gebe
  1. TİTAN

TİTAN Forum Okuru

Berat Kandilini Anlatan Hadis-i Şerifler Buyrun

Konu, 'Tüm İslami Bilgiler' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

Berat Gecesi İle İlgili Hadis Berat Gecesi İle İlgili Hadisi Şerifler

Sevgili melekler, üç kandilden biri olan Berat Kandili önemi hakkında sizleri daha önce bilgilendirmiştik. Bu yazımızda da yine Berat kandilinin önemi hakkında Berat gecesi ile ilgili hadis paylaşımında bulunacağız.. :)

Peygamber Efendimiz (s.a.s.) bu geceyi Hz. Âişe validemize tanıtırken şöyle buyurmuştur:

Bu gece Şaban`ın onbeşinci gecesidir. Allah Teâlâ bu gecede Benü Kelb kabilesinin koyunlarının tüyleri sayısınca insanları Cehennem`den kurtarır. Ancak kendisine şirk koşanların, müslümanlara karşı kin ve düşmanlık besleyenlerin, akrabaları ile münasebeti kesenlerin, gururlu ve kibirlilerin, ana-babasına asî olanların ve içki içmeye devam edenlerin yüzüne bakmaz. (Buhârî, et-Tergîb ve`t-Terhib, II, 118).

Insanların bir sene içerisindeki rızıkları, zengin veya fakir olacakları ve ecelleri gibi mühim hususlar o gece içerisinde meleklere bildirilir. O geceyi ibâdet ve tâatla geçirmek ve nafile namaz kılmak sevaptır. Fakat o geceye mahsus belirli bir namaz şekli yoktur. Nitekim Peygamber Efendimiz bu geceyi ibadetle geçirmiş ve Allah`a şöyle dua etmiştir: "Azabından affına, gazabından rızana sığınır, senden yine sana iltica ederim. Sana gereği gibi hamdetmekten âcizim. Sen seni senâ ettiğin gibi yticesin. (et-Tergib, II, 119, 120).

Peygamber Efendimiz (s.a.s.) bizlere de şöyle buyurmuştur:

Şaban ayının yarısı (Berâet gecesi) gelince: gecesini namazla, gündüzünü oruçla geçiriniz. Cenâb-ı Allah o gece güneşin batmasıyla dünya göğüne iner ve şöyle der: Benden af dileyen yok mu; onu affedeyim. Rızık isteyen yok mu; rızık vereyim. Şifaâ dileyen yok mu; şifâ vereyim.

Allah Teala Şaban`ın onbeşinci geresi (Berâet gecesi) tecelli eder ve ana-babaya asi olanlarla Allah`a ortak koşanlar dışında bütün kullarını bağışlar. (Ibn Mace, Ikametü`s-Salât, 191; Tirmizî, Savm, 38).

Berat Kandilini Anlatan Hadis-i Şerifler Buyrun konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Hadis-i Şeriflerden Seçmeler3

Hadis-i Şeriflerden Seçmeler3

beyhaki hadisleri sevgi üzerine hadisi şerifler taberani hadisleri sevgiye dair hadisler erkek hanımına hanım da beyine sevgiyle baktıklarında allah da onlara rahmetiyle bakar Kişi öfkelendiğinde �Allah�a sığınıyorum� derse, öfkesi gider. Hadis (İbn-i Adiyy). Kıyamete yakın müslümanlar içinde en az bulunacak şey; helal para ile kendisine...
  2. Hadislerle Berat Kandili

Hadislerle Berat Kandili

Ebu Hüreyre Radıyallahu And’dan rivayet edildiğine göre: Resulullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem efendimiz şöyle buyurmuştur: —“Şaban ayının on beşinci gecesinin ilk vaktinde Cebrail (a.s) bana geldi; şöyle dedi: —“Ya Muhammed, başını semaya kaldır. Sordum. —“Bu gece nasıl bir gecedir? Şöyle anlattı: —“Bu gece, Allah-u Teala, rahmet kapılarından üç yüz tanesini açar. Kendisine şirk...
  3. Hadislerle berat kandili

Hadislerle berat kandili

Hepimizin duasının kabul olması dileğiyle Hadislerde berat kandilini kavrayalım. Ebu Hüreyre Radıyallahu And’dan rivayet edildiğine göre: Resulullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem efendimiz şöyle buyurmuştur: —“Şaban ayının on beşinci gecesinin ilk vaktinde Cebrail (a.s) bana geldi; şöyle dedi: —“Ya Muhammed, başını semaya kaldır. Sordum. —“Bu gece nasıl bir gecedir? Şöyle anlattı: —“Bu gece,...
  4. Hadis-i şerif yazalım

Hadis-i şerif yazalım

arkadaşlar oyun çok basit herkez gönlünden geçen bir hadis-i şerif yazacak... :) katılıMlarınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler:) 'çevresindeki insanların şerrinden emin olmadığı kişi,cennete giremez' (müslim,iman 19)
  5. Berat Kandili anlamı

Berat Kandili anlamı

Berat Kandili anlamı Berat Kandili önemi Merhaba Sevgili Melek'ler bu yazımızda Berat Kandili2nin önemi hakknıda merak edieln tüm bilgileri sizlerle paylaşıyoruz. Beraat gecesi,Şaban ayının 15. gecesidir.Kur’an-ı kerimin bu gecede indirildiği bildirilmektedir.Ayetlerde buyuruluyor ki; ''Apaçık olan Kitab’a andolsun ki, biz onu [Kur’anı] mübarek bir gecede indirdik. Elbette biz insanları...

Sayfayı Paylaş