gebe
  1. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

Benjamin Franklin Hayatı hakkında bilgi istiyorum

Konu, 'Soru-Cevap' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

Benjamin Franklin Hayatı hakkında bana acilen bilgi lazım bu konuda yardımlarınızı esirgemeyin benden kızlar!

2. Misafir

Misafir Forum Okuru

Benjamin Franklin Hayatının özeti

Benjamin Franklin Hayatı ve buluşları

Benjamin Franklin 17 Ocak 1706 Boston'da doğmuştur. On yedi çocuklu bir sabun ve mum imalatçısının onuncu oğlu olarak dünyaya geldi. On yaşında okulu bıraktı. 12 yaşındayken basımevi yöneten ve liberal bir gazete yayınlayan ağabeyi James'in yanına çırak olarak girdi. Basımcılık mesleğini öğrendi ve edebiyat çalışmalarına başladı. 1730'da Philadelphia'da bir basımevi ve gazete kurdu.

Franklin, 1736'da Philadelphia meclis sekreteri oldu ve siyasete atıldı. 1750'de Pensilvanya meclisine seçildi, arazi vergisine karşı olan büyük ailelerle mücadele etti. İngiliz Amerikası postalarının genel müdürlüğüne getirildi. Posta servisinde çeşitli düzenlemeler yaptı. Özellikle elektrik olaylarıyla ilgili araştırmalar yapan Franklin, elektrik yüklerindeki artı ve eksi uçlarını keşfetti ve elektrik yükünün korunumu ilkesini ortaya attı. Fırtınalı bir havada uçurtma uçurarak gerçekleştirdiği deneyi sonunda şimşeğin elektriksel bir olay olduğunu keşfetti, paratoner'i keşfetti, güneş ışığından daha fazla yararlanmak için saat uygulamasını başlattı. 17 Nisan 1790'da hayatını kaybetti.

Benjamin Franklinin buluşları
    Franklin'in birçok buluşu oldu. Bunlar; yıldırımsavar (paratoner), Cam Armonica, Franklin sobası, bifokal gözlüktür.

Benjamin Franklin Hayatı hakkında bilgi istiyorum konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Benjamin Franklin Sözleri

Benjamin Franklin Sözleri

Benjamin Franklin Sözleri Selam millet sizden Benjamin Franklin Sözlerini rica ediyorum.
  2. benjamin franklin sözleri lazım

benjamin franklin sözleri lazım

Merhaba bana İngilizca yazılmış Benjamin Franklin sözleri lazım, bulabilir misiniz ? :)
  3. 1. Abdülhamit Hayatı Hakkında Bilgi istiyorum

1. Abdülhamit Hayatı Hakkında Bilgi istiyorum

Merhaba aranızda tarih konusunda merak sarmış ve tarihi bilgileri olan arkadaşlarım var ise o arkadaşlarımdan 1. Abdülhamit Hayatı Hakkında Bilgi paylaşmalarını rica ediyorum.
  4. Atatürkün Askerlik Hayatı Özeti hakkında bilgi istiyorum

Atatürkün Askerlik Hayatı Özeti hakkında bilgi istiyorum

Merhaba arkadaşlar ben sizden mümkünse Atatürkün Askerlik Hayatı Özeti hakkında kısaca bilgi rica ediyor ve şimdiden Atatürkün Askerlik Hayatı Özeti için vereceğiniz bilgilere tşk ediyorum.
  5. Atatürk'ün Ayrıntılı Hayatı hakkında bilgi istiyorum

Atatürk'ün Ayrıntılı Hayatı hakkında bilgi istiyorum

Selam kızlar ben Atatürk'ün hayatı hakkında sizden bilgi istiyorum diğer sitelere baktım ama ayrıntılı bilgi bulamadım hep özet kısaca bilgi vermişler. Siz bana Atatürk'ün Ayrıntılı Hayatı hakkında bilgi verirseniz sevinirim.

Sayfayı Paylaş