gebe
  1. gökçe

gökçe Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    3
    Ödül Puanları:
    0

Berdel evliliği ve sonuç...

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında gökçe tarafından paylaşıldı.

Dört çocuk annesi Aliye Taysun’un kemik erimesi hastalığına yakalanması üzerine, aile, gelinlerini baba evine gönderdi. Arkasından da, üç çocuk annesi kızları Melek Suvarigil’i geri istedi. İşe bir de ’namus meselesi’ boyutu eklendi ve "Kızımızı göndermezsen öldürürüz" denildi. Birbirlerine sığınan Taysun ve Suvarigil aileleri devletten koruma istedi. Şanlıurfa’nın Hilvan İlçesi’ne bağlı Mantarlı Köyü’nde çobanlık yapan Ahmet Suvarigil, başlık parası ödememek için 10 yıl önce köylüsü Sinan Taysun’un oğlu Mehmet Ali Taysun ile kızkardeşlerini berdel yaptı. Taysun Ailesi, 35 yaşındaki dört çocuk annesi gelinleri Aliye Taysun’u, kemik erimesi hastalığına yakalanınca baba evine geri gönderdi. Bununla da kalmadı, berdel karşılığı 10 yıl önce Ahmet Suvarigil’le evlendirdikleri 26 yaşındaki üç çocuk annesi kızları Melek Suvarigil’i geri istedi.

İddiaya göre 31 yaşındaki Ahmet Suvarigil’i 4 Temmuz’da telefonla arayan Ömer Karakeçili, "Ablanı başka birisi ile beraber baş başa otururken yakaladık. Bu da bize göre namus meselesidir. Ablanı evinize gönderdik. Kızımızı bize geri gönder. Göndermezsen seni öldürürüz. Bacımız da bize geri gelmezse onu da öldürürüz" tehdidinde bulundu.

Suvarigil eşi Melek ile birlikte Cumhuriyet Savcılığı’na giderek eşinin akrabaları Halil, Mehmet Ali, Salih, Mustafa ve Sinan Taysun, Ömer Karakeçili, amca çocuğu Ömer Karakeçili, Hamza, Sinan, Halil, İbrahim, Ramazan ve Mustafa Karakeçili hakkında suç duyurusunda bulunup, koruma istedi.

Birbirlerine sığındılar

Mehmet Ali ve eşi Aliye Taysun da, Siverek Cumhuriyet Savcılığı’na giderek kendilerini tehdit edip döven akrabaları Ömer, Hamza, Ramazan, Halil, Sino ve Ahmet Karakeçili hakkında suç duyurusunda bulundu. Taysun Ailesi, öldürülme korkusuyla Şanlıurfa’dan kaçıp kendileri gibi töre gereği öldürülmekle tehdit edilen Ahmet Suvarigil ile eşi Melek’in yanına sığındı.

Bir evde yedi çocukla birlikte kalan berdel mağduru Suvarigil ve Taysun çiftleri, hayatlarının tehlikede olduğunu belirterek korunmalarını istedi. Akrabalarının kendisini hasta olan eşi Aliye’den ayırmak için ’namus dedikoduları’ çıkardıklarını söyleyen 31 yaşındaki Mehmet Ali Taysun şunları söyledi: "Eşim hasta. Ben eşimle mutuyum. Bölgemizde akraba ilişkileri çok sıkı olduğu için eşimin hasta olması ve tarlaya işe gitmemesi yüzünden akrabalarım beni eşimden ayırmaya kalktı. Bana, ’Sen bu kadını terk et, yeniden evlen. Evlilik masraflarını da biz yaparız. Yeter ki sen bunu gönder’ dediler. Ben de kendilerine, ’Eşimle bir sorunum olmadığını, boşanmayacağımı’ söyledim. Bu defa beni ve eşimi öldürmekle tehdit ettiler. Biz de kaçmak zorunda kaldık. Devletimizin bizi korumasını istiyoruz."

Bizi rahat bıraksınlar

Yanlarına sığınan dört çocuklu ablası ve eniştesiyle birlikte yaşamaya başlayan Ahmet Suvarigil de, her an akrabalarının kendilerini öldürmeye gelmelerinden korktuklarını söyledi. Suvarigil, "Bizi kendi halimize bıraksınlar. Ölmek, öldürmek istemiyorum. Bizim mutlu bir yaşamımız var. Ben eşimi, ablam da kendi eşini seviyor. Yuvalarımızı yıkmasınlar" dedi.

Hürriyet.com

2. MEÇHUL

MEÇHUL Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    66
    Ödül Puanları:
    48
    Cevap: Berdel evliliği ve sonuç...
    benim annem babamd berdel evliliği yapmış ama annem ve babam zaten birbirilerine aşıklarmış o yüzden pek bi sorun olmammış.halam dayıma kaçınca annemide babama vermişler iyide etmişler.ama bazen sorunlar olabiliyor böle evliliklerde.hemde çok kötü olaylar oluyor.iyi b,i,rşey değil...desteklemiyorum sadece annem ve babamın evililiği gibi olanlar çok az sayıda diye tahmin ediyorum...

3. mislinay

mislinay Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    39
    Ödül Puanları:
    0
    Cevap: Berdel evliliği ve sonuç...

aslında çok üzücü bir durum ya mecburiyet ne kötü heleki evlilikte

Berdel evliliği ve sonuç... konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Evlilik....Fedakarlık.....Peki Sonuç???

Evlilik....Fedakarlık.....Peki Sonuç???

fedakar erkek oyunu **ERKEKLER FEDAKARLIK YAPANI MI ALDATIR ???? Gulden Aydin'in Fikret Senes’le röportajından. Esiniz Bedii Bey sizi çok kırmış? Hem de nasıl. Büyük bir şok yasadım. Çok büyük bir ask vardı. Çok fedakârlık yaptım. Yeniden bir insan yarattım ve milyoner ettim. Nerede yanıldığımı çıkarmaya çalıştım. Seneler sonra bunun cevabini bir tiyatro oyunundan aldım: Bir...
  2. Berdel

Berdel

rüyada düğün konvoyu görmek rüyada araba konvoyu görmek konvoy berdel Berdelde sadece aile büyüklerinin lafının geçerli olması işin acı tarafıdır. Aileyi oluşturacak olan gelin ve damat adaylarının düşünceleri genelde hiç sorulmaz. Feodalizmin ve aşirete bağlı ailenin ekonomik yapısı ve geleceğine dair en sağlam kararları alabilecek merci olarak görülen babalar genelde berdele kendi...
  3. Reformun nedenleri ve sonuçları

Reformun nedenleri ve sonuçları

reform nedir nedenleri ve sonuçları reformun nedenleri ve sonuçları reformun reform Konu Etiketleri: reform nedir, reformun sonuçları, reformun nedenleri Reform Nedir Reform Anlamı Katolik Kilisesi'nin bozulması ve dini amaçlardan uzaklaşması üzerine 16. yüzyılda Almanya'da başlayarak diğer Avrupa Ülkelerine yayılan dini alandaki yeniliklere Reform denilmiştir. Sevgili meleklerim, şimdi...
  4. Reform nedenleri ve sonuçları

Reform nedenleri ve sonuçları

Reformun nedenleri ve sonuçları nelerdir bana anlatacak yada yazacak birisi varmı ?
  5. reform sebep ve sonuçları

reform sebep ve sonuçları

reform sebepleri ve sonuçları reform nedenleri ve sonuçları Misafirimizin isteği üzerine bu sayfamızdan reform nedenlerini ve reform sonuçlarını konu alıyoruz Melek'ler. Sizlerde Reform nedenleri ve sonuçları hakkında bilgi edinmek istiyorsanız, lütfen buyrun arkadaşlarım; Reform'un Nedenleri Katolik Kilisesi'nin bozulması ve ıslahat fikrinin yayılması. Hümanizm sayesinde...

Sayfayı Paylaş