gebe
  1. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

Beddua Nedir

Konu, 'Soru-Cevap' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

Beddua Nedir Beddua kelimesinin açıklamasını yazın.

2. Misafir

Misafir Forum Okuru

Beddua Bir kimsenin aleyhine yapılan duadır
    Bir sebepten dolayı herhangi bir kimse hakkında kötümser istek ve temennîde bulunmak, hayır duanın zıddı.

Farsça fena, çirkin, kötü, yaramaz anlamına olan bed kelimesiyle, Arapça dua kelimelerinden meydana gelmiş bir terkiptir. İnsanın, kendisi veya başkaları aleyhinde Allah kahretsin, Allah belâsını versin gibi ifadelerle yaptığı dualara denir.

Kendinize, evladınıza, beddua etmeyiniz Allah'ın kaderine razı olunuz Nimetlerini artırması için dua ediniz Hadis-i şerif Berika

Ananın, babanın çocuğuna olan ve mazlûmun zalime olan bedduâları red olunmaz Hadis-i şerif-Ebu Davud, Tirmizi, İbn-i Mace

Beddua Nedir konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Beddua

Beddua

BedduaHz. Ömer (R.A.) naklediyor: “Rasulullah (A.S.) zamanında Abdullah isminde “el-hımâr lakabıyla meşhur birisi vardı; sık sık Rasulullah’ı güldürürdü. Bir defasında içki içtiği için Efendimiz onu cezalandırmıştı. Başka bir defasında yine içki yüzünden huzura getirildi; Efendimiz (A.S.) emretti, yine ceza uygulandı. Onun bu şekilde bir kaç defa cezalandırıldığını gören birisi: “Allah...
  2. beddua

beddua

Beddua Hz. Ömer (R.A.) naklediyor: “Rasulullah (A.S.) zamanında Abdullah isminde “el-hımâr lakabıyla meşhur birisi vardı; sık sık Rasulullah’ı güldürürdü. Bir defasında içki içtiği için Efendimiz onu cezalandırmıştı. Başka bir defasında yine içki yüzünden huzura getirildi; Efendimiz (A.S.) emretti, yine ceza uygulandı. Onun bu şekilde bir kaç defa cezalandırıldığını gören birisi: “Allah...
  3. Beddua

Beddua

Hal ve hareketlerinizdeki yanlışlıklar nedeniyle mahcup olacağınıza işarettir. Hal ve hareketlerinizdeki yanlışlıklar nedeniyle mahcup olacağınıza işarettir. Rüyasında birisine beddua eden kişinin başı derde girer. Eğer kendisine beddua ediliyor ise zamanla sıkıntılarından kurtulur.Ibn-i Sirin (RA) demistir ki: Bir sey için beddua ettigini görmek vehim ve kederdir.
  4. beddua:(

beddua:(

Efendimiz (sas) Rabbimizin kendisine şöyle buyurduğunu belirtiyor:"muhakkak ki kendisinden baska ilah olmayan benim.Ben bütün varlık aleminin tek sahibi ve bütün sultanların sultanıyım.Sizin idarecilerinizin kalpleri benım elimdedir.Kullarım bana itaat ederlerse ben yöneticilerinin kalplerini onlara karşı sevgi şefkatle doldururum.Yok eğer bana isyan ederlerse yöneticilerinin...
  5. Beddua edersek ne olur ?

Beddua edersek ne olur ?

Beddua etmek bir çok insan haksızlığa uğrayıp zarar görünce mutlaka ahlanıp beddua etmiştir.Beddua etmek, bela okumak , o anki ruh haliyle yapılan bir davranış olsada doğru bir şey değil.İslam müslümanların kendilerine ve diğer müslümanlara beddua etmesini yasaklamıştır.Beddua etmek yerine o anki şeytani nefsi terbiye etmeli cenabı hakka sığınmalıdır.Beddua etmek ile ilgili çarpıcı detaylara...

Sayfayı Paylaş