gebe
  1. MaWiM

MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    2.213
    Ödül Puanları:
    113

Bezelye Hastalıkları

Konu, 'Bitki ve Bitki Bakımı' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

bezelye hastalıkları Bezelye Antraknozu (Ascochyta pisi)

Zararı

Bezelyede ilk arazlar baklalarda çökük kırmızı kenarlı kahverengi noktalar olarak görülür. Başlangıçta noktalar küçüktür; fakat zamanla büyürler ve bunların altında bulunan tohumlar çimlenme güçlerini kaybeder veya sadece zayıf bitkiler verebilir. Bunlara benzer noktalar bulaşık sürgünlerin gövde ve yapraklarında görülür. Bezelyede noktalar birbiri ardı sıra çıkarlar.

Etmeni

Zarara Bezelyelerde Asochyta pisi (Bezelye antraknozu) mantarı sebep olur. Hastalık ılık şartlar altında, bilhassa gölgeli durumlarda ve rutubetli sık ekilişlerde süratle yayılır.

Ekonomik Önemi

Özellikle rutubetli mevsimlerde bu hastalık büyük kayıplara yol açar. Yeşil mahsulün kalitesi düşer ve olgun mahsul yiyecek veya tohumluk olarak kullanılmaz.

Mücadelesi

Hastalık amili bulaşık bitki artıklarında kışlar. Bu nedenle hasattan sonra böyle bitki artıkları dikkatlice tarladan çıkarılmalıdır. Mahsul münavebede iyi bir aralıkla bulunmalıdır. Buna ilâve olarak sadece mukavim çeşitlerin sağlam tohumları ekilmelidir.

Tohum ilâçlaması uzmanın önerisine göre uygulanmalıdır.
    Bezelye Yaprak Biti (Acyhosiphon onobrychis)

Zararı

Büyük, çimensi yeşil uzun bacaklı ve antenli A. onobrychis'ler yaprak ve saplar üzerinde öz suyu emmek suretiyle zararlı olurlar.

Etmeni

Bezelye yaprak biti aynı zamanda diğer baklagillerde de yaşayabilir. Kışı yumurta döneminde yoncagillerde geçirir.

Mücadelesi

A. onobrychis bitki üzerinde görülmeye başlayınca kimyasal mücadele önerilir

Bezelye Hastalıkları konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Bezelye Çorbası

Bezelye Çorbası

MALZEMELER Yarım kilo dondurulmuş bezelye 1 baş soğan 1 diş sarımsak 2 çorba kaşığı margarin (tereyağı tercih edilir) Yarım limon suyu Yarım demek ince kıyılmış maydanoz 1 ufak kutu çiğ krema 6 su bardağı su HAZIRLANIŞI Yağ hafifçe kızdırılır. İnce doğranmış soğan ve dövülmüş sarımsak 1-2 defa çevrilerek öldürülür. Üzerine su ilave edilir. Maydanoz ve limon suyu da eklenir....
  2. bezelye çorbası

bezelye çorbası

bebeklere bezelye çorbası sütlü bezelye çorbası bebekler için çocuklar için sütlü Malzemeler: 10 bardak et suyu 1 bardak kuru bezelye 2 orta boy soğan 1 küçük havuç 2 yemek kaşığı un 2 yemek kaşığı margarin veya terayağı 1/2 kaşığı tuz Terbiyesi: 1 bardak süt 2 yumurta sarısı Garnitürü: 125 gr un 1/2 küçük paket margarin 1 yumurta 1 çay kaşığı tuz Yapılışı: Bezelyeyi 4-5 saat suda bekletin...
  3. Bezelye maskesi

Bezelye maskesi

bezelye maskesi Bana değişik geldi paylaşmak istedim deneyen olursa bildirsin :tik: İki su bardağı taze bezelye,ezildikten sonra üzüm pekmezi ile karıştırılır.Yumurta akı ve yarım fincan ayçiçek yağı ilave edilir.Bir miktar un konularak maske kıvamına gelinceye kadar karıştırılır. ETKİSİ : Ten dokusu üzerinde parlaklık sağlar,gece yatmadan uygulanmalıdır.Sabah cilt temizlenir.
  4. Zeytinyağle Bezelye

Zeytinyağle Bezelye

zeytinyağlı bezelye, nasıl yapılır, nasıl pişirilir, malzemeleri nelerdir, resimleri, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz Sevgili melekler, Ben küçükken ağzıma bezelye koymazdım nedense.Tabi şimdi nedense diyorum,o zaman hiç sevmezdim.Ne zaman ki okulun yemekhanesinde bezelye yemeye başşladım,yiyiş o yiyiş,artık çok seviyorum ve sevmeyenlere de tavsiye ediyorum.. Malzemeler, 1...
  5. Bezelye Nedir? Bezelye Faydaları Nedir

Bezelye Nedir? Bezelye Faydaları Nedir

Bezelye Nedir? Bezelye Faydaları Nedir lütfen Bezelye hakkında bilgi verin.

Sayfayı Paylaş