Benim Rahmim Doğuştan Ters Kısırlığa Neden Olur mu Diyenler Buraya

hatiss

Yeni Üye
Üye
Benim Rahmim Doğuştan Ters Kısırlığa Neden Olur mu Diyenler Buraya
ters rahim ve gebelik,ters rahim ve hamilelik,

Sevgili melekler aranızda rahmi ters olan böyle bir durumla karşılaşan arkadaşlar var mı..? Ben bu rahim tersliği nedir önceden bilmiyordum ben bir arkadaşım vesilesiyle öğrenmiştim.Bana demişti ki benim çocuğum olmazmış daha doğrusu doktoru ona öle söylemiş senin çocuğun olmaz demiş ama ben böyle bir şeye inanmıyorum sebebini de söyleyeyim çünkü arkadaşımın şuan 3 tane çocuğu var hemde ardı sıra oldu hepside.Bazen doktorlarda yanılabiliyor sonuçta onlar da insan dimi..Neyse biz konumuza gelelim bu rahim tersliği denen şey neymiş ve gebelik için bir sorun teşkil ediyor mu onu öğrenelim.

yumurtalik-9609.jpg

Kısırlığa neden olur mu gebeliğe engel midir?

Pek çok kadın retrovert uterus saptandıktan sonra endişeye kapılır. Ancak rahmin arkaya dönük olması hiçbir şekilde kısırlığa neden olmaz. Ayrıca hamilelik açısından rahimleri öne dönük olan kadınlarla aralarında herhangi bir fark yoktur. Rahmi arkaya dönük olan bir kadını çocuk sahibi olamıyorsa, durumun sebebi başka alanlarda araştırılmalı.

Kadınların yüzde 20’sinde rahim ters durumdadır. Retrovert uterus olarak adlandırılan bu durum genellikle genetiktir ve tedavi gerektirmediği gibi kısırlığa da yol açmaz.

Adet sırasında veya tampon kullanırken hafif ağrı gibi belirtileri olan rahmin ters durması ancak beraberinde başka hastalıklar görülüyorsa ciddi tedavi gerektirir.

Retrovert uterus nedir?

Rahim farklı pozisyonlarda olabilir. Bazen dik pozisyonda bazen de öne doğru veya arkaya doğru gelişmiş olabilir. Yaklaşık olarak kadınların yüzde 70 – 80’inde rahim öne doğru durur. Diğer yüzde 20'sinde ise arkaya doğru durur. Rahmin ters durması az rastlanan bir durum olsa da, bu anormal veya bir hastalık olduğu anlamını taşımaz.

Rahmin ters durmasının nedenleri

Vakaların büyük bölümünde rahmin ters durması genetiktir. Rahim yapısal olarak bu pozisyondadır ve bu tamamen normal bir durumdur. Ancak bazı kadınlarda rahmin arkaya dönük olmasına neden olan bazı etkenler tespit edilebilir. Bunun dışında rahmin ters durmasını gerektirecek herhangi bir etken saptanmadığı takdirde normal bir vücut değişkenliği olarak kabul edilir ve sakıncalı bir durum yaratmadığı için bir tedavi gerektirmez. Bazen hamilelikle birlikte rahmi yerinde tutan bağlar gevşeyebilir ve doğumdan sonra rahim geriye dönük bir pozisyon alır. Ayrıca menopozun ardından da rahmi yerinde tutan bağlar esnekliğini kaybedebilir ve rahmin ters dönmesi söz konusu olabilir.

Moderatör tarafında düzenlendi:
evt banada doktor öle soledı hamıleyken bebe bakmak ıcın baktıgında rahmn ters dedı ultrasncu bn cok sasrdm
ama normal bısı onda bı anormallk yok bazen cıkabılıo dedı

benimde bebeğim olmuo sorunum farklı ama baana bigün komşunun biri nededi biliyor musunuz senin rahmin terstir belki seni ayaklarından asalım bir ağaca bir kaç defa öle sallayalım dedi :) ozaman dedi rahmin tersse düzelir hemen dedi bana bende korktum yaptırmadım ama zaten sorunum farklı benım kan değerlerim yüksek fsh lar falan ondan olmuo benim yani..

bende olmuyormudu prolaktınım yukske cıktı ılac kullanıcam bence cok sacma rahım ole oynak bısı degılkı yerıne gelsın sakın öle bişi yaptrma doktorlar sorun degıl dıorlsa vardr bı bıldıkelrı

merhabalar arkadaşlar benimde daha dun öğrendim rahmim arkaya dönükmüş annemin de öyleymiş doktor ulturasonla baktığında mesane boş dedi tuhaf tuhaf kötü birşey mi

Geri