gebe
  1. TİTAN

TİTAN *Melekler Mekanı*

Beğenilen Mesajlar:
    2.685
    Ödül Puanları:
    113

Beden Yaşınız Kaç?

Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

Bu sayfa; Beden Yaşınız Kaç konusu hakkında bilgiler vermektedir.
    Sevgili melekler, bazı insanlardan duyarsınız yaşı 20-30 olduğu halde kendini 70 yaşında gibi hissettiğinin. Kim olgun yaşta inmsanlar da 18lik hissettiğini söyler. Belki gülüp geçersiniz ama beden size asla yalan söylemez. Şimdi size vereceğimiz testleri uygulayarak beden yaşınızın kaç olduğunu hesaplayabilirsiniz. Bakalım vücudunuza iyi bakmış mısınız?

Cilt elastikiyeti

Cilt yaşlandıkça, kolajen ve elastin maddeleri azalır ve elastikiyetini kaybeder. Elinizin üzerindeki deriyi çimdikler gibi tutarak çekin ve bir dakika bu şekilde tutun. Deriyi bıraktığınızda tekrar normal, düz hale gelmesi ne kadar zaman alıyor?

1 - 2 saniye: 30'lu yaşlar

3 - 4 saniye: 40'lı yaşlar

5 - 10 saniye: 50'li yaşlar

11 - 30 saniye: 60'lı yaşlar

31 - 45 saniye: 70'li yaşlar

45 saniyenin üzerinde: 80'li yaşlardasınız

Tepki testi

Tepki verme hızı yaşlandıkça azalır. Bunu ölçmek için, yazı yazarken kullandığınız elinizi açın ve bir arkadaşınızdan elinizin üzerinde 45 cm'lik bir cetvel tutmasını isteyin. Cetveli bıraktığında yakalayın. Tuttuğunuz yer, ne kadar hızlı tepki verebildiğinizi gösterir.

14 cm'ye kadarsa: 20'li yaşlar

15 - 24 cm: 30'lu yaşlar

25 - 29 cm: 40'lı yaşlar

30 - 35 cm: 50'li yaşlar

40 cm ve üzeri: 60'lı yaşlardasınız.

Zihinsel zindelik

100'den geriye doğru 0'a kadar 7'şer 7'şer sayın. Ne kadar sürede sayabiliyorsunuz? 25 saniyeden uzun sürmesi zihinsel yaşlanma göstergesidir.

20 saniyeden kısa: 40 yaşın altındasınız

25 saniye: 40 - 60 yaşlarındasınız

Emin olmak için bir test daha yapın. Bir dakika içinde aklınıza kaç tane meyve ve sebze ismi geliyor? 60 yaşın altındakiler, en az 15 tane bulabilir.

Denge

Sağ ayağınızı 45 derece eğik halde tutarak sol ayağınızın üzerinde durun, ellerinizi de kalçanızın üzerine koyun ve gözlerinizi kapatın. Dengenizi kaybedip sağ ayağınızı yere koymadan ne kadar durabileceğinizi ölçün. Bu hareketi birkaç dakika arayla 3 kez tekrarlayın ve bu şekilde ortalama ne kadar durabildiğinizi hesaplayın.

70 saniyeden fazla: 20'li yaşlar

60 - 69 saniye: 30'lu yaşlar

50 - 59 saniye: 40'lı yaşlar

40 - 49 saniye: 50'li yaşlar

30 - 39 saniye: 60'lı yaşlar

20 - 29 saniye: 70'li yaşlar

19 saniyeden az: 80'li yaşlardasınız.

Gözbebeği boyu

Gözbebekleri yaşlandıkça küçülür. Ancak ışık da gözbebeğinin küçülmesine yol açtığı için bu testi normal gün ışığında yapmalısınız. Gözbebeğinizin çapı 4 mm ise biyolojik yaşınız 30; 2 mm ise 60'tır.

Kornea testi

Aynada göz yuvarlağınıza bakın. Korneanızın çevresinde yay şeklinde bir beyaz çizgi var mı? Beyaz çizginin uzun olması kolesterolünüz de yüksek olduğuna işaret ediyor olabilir. 80'li yaşlara geldiğinizde kornea çevresindeki beyazlık tam bir daire şeklini alır.

2. aysen*

aysen* Aktif Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    144
    Ödül Puanları:
    43
    anam ben fosilaesmisim ya

3. smiley

smiley Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    925
    Ödül Puanları:
    113
    ay titosum... ben pekde genc degilmisim galiba... :utan: gerci dogruyu söyleyim suan kendimi 70 gibi hissediyorum testen öncede öyle hissediyordum. oturunca kalkamiyorum, o kadar agirimki....evet evet ben 70 yasindayim ve yakinda anne olacagim ... ne kadar genc bi anne hahaha

Beden Yaşınız Kaç? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. kaç yaşında?

kaç yaşında?

kaç yaşındasınız sorusuna 22 yaşında sayılırım cevabını veren bir kişi şu açıklamalarda bulunmuştur: cumartesi ve pazar günleri çalışmayıp dinlendiğim için bu iki günü hesaba dahil etmedim çok stresli olduğum pazartesi günlerinin sayısını ise %50 arttırarak hesapladım. bu kişinin gerçek yaşı kaçtır ?
  2. Kaç yaşınızdasınız

Kaç yaşınızdasınız

İşte size eğlenceli bir pazar testi Sol ayağınızın üzerinde tek ayak durun Sağ bacağınızı dizden bükerek eller kalçada gözler kapalı bakın bakalım kaç saniyede dengede kalabileceksiniz 70 saniye ve üzerinde kalabiliyorsanız biyolojik yaşınız 20...; 20 saniyeden fazla kalamıyorsanız 80.. kafa kağıdınız kaç olursa olsunn:)
  3. çin yaşım kaç

çin yaşım kaç

1 mart 1987 dogumluyum çin yaşım kaç oluyor kz bebek istiyorum
  4. İşte Benim Stilim Serpil Gülşah Yılmaz Kaç Yaşında ?

İşte Benim Stilim Serpil Gülşah Yılmaz Kaç Yaşında ?

TV8 İşte Benim Stilim'in güzel ve iddialı yarışmacılarından 32 yaşındaki sarışın Serpil Gülşah Yılmaz; emlak sektöründe çalışıyor.Serpil Gülşah Yılmaz"1983 32 yaşında ıstanbul dogumlu.1.78 boyunda. Eskiden Stylingmiş.Suanda gayri menkul işleri ile ilgileniyor.Aynı zamanda Türkiyede Oryantal dansta derecesi var Öncesinde ise vitrin tasarımı yaptığını ve işinde de başarılı olmasına...

Sayfayı Paylaş