gebe
  1. Bilge Gökçen

Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    108
    Ödül Puanları:
    0

Before - After ile Simple Past ve Past Perfect

Konu, 'İngilizce Genel' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

before kullanımı after before kullanımı after Past Perfect Tense Türkçe'de miş'li geçmiş zaman olarak ifade edilir.
    İngilizce dilbilgisinde Past Perfect Tense geçmişte ardarda gerçekleşmiş iki olaydan daha önce olanını anlatmak için kullanılır. Bu eylemlerden, daha sonra yani ikinci sırada gerçekleşeni Simple Past Tense ile ifade edilir.

Yani iki olay meydana geliyor.

1. olay önce olan --> Past Perfect

2. olay sonra olan --> Simple Past

After ve Before başka zamanlarda da kullanılır, ben burada özellikle geçmiş zamanlı cümlelerde kullanımı üzerinde duracağım:

AFTER

After + Past Perfect , Simple Past

Cümlede hangi eylemin önce olduğunu anlatıyorum, AFTER yani "sonra" bağlacını Past Perfect ile kullanıyorum.

After he had run 2 kilometres, he took a shower.
    (2 km. koştuktan sonra, duş aldı)

BEFORE

Before + Simple Past, Past Perfect

Cümlede hangi eylemin sonra olduğunu vurguluyorum, BEFORE yani "önce" bağlacını Simple Past ile kullanıyorum.

Before he took a shower, he had run 2 kilometres.
    (Duş almadan önce, 2 km. koştu)

Not:

Genellikle before ile after olayların meydana geliş sıralarını zaten belli ettiği için Past Perfect kullanılmasına gerek duyulmayabilir. Ancak halen liselerde sınavlarda bu şekilde sorulmaya devam ettiği için ben de böyle açıklama yaptım.

Yani:

He took a shower after he ran 2 kilometres.

derseniz de zaten duş alma işinin 2 km. koştuktan sonra yapıldığını AFTER bağlacı ile anlatmış olursunuz.

Bu demek değil ki Past Perfect gereksiz:

Tam tersine önemli bir zamandır, yine amacı geçmişteki iki olaydan birinin DAHA ÖNCE gerçekleşmiş olduğunu anlatır:

My brother didn't come with us to visit the museum because he had seen there before.
    (Kardeşim bizimle müzeyi gezmeye gelmek istemedi çünkü daha önce orayı görmüştü)

Gelmek istemedi --> Geçmiş zaman, Görmüştü --> Simple Past'ın 1 derece geçmişi

Kendi anlatımımdır, kaynak göstermeden kullanmayınız.

Sevgiler,

NeMeSiS

2. NaZMeLeK

NaZMeLeK Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    10
    Ödül Puanları:
    0
    it's perfect.thank you for what you've done!!!
    ben ingilizce öğretmenliğinde okuyorum.canada'da da öğrenim gördüm..soru varsa ve ya herhangi bir konuda yardıma ihtiyaç varsa hazırım..

3. Misafir Melek

Misafir Melek Forum Okuru

siteyi beqendim

qerçekten cok qüzel bi site tşkler çok qüzel olmuş

4. Misafir Melek

Misafir Melek Forum Okuru

harikaaa

tek kelimeyle muhteşem bir site her şey için teşekkürler

5. abdullah

abdullah Forum Okuru

alıştırma warsa yollarmısınız
    Alıştıma varsa yolayın :D

Son düzenleme: 25 Mayıs 2010
  6. cadi_91

cadi_91 Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    emeğine sağlıık

7. Muhiddin Yılmaz

Muhiddin Yılmaz Forum Okuru

really good
    melekler mekanı demişler doğru demişler bir meleğin yapabileceği bir paylaşım yapmışsınız çık teşekkür ediyorum esenlikle kalın.

8. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

Esra

Cokkk güzel sağolun

9. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

10. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

benim sınavım var after before konusunda yardım edermisin anlamadım

11. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

kardesim saolsun iyi olmus emegie saglik

not: 1 -2 ornek cogaltsan iyi olurdu :)

12. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

merhabalar ben Işık üni.hazırlık sınıfındayım bana acilen essay yazarken hangi tense leri ne şekilde kullanmalıyım özellikle opinion essay nasıl yazmalıyım açıklarsanız çok sevinirim

13. ILoveYou

ILoveYou Forum Okuru

Acaba bu konuyla ilgili birkaç örnek daha alabilir miyim ya da daha açıklayıcı bir örnek alabirlir miyim ?

14. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

Verry good thank you ... alıştırma var mı yarın yazılım vaar 7.sınıf lütfen yardım

15. Kubracn

Kubracn Forum Okuru

benim yardıma ihtiyacım var

Before - After ile Simple Past ve Past Perfect konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Simple Past Tense

Simple Past Tense

simple past tense exercises simple past tense açıklaması tanımı Simple Past Tense a) Geçmişte belirli bir zamanda bitmiş bir olay için kullanılır. He left a minute ago. Where did the accident happen ? Simple Past 'ın bu kullanımı (A) Türkçe'ye "yüklem + -DI", daha resmi yapılarda ise "yüklem + mIştIr"...
  2. Past Perfect Tense

Past Perfect Tense

Past Perfect Tense a) Geçmişte önce olan olay için Past Perfect, sonra olan olay için de Simple Past kullanılır. When the police arrived, the burglad had escaped. b) Past Perfect temelde Present Perfect'in past halidir. He had won 3 Oscars. We met at a party yesterday, but we ..... each other by sight for...
  3. Simple Past Tense Exercises

Simple Past Tense Exercises

past tense exercises the simple past tense exercises simple Put the verbs in the following sentences into the simple past tense. 1 I go to work by bus. 2 I meet her on Tuesdays. 3 He always wears black. 4 I make cakes every week. 5 She gets up at 6.30. 6 He understands me. 7 He shuts the shop at 6.00. 8 She speaks slowly. 9 He leaves the house at 9.00. 10 I read...
  4. Simple Past or Past Continuous?

Simple Past or Past Continuous?

unfortunately when i arrived ann just leave so we only had time for a few words Put the verbs in brackets into the simple past or the past continuous tense. 1 I lit the fire at 6.00 and it (bum) brightly when Tom came in at 7.00. 2 When I arrived the lecture had already started and the professor (write) on the overhead projector. 3 I (make) a cake when the light went out. I had to...
  5. Present Perfect or Simple Past?

Present Perfect or Simple Past?

(a) Fill the spaces by repeating the auxiliary used in the question, putting it into the negative where necessary. (b) Put the verb in brackets into the present perfect or the simple past tense. Have you seen that play? (a) Yes, I . . . Yes, I have. (b) Yes, I...

Sayfayı Paylaş