gebe
  1. Misafir

Misafir Forum Okuru

Bendir resimleri

Konu, 'Müzik Aletleri' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

bendir modelleri 0.jpg

bendir modelleri 01.jpg

bendir modelleri 1.jpg

bendir modelleri 2.jpg

bendir modelleri 3.jpg

bendir modelleri 4.jpg

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 19 Ekim 2016
  2. BEYZA21

BEYZA21 ♥ سن بنيم جننتيم نفسيمسين ♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    1.524
    Ödül Puanları:
    113

bendir.jpg

Bendir
    , Klasik Türk Müziğinde kullanılan başlıca vurmalı ritim çalgılarından biridir.

Zilsiz büyük def, nakkare ve kudümle birlikte kullanılır. Derisinin iç yüzüne boydan boya gerilen kiriş sayesinde aynı anda iki değişik tını çıkarabilir.

Bendir

Bendir, Klasik Türk müziğinde ve özellikle Mevlevi Türk Tasavvuf Musikisinde daire veya def adıyla bilinen vurmalı çalgının Mağrip ülkelerine (özellikle Fas ve Cezayir'e) özgü biçimidir. Mağrip Arapçasından alınan bendir adı Türkiye'de 1980'lerden sonra yaygın kullanıma kavuşmuştur.

Türkiye'de son dönemlerde kullanım alanı yaygınlaşmaya başlamış olup, Türk Tasavvuf Müziğinin yanında Türk Halk Müziği'nde en çok kullanılan ritim aleti olmuştur.

Standart çapı 52 cm'dir. Ses kalitesi bendirin kasnağına ve maddesine göre değişir. Plastikten veya deriden yapılır. Deriden yapılan bendirlerde kasnaklardaki vidaları sıktıkça ses tonu değişir, aynı zamanda çakmak-kibrit yardımıyla deri 2 dakika kadar ısıtıldığı zaman daha kaliteli ses elde edilir.

Bendir resimleri konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. BenDeniz Resimleri

BenDeniz Resimleri

bendeniz resimleri bendenizin resimleri bendeniz resim resim galerisi bendenızın tum goruntu galerısı
  2. Benim İçin Üzülme Tansel Öngel Resimleri

Benim İçin Üzülme Tansel Öngel Resimleri

Bu konu Benim için üzülme oyuncusu Tansel Öngel resimlerine yer vermektedir. ATV ekranlarının Mahsun Kırmızıgül imzalı yepyeni dizisi olan "Benim İçin Üzülme" de Niyazi karakterini canlandıran buke ye aşık Karadenizli bir genci oynayan Tansel Öngel hayranları için sanatçının en güzel resimlerini foto galerimiz de bir araya getirdik. Tansel Öngel resimlerine ulaşmak için galerimizi...
  3. Bu Tarz Benim Kemal Doğulu Resimleri

Bu Tarz Benim Kemal Doğulu Resimleri

"Bu Tarz Benim" yarışmasının jüri üyelerinden olan Kemal Doğulu son zamanlar da adından sıkça söz ettiren ünlüler arasın da yer alıyor. Kemal Doğulu hayranları için kendisinin en güzel resimlerinden seçtiğimiz görselleri bu yazımız da sizlerle paylaşıyoruz.

Sayfayı Paylaş