Beta hcg nedir?

Konu, 'gebelik testi - hesaplama' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

1. TİTAN

TİTAN Forum Okuru

Sponsorlu Bağlantılar
    beta hcg tablosu beta hcg nedir
    beta hcg, nedir, ne zaman kullanılır, etkileri, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz

< Resme gitmek için tıklayın >

Sevgili melekler,
    Gebeliğin öğrenilmesinde kullanılan yollardan biri beta hcg testidir.Bu testle ilgili bilgileri aşağıda bulacaksınız..

Beta HCG Testi nedir

Gebe kalındıktan sonra bu gebelik bhCG adı verilen bir hormon salgılar. bhCG düzeyleri döllenmeden yaklaşık 1 hafta sonra kanda normal seviyelerin çıkarlar. Hamile olmayan bir kadında kandaki bhCG seviyesi 0-10 mIU/mldir.
    Seviyenin 10 dan yüksek olması gebelik sonuçlrını verir. Kan bhCG seviyesi belirli bir miktarın çıkınca idrarda da ortaya çıkar ve idrar testleri doğru sonuç verirler.

Hamilelik testlerinde aslında bu hormonun seviyeleri ile ölçülür. Gebeliğin takibi esnasında bhCG artışları gebelik seyrinin sağlığı hakkında bilgi verir. BHCG değerleri ektopik gebeliğin tanısında son derece önemlidir.

Mol gebeliklerde de gebelik sonlandırıldıktan sonra tam bir iyileşmenin elde edilip edilmediği seri halde yapılan bhCG ölçüm değerleri ile anlaşılır.

Normal bir gebelikteki bhCG değişimleri aşağıdaki tabloda gösterilmiştir.Burada iki ayrı ölçüm biriminin kabul ettiği normal değerler bir arada gösterilmiştir.

Beta HCG tablosu (bHCG tablosu):

Son adetden itibaren geçen hafta sayısı / HCG (mIU/ml)(INCIID) değeri / HCG in mIU/ml(Quest) değeri

3 hafta / 5 -50 / 9 - 130
    4 hafta / 3 - 426 / 75 - 2,600
    5 hafta / 19 - 7,340 / 850- 20,800
    6 hafta / 1,080 - 56,500 / 4,000 - 100,200
    7-12 hafta / 7,650 - 288,000 / 11,500 - 289,000
    13-16 hafta / 13,300 - 254,000 / 18,300 - 137,000
    17-24 hafta / 4,060 - 165,400 / 1,400 - 53,000
    25 - 40 hafta / 3,640 - 117,000 / 940 - 60,000

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 7 Haziran 2011
    mumined bunu beğendi.
  2. bkmdgryl

bkmdgryl Hamiş Melek

Beğenilen Mesajlar:
    42
    Ödül Puanları:
    18
    merabalar bu degerler kişiden kişiye değişiklik gösterirmi yoksa belli haftalarda illa belli sayıya ulaşmalımı?örneğin benim dün adetimi 9 gün geçmesiyle yapılan bhcg sayısı 78 çıktı doktorum düşük dedi ama yukarıdaki tabloda normal gözüküyor yoksa benmi öyle görmek istiyorum acaba ;((

3. fairy_

fairy_ Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Selamlar,

Reglim 6 gün gecikti. Dün kan testi yaptırdım. Çıkan değerler aşağıdaki gibi. Gebelik var mı yok mu? Anlayan biri yardım ederse çok sevinirim:)

[TABLE="class: DXRResetStyle, width: 0"]
    [TR="bgcolor: transparent"]
    [TD="class: csC9A85AFE, bgcolor: transparent !important, colspan: 16"]BETA- hCG[/TD]
    [TD="bgcolor: transparent"][/TD]
    [TD="class: csC9A85AFE, bgcolor: transparent !important, colspan: 6"]<2.00[/TD]
    [TD="class: csC9A85AFE, bgcolor: transparent !important, colspan: 5"]mIU/ml[/TD]
    [TD="class: csC9A85AFE, bgcolor: transparent !important, colspan: 7"]< 4,0[/TD]
    [/TR]
    [/TABLE]

4. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

Selamlar Fairy
    Bu duruma göre malesef hamile değilsiniz :) Denemeye devam bende denemeye devam ediyorum

Selamlar.

5. SaBıR MeLeĞi

SaBıR MeLeĞi Aktif Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    47
    Ödül Puanları:
    28
    paylaşım için teşekkürler cnm :D

6. cimcime eses

cimcime eses Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    785
    Ödül Puanları:
    0
    Slm kızlaar, geçen ay 5 günlük bir gecikme yaşadım ve bu ay hamileyim.
    Geçen aya göre ayın 5'inde adetim ve bugün test yaptırdım hamileyim.
    Fakat değerim 259 çıkmış tabloya baktım 3 haftayı geçmiş gibi görünüyor, nasıl oluyor bu anlamadım?

7. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

merabalar ya benmde kan sonucum
    BETA HCG 5,33 mIU/mL 0- 20 nedirrrrrrrr ya bu :(

8. ECE ÖĞRETMEN

ECE ÖĞRETMEN Eğitim ve Öğretim Editörü Üye

Beğenilen Mesajlar:
    51
    Ödül Puanları:
    0
    kızlar çıkan sonuca göre kaç gün ldupumu anlaşılıyor?

9. merwesy

merwesy Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    merhabalar foruma yeni kayıt oldum herkese iyi geceler.bi sorum olucak
    en son 7 hafta önce regl oldum,ara ara kasıklarıma sancılar geliyor ve lekeler geliyo, beta hcg testi yaptırdım sonuç 242,4 referans değerleri 0-5 çıktı, Kırmızı Ok işareti var yukarıyı gösteriyor, kafam karıştı hamile miyim? kaç haftalık olduğu belli mi? yardımcı olursanız çok sevinirim....

10. asilbaris

asilbaris Forum Okuru

11. BEYZA21

BEYZA21 ♥ سن بنيم جننتيم نفسيمسين ♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    1.333
    Ödül Puanları:
    113

Değer gebelik lehine değil.

Beta hcg nedir? konusuna benzer içeriklerimiz
  1. kızlar beta hcg 2.40 bu nedir.

beta hcg 2 beta hcg 200 ne demek nedir adetime 5 gün var ve ben grip oldum,ilaç kullanmam içın beta hcg verdm.2.40 cıkmış bi fikri olan varmı?hamılemiym.
  2. Beta Hcg Testi Ne zaman Yapılıyor ?

Beta hcg testini ne zaman yapacaksınız ? Genelde kadınlar, iş hamilelik testine geldiğinde inanılmaz sabırsız olmaktadırlar. Regl tarihi üzerinden normalde minimum 1 hafta geçmesi gerekiyor bu test için kızlar. Çoğunlukla hassas gebelik testi olduğu için BETA HCG testi duruma göre adetten bir hafta önce bile bazı durumlarda sonuç verebiliyor. Bu testi yaptıracak olan arkadaşlarımız için...
  3. Beta hcg değerleri ne zaman yükselir

bu konu;beta hcg, hcg değerleri nedir hakkında bilgi vermektedir. Beta HCG testi,gebelik tayininde kullanılan güvenilir hızlı sonuç veren bir hormon testidir. Son günlerde Melekler Mekanı.com'a gebelik şüphesiyle beta hcg testi yaptıran,gebe olup olmadığını soran,tahlillerinin yorumlanmasını isteyen kullanıcılarımızdan,misafirlerimizden sorular geldi.Öncelikle belirtelimki bizler doktor...
  4. beta hcg

arkadaşlar ben 15 gün önce aşılama yaptırdım. 14. gün beta hcg 2.86 çıktı. dr 4 gün sonra tekrar bakalım dedi neyse bi umut tekrar eve döndük. bu arada adetim 3 gün geçti derken gece adet sancısı ile birlikte çok az kanamam oldu. kafam çok karışık ve bi yandanda rahat olmaya çalışıyorum şu sancı ve yerleşme kanamasına benzer kanamamda olmasa bütün belirtilerim var. hayırlısı yorumlarınızı...
  5. beta hcg düşük çıkıp sonra hamile kalanlar var mı ?

Adetine yakın beta hcg si düşük çıkıp hamile olan varmı

Sayfayı Paylaş