Beyaz ve kahverengi yumurtalar arasındaki fark nedir?

Konu, 'Bunları Biliyor musunuz ?' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

 1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  yumurta rüyada haşlanmış yumurta görmek Biliyorsunuz ki yumurta iki çeşittir biri beyaz yumurta diğeri ise kahverengi yumurta,Peki bu iki yumurta arasındaki farkı hiç merak ettinizmi?
  Eğer merak ediyorsanız işte cevabı

  [​IMG]
  Bakkaldan veya marketten yumurta alırken kabuğunun rengi sizin için önemli mi bu konuda bir tercihiniz var mı? Sizce kabuk renkleri farklı olan yumurtaların içleri de besin değeri olarak farklı olabilir mi? Tavukların niçin bazılarının yumurtaları beyaz da bazılarının açık kahverengi?
  Bu konuda iki zıt ama ikisi de yanlış olan görüş var. Kabuktaki beyaz rengin yumurtanın ideal oluşumunu tamamladığını gösterdiğini bunun dışında bir renk değişiminin kalitede düşüş anlamına geldiğini iddia edenlerin yanı sıra kabuğun rengi ne kadar koyu ise besin açısından da o kadar değerli olduğunu ileri sürenler de var. Genellikle Avrupa ülkelerinde kahverengi yumurtalar makbul sayılırken ABD'de durum tam tersidir.
  Oysa her iki görüş de yanlıştır. Besin değeri lezzet ve pişme karakteristikleri bakımından her iki renk yumurtanın da içi aynı değerdedir. Her iki yumurtada da aynı miktarda protein mineral ve vitaminler (C vitamini hariç) vardır. Tabii tavuğun yediği yemin kalitesi de belirli farklar yaratabilir.
  Yumurtanın içi değil de kabuğunun rengi ile haklı olarak ilgilenenler sadece onları paketleyenler ve satanlardır çünkü bir pakette hep aynı rengin olması müşteri tarafından tercih edilmektedir.
  Tabiatta yaşayan hayvanların yumurtalarını renkli veya koyu renkte hatta gölgeli ve çizgili şekilde yumurtlamalarının ana nedeni bu yumurtaları yemek isteyen düşmanlarına karşı kamuflaj yaparak neslin devamını sağlamaktır.
  Yumurtaların kabuklarının renklerini tavuğun kökenine atalarının yaşadığı yerlere bağlayanlar da var. Bu görüşe göre Asya kökenli tavukların yumurtaları kahverengi Akdeniz kıyıları kökenlilerin ise beyaz oluyormuş. Daha çok kabul gören bir diğer görüşe göre ise beyaz kabuklu yumurtalar beyaz ibikli ve kulak memesi beyaz olan tavuklar tarafından yumurtlanıyormuş. İbik ve kulak memesi kırmızı olanlar ise kahverengi kabukları olanları yumurtluyormuş.
  Kabuğu hangi renk olursa olsun işte size yumurta ile ilgili bazı faydalı bilgiler: Yumurtayı haşlayıp haşlamadığınızı unuttunuz. Masanın üstünde fırıldak gibi döndürün. Eğer hemen duruyorsa taze yani pişmemiş biraz daha uzun süre dönmeye devam ediyorsa içi katı yani haşlanmış demektir. Yumurtanın tazeliğini merak ediyorsanız suya koyun taze ise suda batacak bayat ise yüzecektir.
  Yumurtada hemen hemen hayati tüm vitaminler vardır. Bulunmayan tek vitamin C vitaminidir. Yumurtanın besin değeri yüksek olan kısmı sarısıdır. Akı ve sarısı karıştırılarak omlet gibi pişirilen yumurtalarda aktaki bazı maddeler sarıdaki vitaminlerin bir kısmının etkilerini yok ederler.
  Kalori açısından et ve süt ile mukayese edildiğinde 55 gramlık bir yumurta 40 gram yağlı sığır etine veya 100 gram yağlı süte eşdeğerdedir.


   
 2. @Kendi@

  @Kendi@ Yeni Üye

  bilgi için teşekkürler......
   
 3. orkide

  orkide Aktif Üye

  emeğine sağlık mawim cnm :D faydalanacağımız bilgi valla halen bakıyorumm kahverengi al iyi beyaz şöle iyi diyenler var ayol :D:D
   
Beyaz ve kahverengi yumurtalar arasındaki fark nedir? konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Fitre ve Fidye Arasındaki Fark Nedir?

  fidye ve fitre nedir fitre ve fidye nedir ile arasındaki fark arasındaki fark Bu iki kelime arasında anlam açısından fark vardır. Fitre, sadaka-ı fıtır'dan kısaltılmış ve biraz değişikliğe uğramış bir kelimedir. Bu, Ramazan'da zengin müslümanların vermekle yükümlü olduğu sadakanın adıdır. Çok yaşlı bir ihtiyarın, tutamadığı oruçlara karşılık verdiği paraya "Oruç Fidyesi" denir.
 2. bakmak ve görmek arasındaki fark!

  Karı-koca birlikte tatile çıkarlar. Gittikleri yerde kamp kurarlar. Tatillerinin ikinci gününün akşamı güzel bir yemek yiyip uykuya dalarlar. Birkac saat sonra kadın uyanır ve kocasını da uyandırır. Adam uyku sersemidir güzel bir rüyadan uyandırıldığı icin de biraz kızgındır "Ne oldu? Ne istiyorsun?" diye sorar. "Yukarıya bak ve bana ne gördügünü söyle. " Adam gökyüzüne...
 3. Kadrolu ve Sözleşmeli Öğretmen Arasındaki Fark Nedir?

  öğretmenlik yaş sınırı sözleşmeli öğretmenlik nedir sözleşmeli öğretmen nedir öğretmenlikte yaş sınırı öğretmen hakları nelerdir Sözleşmeli Öğretmen - Kadrolu Öğretmen Arasındaki Farklar" ARADAKİ FARKLAR 1- Sözleşmeli öğretmenin Özür Durumu hariç il içi ve il dışı tayin hakkı yoktur. Kadrolulara bu hak tanınmaktadır. 2- Sözleşmeli öğretmenlerin eş durumundan yapılan il dışı...
 4. dost ve arkadaş arasındaki fark

  dost ve arkadaş arasındaki fark aşk ve dostluk arasındaki fark dost ile arkadaş oyun dostluk ilişki oyun arasında nasıl bir ilişki vardır Dostluk Sabah öperek uyandırmaktır... Aynı dala tutunmakt ır kimi zaman aynı bisikleti sürmektir. Ayağınız yetişmese bile.. Dans etmektir kolkala... küçük hediyeler almaktır... ve Kimi zaman aynı kalbi paylaşmaktır.....
 5. konuşma dili ve yazı dili arasındaki fark nedir

  arkadaşlarım konuşma dili ve yazı dili arasında ne gibi farklar vardır. Bu farklar nelerdir bilgisi olan varsa memnun olurum.

Sayfayı Paylaş

Meleklermekani.Com misafirleri bu sayfayı şunları arayarak geldiler :

 1. rüyada kahverengi yumurta görmek