gebe
  1. Gül Hanım

Gül Hanım Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    17
    Ödül Puanları:
    0

Beynin bakım süreci: Uyku

Konu, 'Sağlık İçin Bilgiler' kısmında Gül Hanım tarafından paylaşıldı.

Uyku, aslında tıbbın tam da çözemediği, beynin keşfedilememiş gizemli bir alanı! Hemen hemen bütün canlılar, belirli bir süre çalışır, belirli bir süre dinlenirler.
    Canlılar geliştikçe, beyinlerindeki uyku ve uyanıklık, gündüz veya gece döngüleri, o canlının aktifliğine göre değişiklik gösterir. Kertenkeleler düzeyinin üstündeki bütün hayvanların uykusunda rüya gördüğü bir dönem var; REM uykusu denen bu uyku sürecinde, vücut tamamen felç olmuş duruma geçer, bütün kaslar gevşektir ancak sadece beyin oldukça aktif işler. Eskiden uyku pasif bir eylem zannediliyordu, ancak bugün tıpta Somnoloji adı verilen Uyku Sağlığı Bilimi var. Bunun için çok yol katedildiğini anlatan Dr. Sabri Derman ilk olarak: "Yaygın kanının aksine, uyuyunca; düğme kapandı, beyin devre dışı, uyanınca düğme açıldı, beyin işlemeye başladı demek değildir!" diyor.

En önemli 3 ihtiyaç; su, yemek, uyku!

Bizim düzeyimizdeki karmaşık canlıların yaşamında en önemli üç olgu; su içmek, yemek yemek ve uyumaktır. Bütün canlıların uyku sürecinde; kendini yenilemesi, beynin işlevlerini düzenlemesi, bellekle ilgili çalışmalar yapması, gün içinde gelen bilgileri değerlendirip çeşitli şekilde belleğe atması, o bellekten lüzumsuz ayrıntıları çıkarması, beynin değişik yerlerindeki bilgileri birbirleriyle ilintilendirmesi, alınan bilgilerin günlük hayat içindeki önem sırasını belirlemesi, kısa süreli bellek uzun süreli bellek arasındaki geçişleri yapması açısından uyku olmazsa olmazdır. Beyin muazzam bir mekanizmadır. Uyurken çekilen EEG’ye ya da fonksiyonel MR’a bakıldığında, özellikle rüya görürken, beyninizin kan akımı, uyanıkken olduğundan daha fazla, metabolizmanızın daha yüksek olduğu görülür. Yani biz uyurken beynimiz harıl harıl çalışır.

Beynin bakım süreci: Uyku

İhtiyacınız olan uyku süresini nasıl belirlersiniz?
    Herkesin beyni 8 saat uykuya ihtiyaç duymayabilir. Bazı insanlar için 4-5 saat de yeterli olabilir. Uykunuz için gerekli süre; ertesi gün kendinizi dinlenmiş, dinç, keyifli ve mutlu hissettiğiniz süre olarak tanımlıdır. Bazen saatlerce uyumak isteyebilirsiniz ya da günlerce… Birikmiş yorgunluğunuzu ödemeye çalıştığınızda durum böyle olur. Uykunuzu kredi kartı hesabına benzetirsek; biyolojik ihtiyacınızdan daha az uyuduğunuzda, uyku kredi kartı hesabınızdan para çekmiş olursunuz. Bu kart, sonunda size ekstrenizi göndererek borcunuzu ödemenizi ister.
    Bazen bu ödeme; kalp krizi şeklinde de, gün içinde keyifsizlik, unutkanlık, dikkatsizlik, motivasyon eksikliği şeklinde de görülebilir, ancak o kredi kartı borcu size “Uyku Bankası”ndan geliyor ve bir şekilde ödüyorsunuz. Optimum uyku sürenizi şöyle bir yöntemle belirleyebilirsiniz;

• Tatilde 5-6 gün, çok düzenli ve dengeli beslenin.

• İçki, kahve ve çaydan uzak durun.

• Uykunuz geldiğinde yatın, uykunuzu tamamen aldığınızda kalkın.

• Bunu, rutin olarak ortalama 4-5 gün yapın.

• Vücudunuzun uyku borçlarını ödediğinizde, vücudunuz kendiliğinden size söyleyecektir ideal uyku sürenizi

2. $ul€

$ul€ Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    424
    Ödül Puanları:
    0
    sağol abla emeğine sağlık çok güzel bi paylaşım

Beynin bakım süreci: Uyku konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. kadınların süreçleri

kadınların süreçleri

Her yaşın kendi tercihleri ve anlayışı var İşte kadınların süreçleri SAÇLAR 17 – Yıkamak 25 – Şampuan ve Yumuşatıcı ile yıkamak 35 – Boyatmak, şampuan ve yumuşatıcı ile yıkamak 48 – Boyatmak, bakım yapmak, şampuan ve yumuşatıcı ile yıkamak 66 – Peruğa bakım yapmak FAVORİ SPOR 17 - Alışveriş 25 - Alışveriş 35 - Alışveriş 48 - Alışveriş 66 - Alışveriş MÜKEMMEL BİR BULUŞMA 17...
  2. beyninizi unutmayın

beyninizi unutmayın

:d045:Beyninizi Beslemek için Reçeteler &nbsp Zihinsel fonksiyonlarınızı gerçekleştirmek ve geliştirmek için düzenli beslenme gereklidir. Genellikle kalp için yararlı olan yiyeceklerin beyin içinde faydalı olduğu kabul edilmektedir. Çünkü optimal sonucu sağlayabilmek için her iki organ içinde oksijen akışının sağlanması gerekmektedir. Bu nedenle kalp rahatsızlıkları ve zihinsel...
  3. Beynin  Sırları !

Beynin Sırları !

beyin, beyin yapisi, beynimiz, beynin sirlari, beynimiz ile ilgili konuyu okumaktasiniz Merhaba Melekler, Mukemmel bir uyumla calisan ve herseyimizi yoneten beynimizle ile ilgili yaziyi sizlerle paylasmak istedim; Beyin hayatımızın en büyük, en önemli organı ve benliğimizin merkezidir.Kâinattaki en gelişmiş ve mükemmel yapı olan beyin, bütün hareketlerimizde, düşüncelerimizde,...
  4. Ambulans ve Acil Bakım Teknikerliği Dersleri Eğitim Süreci

Ambulans ve Acil Bakım Teknikerliği Dersleri Eğitim Süreci

ambulans ve acil bakım teknikerliği dersleri eğitim süreci okutulan dersler içeriği ile ilgili bilgiler burada melekler. Görevleri kaza anında yaralılara ilk yardım yapmak ve gerekli tedaviyi uygulamak olan ambulans ve acil bakım teknikerliği bölümü mezunları belli bir eğitim sürecinden geçerler melekler. Bu süreçte okutulan dersler ve eğitim süreci bu makalemizin konusu. Daha önce forumumuzda...
  5. zor süreç

zor süreç

ben klomen ve aynı anda folik asit kullanıyorum 2 gün sonra yumurtlama takibi var kaç mm olması gerekiyor

Sayfayı Paylaş