gebe
  1. Bilge Gökçen

Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    108
    Ödül Puanları:
    0

Besim Atalay

Konu, 'Biyografi' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

Türk dilbilimci, yazar. Uşak'ta medrese eğitimi gördü. Din öğrenimini Istanbul'da da sürdürerek icazet aldı (1909). Öğretmenlik, milli eğitim müdürlüğü yaptı. Silifke'de Müdafaayı hukuk cemiyeti'ni kuranlar arasındaydı; Kurtuluş savaşı'nı destekleme çalışmalarını Uşak'ta sürdürdü. Ankara'ya giderek milli eğitim bakanlığı'nda hars (kültür) müdürlüğü yaptı. Bu görevi sırasında halk ağzından söz derleme çalışmasını gerçekleştirdi.

1920'de Kütahya milletvekili olarak girdiği TBMM'de görevini yedi dönem sürdürdü. Türk dil kurumu'nda yönetici olarak çalıştı (1932-1951). Türkçenin biçimbilgisiyle ilgili incelemeler yayımladı. Türk dili kuralları (1931), Türkçemizde 'men, -man (1940), Türk dilinde ekler ve kökler üzerine bir deneme (1942), Türkçede kelime yapma yolları (1946). Türk dilinin tarihsel dönemleriyle ilgili bazı dil yapıtlarını günümüz Türkçesine çevirerek bilimsel yayınlarını yaptı:

Divanü lügat it-türk (5 cilt, 1939-1943),
    Et-Tuhfet üz-zekiyye fi'l lügat it-Türkiyye (1946)
    Müyessiret ül-ulum (1946)vb.
    Tarikat (Bektaşilik ve edebiyatı, 1921),
    Din (Müslümanlara öğütler, 1923; Tanrı kitabından
    namaz türeleri, 1944 vb.) konuları üzerinde de durmuş,
    Kuran'ı türkçeye çevirmiştir (Tanrı kitabı, 1962).

1965 yılında vefat etmiştir.

Kaynak: BÜYÜK LAROUSSE SÖZLÜK VE ANSİKLOPEDİSİ. Milliyet yayını

Besim Atalay konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. banlanan üyeden admine beste:))

banlanan üyeden admine beste:))

Banlanan Üyenin Admin'e Yaptıgı Beste(Batsın bu Dünya) Yazıklar olsun yazıklar olsun Adminin böylesine yazıklar olsun Herşey karanlık nerde insanlık Moda yağcılık edene yazıklar olsun Batsın bu site bitsin bu forum Banlayıp da gülene yazıklar olsun Açılmamış başlıklar teşekkürsüz mesajlar Banlanan hesaplar benim mi olsun Ben ne yaptım admin sana Mahkum ettin beni ban'a Her forumda bin mesajım...
  2. besinlerin faydaları

besinlerin faydaları

besinlerin faydaları besinler ve faydaları besinlerin vücudumuza vücudumuza yararları vücudumuz için yararları Vişne: ishali keser, ateşi düşürür. Üzüm, beden ve zihin gücün artırır, kan yapar. Soğan, idrar söktürür. Sarımsak, tansiyonu düşürür, iştah açar. Nar, vücudu kuvvetlendirir. Nane, hazmı kolaylaştırır, gaz söktürür. Ihlamur, sinirleri kuvvetlendirir. Adaçayı: Mide ve bağırsak...
  3. Beste

Beste

Rüyasında bir beste yaptığını gören kimse, yeteneklerini ortaya koymasını sağlayacak bir fırsat bulur.
  4. Beste Bereket

Beste Bereket

beste bereket kimdir Son zamanların genç, güzel ve yetenekli bir oyuncusu olan Beste Bereket hakkında sizlerle biyografi ve resimlerini paylaşmak istiyorum Beste BereketBeste Bereket Biyografisi - Beste Bereket Kimdir? 1982 İstanbul doğumlu. Sıradan sayılabilecek bir ailenin yetenekli kızı. Babası amatör olarak müzikle ilgileniyormuşBeste Bereket Biyografisi - Beste Bereket Kimdir? hatta...
  5. Atalay demirci kimdir

Atalay demirci kimdir

Atalay Demirci resimleri fotoğrafları, Atalay Demirci nereli, Atalay Demirci kaç yaşında, Bu biyografimiz de Atalay Demirci hakkında bilgileri sizlerle paylaşacağız. Atalay Demirci ile ilgili bütün bilgilere ve fotoğraflarına ulaşabilirsiniz. Atalay Demirci kimdir, biyografisi, boyu, kaç yaşında ve nerelidir? Atalay Demirci, 1976 yılında Ankara’nın Nallıhan ilçesinde dünyaya geldi....

Sayfayı Paylaş