gebe
  1. Misafir

Misafir Forum Okuru

Belediye mühürledi, arbede çıktı

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

Muğla'da Belediye, televizyon ve gazete işyerini mühürleyince arbede çıktı. MUĞLA'nın Marmaris İlçesi'nde Kanal 48 Radyo ve Televizyonu'nun bulunduğu binayla, günlük yayımlanan Çağdaş Marmaris Gazetesi, belediye tarafından mühürlendi. Mühürleme sırasında belediye görevlileri ile tesis sahipleri ve bazı gazeteciler arasında arbede çıktı. Yerel yönetime muhalif yayınlar yaptığı bilinen televizyon ve gazetenin yetkilileri, durumu ‘Basına sansür' olarak niteledi. Amaçlarının basına müdahale etmek olmadığını belirten Belediye Başkanı Ali Acar ise işlemin yasalar doğrultusunda gerçekleştiğini söyledi.

Marmaris Belediyesi, dün projelerinde belirtildiği gibi yapılanmadığını tespit ettiği, üçüncü katında ilçenin tek televizyonu olan Kanal 48'in bulunduğu Çıldır Mahallesi'ndeki ‘Tetik Center' isimli iş merkezi ile Tepe Mahallesi'ndeki Çağdaş Marmaris Gazetesi ve Matbaa'sını mühürleme kararı aldı. Karar, sözlü olarak muhataplarına iletildi.

Kanal 48 yetkilileri bunun üzerine binanın yanına bir çadır kurdu ve eski bir karavan getirtti. Haber merkezini çadıra, yayın odasını da karavana taşıdı. Programlarını bu sabahtan itibaren sokaktan sunmaya, kameramanlar da hergün binlerce aracın geçtiği kavşağın ortasından çekim yapmaya başladı.

Belediye zabıtası ve fen işleri ekipleri de mühürleme kararını yerine getirmek üzere saat 11.00'de önce Tetik Center'a geldi. Kanal 48'in canlı olarak yayınladığı mühürleme işlemleri sırasında belediye görevlileri ile kanal çalışanları arasında zaman zaman arbede yaşandı. Bir zabıta memuru, mühürlenen binadan çıkmak istemeyen kanalın temizlik işçisinin boğazını sıktı. Tartışmaların sürmesi üzerine o ana dek sık sık cep telefonlarıyla üstlerine bilgi veren belediye görevlileri, bu kez olay yerine polis çağırdı, Kanal 48'in kapısı polis gözetiminde mühürlenirken gelişmeleri canlı yayında aktaran sunucu Orhan Bıçakçıoğlu, “Bunları hep filmlerde görüyorsunuz ama bu bir gerçek. Bu bir sansür. 21'inci yüzyılda sansür uygulanıyor, basın susturulmak isteniyor'' yorumu yaptı.

Televizyonun sahibi ve genel yayın yönetmeni Kaan Çağlayan, “Basını kimse susturamaz. Biz kurduğumuz çadır ve karavanla, basının her yerde her şart altında görev yapabileceğini göstermek istedik'' diye konuştu. Kanalın avukatı Esin Yamaç da mühürlemenin hiçbir resmi tebligat yapılmadan gerçekleştiğini, hukuka aykırı olduğunu savundu.

Binada bulunan ve konut olarak kullanılan 5 daire ile ‘Tetiko' isimli inşaat malzemesi satan işletmeyi de mühürleyen Belediye görevlileri daha sonra Çağdaş Marmaris Gazetesi'nin bulunduğu Tepe Mahallesi'ne gitti. Görevliler, burada daha sert tepkiyle karşılaştı. Gazetenin kurucusu ve haber müdürü Mehmet Emin Berber ile fen işleri görevlileri arasında arbede çıktı. İtiş kakış ve bağrışlar halinde süren arbedeye o sırada olayı görüntülemeye gelen bazı basın mensupları da katılınca duruma polis müdahale etti. İçeride bulunanlar dışarı çıkarıldıktan sonra Çağdaş Marmaris Gazete ve Matbaası'nın 33'üncü Sokak No: 4- 5 adresindeki işyeri mühürlendi. Mühre rağmen, çalışanlar yeniden içeriye girdi ve çalışmalarına devam etti. İşlerine ara vermeyeceklerini belirten Mehmet Emin Berber, “Basın susturulmak isteniyor. Bugün bize karşı yapılan uygulama yarın diğer gazetecilere de uygulanabilir. Çalışan basın organının faaliyetini durdurmak bir Anayasa suçudur. Anayasa'nın 30'uncu maddesine göre burada suç işlenmektedir. Emniyet ve yargıyı göreve çağırıyorum'' dedi. Gazete çalışanları da ofislerinin giriş kapısına üzerinde Berber'in sözünü ettiği Anayasa'nın 30'uncu maddesinin son cümlesi olan “Basın evi ve eklentileri ve basın araçları, suç vasıtası olduğu gerekçesiyle de olsa zapt ve müsadere edilemez veya işletilmekten alıkonulamaz. Anayasamız, ‘Devlet ve basın haber alma hürriyetini sağlayacak tedbirleri alır' hükmüne amirdir'' bölümünün yazılı olduğu pankartı astı.

Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar ise mühürleme işlemlerini, yasal çerçeveler içerisinde gerçekleştirdiklerini, basına müdahale etme amacı taşımadıklarını açıkladı. Başkan Acar, mühürlemenin sebebini şu sözlerle açıkladı:

“İki vatandaş, söz konusu yapıların projelerine ve dolayısıyla da imar mevzuatına aykırı olduğunu belirterek bize şikayette bulundu. Şahıslar şikayetini İçişleri Bakanlığı'na da sunmuş olacak ki, Kaymakamlık, bizden söz konusu binaların durumunun incelenmesini istedi. İnceledik ve sonuç olarak bu iki binanın projelerinde gösterildiği gibi yapılanmadığını tespit ettik ve mühürledik. Hazırladığımız raporla birlikte kaymakamlığa sunmak üzere yapı tatil zaptını tuttuk, kaymakamlığa ileteceğiz. Basını susturmak haddimiz değil, böyle bir düşüncemiz de yok!

Belediye mühürledi, arbede çıktı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Belediye Baksın :)

Belediye Baksın :)

- aşkım baksana bana + ne var hatice? - aşkım ağlarım ama + ulan noldu gene ya? - aşkım baksana bana + sana belediye baksın - çok komik - aşkım versene bana + çok beklersin selim - aşkım ağlarım ama + geber - aşkım baksana bana aşkım + belediye baksın maaş baqlasın + aşkım baksana bana - bu ara ihtiyacım war sana + aşkım ağlarım ama - iltifat ettim manyak karı.. +...
  2. Suretıl beled

Suretıl beled

Rüyada Beled süresini veya ondan bir parçayi okudugunu görmek; yetimleri terbiye etmeye, yoksullari doyurmaya, merhametli ve sefkatli olmaya isarettir.
  3. Beled suresi

Beled suresi

Abdulgani Nablüsî'ye göre; Beled süresîni rüyasinda görüp okuyan veya okuyandan dinleyen kim-se, yemin ettigine pisman olarak , bir daha yemin etmege tövbe eder. Kendisine kötülük edenlere iyilikle karsilik verir. Cömert bir kisidir. Fakirlere ve düskünlere yardim etmekten çekinmez. Bir baska rivayete görede: Rüyada Beled süresini veya ondan bir parçayi okudugunu görmek; yetimleri terbiye...
  4. Nazan Öncal - Mühürledim Seni Kendime

Nazan Öncal - Mühürledim Seni Kendime

Vurgunum sana Bir mahkum gibi Uykular haram Bir zehir gibi Aşığım fakat Hasretin deli Ezelden beri Bir hadise var Kimse bilmiyor Olmuyor bende Deprem olmuyor Hiçbir şey beni Böyle sarsmıyor Bir senin gibi Mühürledim seni kalbime Kurşunlar işlemez ciğerime Zincirledim seni kalbime Anahtarları yok denizlerde Şeytan diyor ki tövbeler etmeli Uğrunda yüz kere bin kere ölmeli Cehennemde bile...

Sayfayı Paylaş