynimde, benliğimde, yüreğimde gizli hiçbir şey kalmasın, öylece bil beni diye. Seni bulurum sandım, uzaklıkları aştım. Adını haykırdım dağlara, yankılanan sesimi bir ben duydum Seni çağırdım gelesin diye, beni kayıp iklimlerden alıp bahara taşıyasın diye... Gelmedin.......
  5. Bebeklerde burun tıkanıklığı

Bebeklerde burun tıkanıklığı

Anne olan meleklerim; bebeklerde burun tıkanıklığının birden fazla sebebi vardır. Bazı durumlarda buruntıkanıklığı sadece burundan salgılanan mukus(sümük) ile açıklanırken bazı durumlarda burun tıkanıklığı oldukça karmaşıktır. Örneğin bebeklerde burun tıkanıklığı alerjik reaksiyonlar nedeniyle olmaktadır veya burunda sinüzit gibi iltihabi vakalar gelişmiştir diğer yandan geniz eti ve burun...

Sayfayı Paylaş