gebe
  1. PaSikA

PaSikA Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    598
    Ödül Puanları:
    0

Beyindeki "fedakarlık" bölgesi bulundu

Konu, 'İnsan bilimleri' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

Washington (AA)- Bilim adamları, beyinde bir insanın bencil ya da fedakar olup olmadığını gösteren bölümü buldu. Amerikalı bilim adamları, karşılık beklemeksizin diğer insanlara yardım etme eğilimi olarak tanımlanan fedakarlığın, beynin ''posterior superior temporal sulcus'' bölgesiyle bağlantılı olduğunu saptadılar. Duke Üniversitesi Tıp Merkezi bilim adamları, 45 gönüllü üzerinde fMRI ile beyin taraması yaparak, beynin belli bir bölgesindeki faaliyetin fedakarlık tutumunu gösterdiğini tespit etiler.

Fedakarlık ölçüsünü saptamak için, deneklerden (bir yardım kuruluşu veya kendileri için para kazandıkları) bilgisayar oyunları oynamaları istendi. Bu esnada deneklerin beyin taramaları yapıldı. Bunun yanı sıra deneklere fedakarca veya bencilce davranışları hakkında sorular soruldu.

Araştırmanın önemli sonuçları olabileceğini belirten bilim adamları, bundan sonra beynin bu bölgesinin yaşamın ilk yıllarında gelişimini araştırmaya çalışacaklarını belirttiler. Bilim adamları, buradan elde edecekleri bilginin, fedakarlık eğiliminin nasıl ortaya çıktığını saptamada yardımcı olabileceğini söylediler.

2. betül mendeş

betül mendeş Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    aboooooo.daha neler duyacağım

Beyindeki "fedakarlık" bölgesi bulundu konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. bi fedakarlık örnegi daha...

bi fedakarlık örnegi daha...

Kral penguenler, her yıl Mart sonlarında üreme yerlerine gelirler. Dişi penguen tek bir yumurta yumurtlar ve gider. Bundan sonra baba penguen Temmuz ortasına kadar süren -30C'ye varan soğuklarda ve hızı 120 km./saati bulan rüzgarlarda hiçbir şey yemeden kuluçkaya yatar. Bu 4 aylık kuluçka süresinin sonunda erkek penguen açlıktan ağırlığının yarısını kaybeder. Dişinin geri dönmesinden sonra...
  2. Fedakarlık

Fedakarlık

Karşılık beklemeksizin yapılan herşey...
  3. Fedakarlık mıdır..? AŞK !

Fedakarlık mıdır..? AŞK !

Kadın adamı çok seviyordu... Yemyeşil ovalarını verdi adama Yaşam fışkıran. "Beni seviyor musun?" "Evet" dedi adam... Güneşini ayını verdi kadın Yıldızları taktı bir bir adamın omuzlarına... "Beni seviyor musun?" "Tabi" dedi adam... Kadın çağladı Gürül gürül akan pınarını verdi adama. "Beni seviyor musun?" "Elbette" dedi...
  4. Aşırı fedakarlık çocukları bencilleştiriyor

Aşırı fedakarlık çocukları bencilleştiriyor

Fedakarlık anne-babalar için adeta bir görev gibi kabul edilse de, fazlası çocuğun bencilleşmesine ve ilerleyen yaşlarda mutsuz bir hayata sahip olmasına neden oluyor. "Çocuğum için her şey feda olsun!" diyerek onu kral ve kraliçeler gibi yetiştiren anne-babalar, aslında kendini beğenmiş ve devamlı hizmet alan bir insan yetiştirdiklerinin farkında değil. Her işi ebeveyni tarafından...
  5. 2013 Fedakarlık İle İlgili Sözler

2013 Fedakarlık İle İlgili Sözler

Bu konu fedakarlık üzerine söylenmiş sözlere yer vermektedir. Birçoğumuz hayatımız boyunca bir takım şeylerden fedakarlık etitğimiz olmuştur. Kimi aşkından, kimi zamanından kimiside parasından diye birçok örnekte fedakarlık konusu uzatabiliriz. Önemli olan yaptığınız fedakarlığın gerçekten birşeylere değmesi ve kıymet bilinmesi...Bana göre en fedakar kişiler annelerdir. Çünkü yavrularını...

Sayfayı Paylaş