gebe
  1. LaViNYaM

LaViNYaM >>>ιкιz αηηєѕι<<< Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    703
    Ödül Puanları:
    113

Benjamin Franklin Neyi Keşfetmiştir?Benjamin Franklin Buluşu Nedir?

Konu, 'Bunları Biliyor musunuz ?' kısmında LaViNYaM tarafından paylaşıldı.

Benjamin Franklin Buluşu Benjamin Franklin Neyi Keşfetti

Benjamin Franklin'i herkes 100 Dolardan tanıyodur diye tahmin ediyorum bakalım bu büyük insan neler bulmuş neler keşfetmiş bakalım...

Benjamin Franklin Buluşlar

Elektrik yüklerinin artı ve eksi olarak belirlenip adlandırılmasını sağlayan Benjamin Franklin (1706 - 1790)'dir. Franklin, yaptığı çeşitli deneylerin sonucunda elektriğin belirli ortamlarda fazla veya eksik ölçülerde bulunabilen bir sıvı olduğu görüşüne vardı. Her ikisinde de elektrik eksikliği ya da fazlalığı bulunan cisimlerin birbirini ittiğini, birinde eksiklik diğerinde fazlalık olan cisimlerin ise birbirlerini çektiğini ileri sürdü. Fazlalığı artı elektrik, eksikliği ise eksi elektrik olarak adlandırdı.

Leiden şişesiyle ilgili deneyleri de sürdüren Franklin, Leiden şişesinden boşalan elektriğin oluşturduğu çatırtılar ve kıvılcımlar ile fırtınalı havalardaki gök gürültüsü ve şimşek arasında bir ilişki olması gerektiğini düşündü ve 1752'de, fırtınalı bir havada uçurduğu bir uçurtma ile bir Leiden şişesini yüklemeyi başardı. Franklin'in bu deneyden pratik yararlar elde etme yönündeki girişimleri paratonerin bulunmasına giden yolu açtı. Fırtınalı bir havada uçurtma uçurarak gerçekleştirdiği deneyi sonunda şimşeğin elektriksel bir olay olduğunu keşfetti. Elektrikten etkilenmeleri sebebiyle kendisinin kurtulmasına rağmen iki yardımcısının öldüğü bu deneyden yola çıkarak paratoneri keşfetti. Bu nedenle, yıldırıma karşı bir korunma aracı olarak kullanılan ve toprağa bağlı bir metal çubuktan ibaret olan paratonerin gerçek yaratıcısı Franklin'dir. 1782 yılında Amerika'nın Philadelphia kentinde paratoner kullanan konut sayısı 400'ü geçiyordu. Ayrıca , güneş ışığından daha fazla yararlanmak için saat uygulamasını da başlattı.

2. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

Çok güzel anlatmışsınız ama daha da kapsamlı olabilirdi ama yinede emeğinize teşekkür ederim o_O

3. isimsiz

isimsiz Forum Okuru

biraz daha detaylı olabilirdi ama yine de teşekkürler

4. stardolllllll

stardolllllll Forum Okuru

:cah:fazla iyi olmasada işimi gördü

5. kayıtsız üyee :D

kayıtsız üyee :D Forum Okuru

Madde madde yazdım neden böyle çıktı acaba ?

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 24 Şubat 2015
Benjamin Franklin Neyi Keşfetmiştir?Benjamin Franklin Buluşu Nedir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Benjamin Franklin kimdir?

Benjamin Franklin kimdir?

benjamin franklin neyi icat etti benjamin franklin kimdir hayatı Benjamin Franklin kimdir?Benjamin Franklin'in hayatı ve buluşları nelerdir sorusuna yanıt olarak merak ettiğiniz bilgileri sizler için sunuyorum. Benjamin Franklin, 1706 Boston doğumlu, çok yönlü bir kişilik oldu. 10 yaşından sonra resmi bir eğitim olmadan, o kendi kendine yazar kendi satirik makaleler, bilim adamı, mucit,...
  2. Benjamin Franklin Sözleri

Benjamin Franklin Sözleri

Benjamin Franklin Sözleri Selam millet sizden Benjamin Franklin Sözlerini rica ediyorum.
  3. Özlü Benjamin Franklin Sözleri

Özlü Benjamin Franklin Sözleri

Benjamin Franklin Sözleri facebook Benjamin Franklin özlü Sözleri İster Facebook sayfanızda kullanın, ister msn iletinizde ya da telefonda sms olarak keyfi size kalmış diyor ve Benjamin Franklin özlü sözlerini sizlerle paylaşıyoruz Melek'ler:) Bilgiye yapılan yatırım en yüksek kârı getirir. Tecrübe, okulların en gelişmişidir. O okulda aptallar bile bir şeyler öğrenirler. Delilik aynı...
  4. Arkadaşlar Benjamin Franklin Neyi Keşfetti

Arkadaşlar Benjamin Franklin Neyi Keşfetti

Benjamin Franklin Neyi Keşfetti bu konuda bilgisi olanlar size sesleniyorum ve bu sayfada sizlerin vereceği cevabı merakla bekliyorum.
  5. benjamin franklin sözleri lazım

benjamin franklin sözleri lazım

Merhaba bana İngilizca yazılmış Benjamin Franklin sözleri lazım, bulabilir misiniz ? :)

Sayfayı Paylaş