gebe
  1. TİTAN

TİTAN Forum Okuru

Benim Neden Bebeğim Olmuyor Diyenler Lütfen Bir Göz Atın

Konu, 'Gebeliğe Hazırlık' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

neden çocuğum olmuyor neden bebeğim olmuyor

Her kadın zamanı gelince doğal bir içgüdü olarak bebek sahibi olmak ister melekler :) Bu doğanın bir kanunudur. Ancak ne yazık ki gerek genetik, gerekse çevresel sebeplerle bazı kadınlar hemen gebe kalamazlar. Uyugn bir süre geçmesini bekledikten sonra çiftler bir doktor kontrolünden geçmeli ve gerekli tetkiklerin ardından gerekiyorsa tedavi görmelidirler. Ancak bu sayede bebek sahibi olma şansları olabilir. Yani neden bebeğim olmuyor diye üzülmek yerine sebeplerini ve çarelerini araştırmak gerekir. Eğer siz de bebek sahibi olmak istiyorsanız lütfen aşağıda ki bilgileri dikkatle okuyun..

Günümüzde genç çiftler bile doğal yollarla bebek sahibi olmakta güçlük çekiyor ve hemen tüp bebek merkezlerinin kapısını çalıyor. Oysa basit testlerle anne- baba olup olamayacağınızı öğrenmeniz mümkün. Prof.Dr. Aydın Arıcı, doğurganlığı etkileyen faktörler ile ilgili bilgi verdi.

Sperm tahlili yeterli

Erkekler için, çok basit bir test olan sperm tahlili yapılarak bu konudaki tüm sorular cevaplanabilir. Bu testle, spermin hacmine, yoğunluğuna yani bir mililitrede ne kadar sperm bulunduğuna ve spermin morfolojisine yani şekline bakılabilir.1 ml’deki sperm sayısının en az 20 milyon olması gerekir. Ancak sperm sayısı biraz düşük olan biri de baba olabilir. Sadece süreç uzayacaktır.

Yaş önemli bir kriter

Kadınlarda ise biraz daha detaylı bir inceleme gerekir. Bunlardan birincisi tüplerin açık olup olmadığının kontrol edilmesidir. 35 yaşın altındaki kadınlarda 1 yıl denemenin ardından hamilelik olmamışsa tüplerin açık olup olmadığına bakılması gerekir. 35 yaşın üstündeki kadınlarda bu süre biraz daha kısa tutulabilir. Kadınlarda yapılması gereken bir başka test ise yumurtlama düzeninin ve hormonların dengeli olup olmadığının araştırılmasıdır. Bunun için iki basit kan testi uygulanır. Adetin 3. günü yapılan testle yumurtalığı kontrol eden hormonlar ölçülür, 21. uygulanan testle ise yumurtlamanın olup olmadığı saptanabilir.

Adet düzensizliği

Adet düzensizliği derken şunu kastediyoruz, bir kadın normalde 28 günde bir adet görür. Ama bunun normal sınırları da 25-32 gün arasındadır. 1-2 gün oynamayla hiçbir sorun olmaz. Ama örneğin bir kadın 2 ayda ya da 3 ayda bir kez adet görüyorsa, yumurtlama fonksiyonu tam çalışmıyordur. Dolayısıyla bu kişinin tedavi olmadan hamile kalma olasılığı oldukça azdır.

Çevrenin etkisini daha çok erkeklerde görüyoruz. Çünkü kadınlardaki yumurta üretimi hayat boyu devam etmediği için oluşmuş olan yumurtaların hasar görmesi söz konusudur. Yumurtalar kadının vücuduna daha annesinin karnındayken yani hücre bölünmesinin hassas bir evresinde yerleştirilmiştir. Ve o nedenle de çevresel etkenlere hassastır. Zaman ilerledikçe bu yumurtaların içinde kromozom hasarları oluşmaya başlar. Erkeklerde ise az önce söylediğim gibi sperm sürekli üretilir. O yüzden de çevresel etkilerden daha fazla etkilenir.

Doğal yolla gebelik

Doğal yolla hamile kalmak, çiftin kendi kontrolündedir. Bu yolu denemeye karar veren anne-baba adaylarının öncelikle kendilerine zarar veren maddelerden uzaklaşmaları gerekir. Sigarayı bırakmaları öncelikli şarttır. İkinci unsur ise içkidir. Sürekli içilen içki muhakkak bırakılmalıdır. Kahve ve çay gibi kafein içeren içeceklerin azaltılması da bu süreçte önemlidir.

Çevresel faktörler minimuma çekildikten sonra, 35 yaşından genç çiftler doğal yolla hamile kalmak için bir yıl bekleyebilir. Ancak bir yıl sonunda hamile kalamayan çiftin, test yaptırması ve tedaviye başlaması uygun olacaktır. 35 yaşından sonra bir yıl beklenmesi doğru olmayabilir.

gülfem_MG bunu beğendi.
  2. AYŞEDEN

AYŞEDEN Hamiş Melek

Beğenilen Mesajlar:
    614
    Ödül Puanları:
    113
    Benim cocuğum olduğu halde ikinciye olmuyo diyorum allahım şükrednlereden olmak lazım istiğfar etmek lazım ve yukarıda yazılanları okumak lazım bilgi insana gerekli

3. goulKayıtsız Üye

goulKayıtsız Üye Forum Okuru

4. deniz altay

deniz altay Forum Okuru

Merhaba benimde çocuğum olmuyo okadar çok istiyorum ki tedavi oldum ama bağırsak iltihaplanma si çıkınca yarıda bıraktım normal bayanlara göre dogurtkanligim çok yuksekmis ama yumurtlama hapı kullanmama rağmen yumurtlama olmadı

5. mehtap kara

mehtap kara Forum Okuru

Bende uzun süredir evliyim ama iltihabım oldugu icin bebegim olmuyor. Allah herkesin gonlune gore versin kumseye çocuk hasreti gostermesin çünkü cok zor :((

6. elif gul

elif gul Forum Okuru

Bnde 4 bucuk senedr evliym ama iltihap varmis olmadi hala napcagmi sasrdm bunalima grmeme ramak kaldi bu dogurganlik hapini doktormu vermeli

7. elif gul

elif gul Forum Okuru

8. Bayram daslı

Bayram daslı Forum Okuru

Ben 3 aylık evlıyım eşim hamile kalamıyor neden acaba. Yardımcı olursanız sevinirim

9. Türkan Sarıkaya

Türkan Sarıkaya Forum Okuru

ben bi suredir evliyim ama cocugum olmuyor intahabim ve yumartaligiminbtekinde lis oldugu icin cocugm olmuyor allah her isteyeni evlat sahimi etsin herkezin gonlune gore versi (AMİM)

10. aliye özel

aliye özel Forum Okuru

11. aliye özel

aliye özel Forum Okuru

Rabbim Her istiyene versin

12. esmerzorba

esmerzorba Forum Okuru

Slm bende kaç yıldır çocuk sahibi olmayı isteyenlerdenim ama tek tulum kapalı yumurtlama her ay ölüyor hissedebilirsiniz
    yorum ne yapmam lazım cvp yazarsaniz sevinirim tek tüple gebe kalan varmı yada benim dururum olan

13. esmerzorba

esmerzorba Forum Okuru

14. zeynep ulker

zeynep ulker Forum Okuru

30 yasinda evlendim evlendigimizdede esim 35 yasindaydi.hemen cocuk istedik ve korunmadigimiz halde olmadi aylar gectikce moral bozuklugu basladi.temmuzda dugunumuz olmustu aralikta kadin dogumcuya gittim ve herseyin normal oldugunu soyledi.ilk 1 yil gectikten snra endiselenmemis gerektigini belirtti ve tam bir yil sonra esimin sperm testi sonucu sayisi 3,5 milyon cikti.hekim bize bu sayi ile kesinlikle normal yolla cocugunuz olmaz bir tup bebek merkezine basvurun dedi.1 yil ara ile 2 negatif tup bebek denememiz oldu.cok mutsuzum.esime yansitmamaya çalışıyorum. Esim cok duzgun cok degerli bir insan.onun kendisini suclamamasi icin hep pozitif gorunmeye gayret ediyorum ama sinir sistemim çöktü. Evde yalnizken hep agliyorum.ve cucugumz olacagina olan inancım buyuk olcude yitti.3.denemeyi temmuzda yapmayi düşünüyoruz ama yine olmazsa diye cok kotkuyorum.caresizligin ne demek oldugunu gercekten ogreniyor insan

15. yaren yilmax

yaren yilmax Forum Okuru

Ben 4.5senelik evliyim doktora gidiyorum hic bir sıkıntın yok diyor ama cocugum olmuyor neopetral diye fitil verdi intihap var dedi gecti sonradan ama genede hamile kalamiyorum ne yapmam gerekiyor

Benim Neden Bebeğim Olmuyor Diyenler Lütfen Bir Göz Atın konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. lütfen biri beni duysun

lütfen biri beni duysun

üye resmimi daha halen koyamadım hata oluştu diye yazı çıkıyor
  2. Bebeğim olmuyor diyenler buraya işte size Zekeriya a.s ın duası

Bebeğim olmuyor diyenler buraya işte size Zekeriya a.s ın duası

çocuk olması için dua,bebek olması için dua Zekeriya a.s ın duası bebek isteyenler için: ''Rabbi hebli min ledünke zürriyeten tayyibeten inneke semi'ud dua.,, (Rabbim bana tarafından hayırlı bir nesil bağışla şüphesiz sen duayı hakkıyla işitensin amin.) Ayrıca MERYEM SURESİ 5 ve 6.ayetler ve Kenzül arş duası sürekli okunmalı ve HACET NAMAZI KILINMALIDIR.. Ey Rabbimiz! İkimizi de...
  3. Neden Bebeğim Olmuyor?

Neden Bebeğim Olmuyor?

neden çocuğum olmuyor,neden bebek sahibi olamıyorum,çocuğu olmayanlar,bebek sahibi olmak için yapmalı,hamile kalmak için ne yapmalı,hamile kalmak için yapılması gerekenler Bir kadın çocuk sahibi olmaya karar verdikten sonra‚ gebelik şansını artırmak için‚ öncelikle dengeli beslenmeli‚ düzenli spor yapmalı‚ uyku düzenine dikkat etmeli ve eğer alkol‚ sigara tüketimi gibi alışkanlıkları varsa...
  4. Neden bebeğim olmuyor?

Neden bebeğim olmuyor?

neden hamile kalamıyorum,hamile kalmak için ne yapmalı,gebe kalmak için ne yapmalı,çocuğum olmuyor,çocuğumun olması için ne yapmalıyım,hamile kalma hakkında bilgiler Nedeni açıklanamayan infertilite tanısı, yapılan tüm test sonuçlarının (normal sperm analizi, ovulasyon gerçekleştiğinin ispatı, rahim içi ve fallop tüplerinin durumu) normal çıkması sonucu konulur. Gebe kalamayan çiftlerin...
  5. Bebeğim olmuyor ne yapmalıyım?

Bebeğim olmuyor ne yapmalıyım?

çocuğum olmuyor,çocuk sahibi olmak için ne yapmalıyım,bebek sahibi olmanın yolları,hamile kalmanın yolları,hamile kalmak için bilgiler Bebek sahibi olamamak ailelerin çağımızdaki en önemli sorunlarından biridir. Bunun için üreme sağlığında ciddi bir sorun olması da şart değil. Eğer bebek sahibi olmak istiyorsanız hayatınızda bir çok noktaya dikkat etmeniz gerekiyor. DOKTOR KONTROLLERİ...

Sayfayı Paylaş