Bilge'nin Öğretmenlik Anıları

Konu, 'Hayatın içinden anılarımız' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

1. Bilge Gökçen

Bilge Gökçen Yeni Üye

küçük kadınlar bilgenin yazıları küçük kadınlardaki bilgenin gerçek adı kadınlardaki yazdığı yazılar öğretmenlik anıları kadınlar yazdığı yazılar Burada sizlere daha önce çalıştığım yerlerde aldığım notlardan, defterlerime yazdığım hatıralardan derleyerek benim yaşamımda çok önemli yer tutan öğretmenlik anılarımı yazmak istiyorum...

2. Bilge Gökçen

Bilge Gökçen Yeni Üye

Cevap: Bilge'nin Öğretmenlik Anıları
    Ayşe...

Benim sınıfımın hayatından en namemnun olan şahsiyeti...

- "Öğretmenim size birşey sölicem.."
    - "Söyle çocuğum"
    Bu arada etrafımızda 6-7 çift meraklı bakış da mevcudiyetini devam ettirir
    - "Ama özel bişi örtmeniimm"
    - "İyi..." Etraftakilere "Hadi çocuğum dağılın bakim biraz" Tabi el kol hareketleriyle pekiştiriyorum bunu...
    - "Ya örtmenim hani 8-B'deki Ali var ya, hep bana bakıyor, yemek yerken gözü hep bende..."
    - "Sen niye bakıyorsun o zaman?"
    - "Ama örtmenim çok dik bakıyor, çok rahatsız ediyor beni örtmenim"
    Elleri çenesinin altında birbirine kenetlenmiş konuşuyor
    - "İyi çocuğum tamam, ilgilenirim. Ama kesinlikle dönüp bakmayacaksın sen anlaşıldı mı?"
    - "Tamam örtmenim, teşekkür ederim."

Ben onu gönderip bir adım atamadan biri daha keser yolumu...

Bak kim varmış burada

- "Söyle Mustafa, nasılsın bakalım?"
    - "İyiyim öğrtmenim, siz napisiniz?"
    - Ben güle güle "İyiyim sağol çocuğum, he söyle ne oldu?"

Mustafa... Herhalde şu okulda karşıdan gelişini gördüğümde bile yüzümde bir gülümseme yaratmayı başaran ender çocuklardan biri...

İşin orjinal olan kısmı ise; Mustafa'nın dersleri felakettir. Sınavlar toto-loto sonuçlarıdır. Derste en çok konuşan (ders hariç herşey) çocuktur. Tam kızmak istersiniz, sus diyecek olursunuz, ne dediğini anlamasanız da, o konuşurken yaptığı mimikler, gözlerini kısıp hafif bir kavisle eğilerek kendi kendine yine kendi söylediklerine muzip muzip gülüşü, kelimeleri yutarcasına konuşması (genellikle bir tercümanın bu konuşmaları tekrar bana çevirmesi) ...

Benden not istemez. Birşey istemez...
    Çıkarı, ettiği hiçbir şeyi yoktur benden.
    Yalnız konuşurken illa yanıma sokulacak,
    yanımda olacak,
    gözlerimin içine bakacak küçücük boyuyla...

Birşeyler söyleyecek, muhtemelen ben yine tam algılayamayacağım... Olsun yine de gülümseyeceğim...

- "Örtmenim ya, ayırın bizi bu Enes'le ya..."

Enes... Kendi çapında renkli bir şahsiyet. Mustafa'nın kuzeni. Hem birbirlerinden hiç ayrılmazlar, bakkala bile beraber giderler. Hem de aynı sırada didişip dururlar. Bazen sırf ben onlara birşey diyeyim diye...

...

3. Bilge Gökçen

Bilge Gökçen Yeni Üye

(devamı)

Şimdi sırayı çizmiş Enes, 2'ye ayırmış. Mustafa'nın bir kolu bile geçse vuruyormuş bir tane. Hey Allahım...

- "Biraz uslu durun be çocuğum ya... Ne diye didişiyorsunuz siz ya... Eşek sıpaları..."

Benim bu lafıma çok gülerler.
    Tatlı-sert "sıpalar" derim sınıfıma...
    Pek bir hoşlarına gider. Kıkır kıkır gülerler...
    Ben de tahtaya birşey yazacağım diye döner orada gülerim...

Sınıf-rehber öğretmenliği de yapıyoruz tabi branş öğretmeni olsak da... Birgün rehberlik dersinde dedim, "çocuklar hadi bakalım bana uzun vadede neler düşünüyorsunuz, ne iş yapmak istiyorsunuz, alın elinize bir kağıt bir kalem yazın bana, oturup konuşalım sonra"

Benim zeki sınıfımdan birkaç tepki:

Veysel: "Örtmenim adımızı da yazcaz mı?

- "E çocuğum - aa, polis olmak istiyorum- hah bu kesin Veysel'dir mi diyeceğim, müneccim miyim ben?"

Sınıf kopmuştur.
    Hadi topla toplayabilirsen.
    Bakıyorum da onların bu hali bile ne tatlı. Ne çok sevmişim ben bu çocukları...

En bilgiç yorumlar ve yargılar sınıfımın başkanı Semra'dan gelir. Memur çocuğudur Semra. Her işime koşar, sorumluluk dedin mi önce Semra'dır, görev ve güven dedin mi odur önde gelen.

Beni koridorda görünce;

- "Nasılsınız öğretmenim?"
    diye o özenli Türkçesiyle sorar...

Türkçe öğretmeni veya Rehber öğretmen olmak istiyor Semra. Kararlı bir kız. Olgun tavırlı. Farklı bir çocuk, birlikte volta atarız bazen koridorlarda...

Şeyma...
    Sonradan geldi sınıfıma. Masmavi gözleri, beyaz teniyle nasıl tatlı bir kız.
    Onun da yeri ayrı...
    Sorunu da olsa, sıkıntısı da olsa
    gerçek ne ise onu söyler, abartmaz...
    Kılıf uydurmaz, nabza göre şerbet vermez
    Doğaldır duygularını sunuşu
    Samimidir gözleri, pek severim onu,
    sessiz ama asil duruşunu...

4. Bilge Gökçen

Bilge Gökçen Yeni Üye

Sınıflarda en yaygın muhabbetlerimizden biri yazı yazma olayıdır. Beni çıldırtan mı? Ben tahtaya konuyla ilgili şemalar veya örnekler yazmaya başlayınca gelen enteresan sorulardır...

Sınıf - "Örtmenim, yazcak mıyız?

Ben - "Zahmet olmasın???" (Profilden)

Sınıf - Gülüşmeler

Tam ben ders anlatıyorum, kelimelerle ilgili birşey söylüyorum ya da dersin en ama en önemli yerindeyim. Durup dururken bir ses:

- "Örtmenim, 'lovely' ne demek?" (konumuzla alakasız)

(Zıvanadan çıkmış bir halde ben)
    - "İngilizce-Türkçe sözlüğe falan mı benziyorum ya?
    - "Hayır örtmenim"
    - "İyi, aç sözlüğe bak o zaman"
    - "Tamam örtmenim" (yaramaz yaramaz gülmeler)
    - "Ben nerde kaldım, ne diyordum ya? Sıpa seni..." (ben de çaktırmadan gülüyorum sonra)
    (sınıfta gülüşmeler)

5. MaWiM

MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

Ne mutlu sana koskocaman misler gibi kokan bir çiçek bahçen var ve bu çiçeklere ilk can suyunu veren sevginle ısıtan sensin.Kendinle ne kadar gurur duysan azdır.Kutsal bir mesleğe sahipsin Alimlerin atının ayağından sıçrayan çamur cübbemiz için süstür. diyen Yavuz Sultan Selim senin öğrencindir.Sevgiyi saygıyı ilmi kafalara işleyen nakkaşsın ne mutlu sana sevgili öğretmenim sanırım bu meslek anlatılmaz yaşanır:ar4fd:

6. nisan

nisan Yeni Üye

okurken cok zevk aldim
    ve okul anilarim aklima geldi
    citosa katiliyorum ne kadar kendinle gurur duysan azdir,meslegin okadar guzel kutsalki anlatmaya gerek yok
    ana babamizdan sonra bize verilen egitim ve ögretimde sizlerin payi oldukca fazla keske herkes okulun ,ögretmenlerin degerini bilse,sonradan keskeler demese

seninle gurur duyuyoruz melegim,iyiki varsin
    sevgi ve saygilarrrr

7. CaRiZmA

CaRiZmA Vip Melek

Cok güzel seyler yasiyorsun, eglenceli güzel seyler bunlar, hep dolusun. Basarilarin devami dile ile...

8. İzmirella

İzmirella Yeni Üye

bilge örtmenim canım adminim benim..
    ögretmenliğin size nekadar çok yakıştığını ve bu mesleği çok güzel taşıdığınızı söylemekle başlamak istedim.. öğrencilerinizle aranızda gecen dialoglar daha çok bi abla anne şevkati gibi en içtennler...

yazılarınızın devamını bekliyorummmmm

9. Bilge Gökçen

Bilge Gökçen Yeni Üye

Ders anlatıyorum...

Ben - "Şimdi 'used to' şahıs zamirlerinde değişmiyor, fiilin ilk halini alıyor yani V1. Peki olumsuzda 'didn't use to'nun yanına nasıl koyacağım fiilimi?"

Arkadan bir ses: -"is!!!"

Ben - "Çocuğum ben mi atayım seni aşağı, sen mi atlarsın yoksa!?"

Öğrencim - "Ben atlayayım hocam"

Başka bir derste...

Ben - "Şimdi ben Reporting yapımda ben'li cümleleri he/she şahıslarına çeviriyorum. Ne yaptık burada, 'I'm' - 'He's/She's'e döndü. 'Don't' ne oldu 'doesn't' oldu. Peki sizce 'can' ve 'can't' ne olacak?

Bir ses - "Going to !! "

Ben - "Ben istifa edeceğim yaa..."

Sınıf - Gülüşmeler

10. deniz_25710

deniz_25710 Yeni Üye

gerçekten harikasınz :)kendinizle ne kadar grur duysanız azdır, ögrencilerinize duydugunuz sevgi yazılarınızdan fışkırıyor, ve buda sizin ne kadar mükemmel bir öğretmen oldugunu yansıtıyor:) ilk şekli verensiniz , o küçücük o masum yüreklere sevgiyi aşılayan örnek olan:)yazılarınızı okurken ne kadar çok keyif aldım anlatamam:)

sevgilerle

11. TÜLSÜ35

TÜLSÜ35 Yeni Üye

sevgili adminim size tek bir yorum yapabilirim sizler eli öpülecek kişilersiniz önünüzde saygı ile eyiliyorum

12. Cevap: Bilge'nin Öğretmenlik Anıları

ne kadar güzel keşke herkesin böyle hatırlayabileceği güzel anıları olsa

13. begonyam

begonyam Yeni Üye

ya çok güzel yazmışsınız öğretmenim ellerinize sağlık

14. SadmiN

SadmiN ♥ Ölürüm Sana Mavimm ♥ Yetkili Kişi

Kaliten, ve olaylara edebi yaklaşımınla bir kez daha gösterdin hünerlerini. Kalemine Sağlık olsun. :)

15. Bilge Gökçen

Bilge Gökçen Yeni Üye

Dersteyiz,

Sınava bir hafta kalmış, bir yandan yeni konumuzu tamamlıyoruz, bir yandan çocuklar eski konularda unuttukları yerleri anlatmamızı istiyorlar.

Ben - Yeni konuyu sanıyorum epey bir hallettik beraber arkadaşlar, bununla ilgili sormak istediğiniz birşey var mı?

Sınıf - Sınavda çıkmasa olur mu?

Ben - Olmaz

Sınıf - Peki o zaman bölümü az olsun

Ben - Bu konuya iki haftamızı verdik arkadaşlar çok önemli bu ama

Sınıf - O zaman soruları söyleyin

Ben - Tabi tabi :D

Ardından tekrarlara geçiyoruz..

Sınıfta homurdanmalar...

Öğrencim - Öğretmenim sınav hakkında konuşalım mı?

Ben - Tabii ne oldu ki?

Öğrencim - Yapmayalım diyorduk...

Ben - Hadi yaa.. Bana tek bir sebep söyleyin mantıklı olsun ama (bunun arkasından gelecekleri de biliyorum)

Cevaplar:

- Müfettiş gelecekmiş

- Müdür rapor almış

- Karnım aç öğretmenim

- İngilizce'de sınav yapılmıyormuş artık ben duydum

- Ya öğretmenim ben aşık oldum zaten lay lay

- Almanca öğrensek olmaz mı bence olur

- Ben bir şarkı söyleyeyim size

- Komutan amcayı gördüm ben size selam söyledi ehü ehe

(Sınıf kopmuştur ben dahil hepimiz)

Sonuç:
    Sınavı kendi tarihinde yaptık ama daha çok sınav pratiği de yaptık :D

Not: Daha çok şeyler söylendi ama not alabildiklerim bu kadar

Bilge'nin Öğretmenlik Anıları konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Bilge'nin Mekanı

Benim de bir köşem olsun da arkadaşlarım yanıma uğrasınlar dedim :) Herkese benden birer kahve... :pimpride8lr: Bir de çikolatalı pasta...
  2. Öğretmenlik

Öğretmen, en genel tanımıyla, öğrenmeye rehberlik eden kişidir. Bu süreçte öğretmenin önemli sorumlulukları, büyük fedakarlıkları vardır. Öğretme evrensel bir uğraştır. Yaşadığımız çevrede her an ana baba çocuklarına,usta çırağına,öğretmenler öğrencilerine sürekli bir şeyler öğretirler. Yani sürekli bir öğretme ve öğrenme durumu söz konusudur. Ancak öğretme ve öğrenmenin iki değişik işlev...
  3. Azerbeycan Anıları

ilk gece anıları azerbaycan anıları azerbaycan giyimleri giyimi azerbeycan giyimleri Bir adam Azerbeycan'a gitmiş de iş icin, onu anlatıyor! Bi de aklıma geldi, hani Rejoice sloganı "Yıka ve çık!" ya, Azerbeycan'da şöyleymiş: "Çitilirem Çitilirem Çikirem!" Karşılıklı görüşmeler için Bakü'ye gittik. Havaalanında dakika bir, gol bir hatamı yaptım. Üniformalı birini...
  4. Bilge'nin Soruları ve Cevaplar

küçük kadınlardaki bilgenin yazdığı yazılar lady godiva kimdir bilgenin anlamı insanın hayatı boyunca hiç büyümeyen organı hangisidir Melekler buraya soruları rahat takip edebilmek için cevaplarıyla birlikte sorduğum soruları koyacağım yorumlarınızı diğer konuya yazınız. Oradan ne sorduğumu takip etmek çok zaman alıyor. O yüzden bir arada olmasını istedim :) 1. İnsanın doğumundan ölümüne...
  5. öğretmenlik mesleği

öğretmenlik mesleğinin zorlukları öğretmen mesleğinin zorlukları öğretmenlik nelerdir Öncelikle belirtmeliyim ki, mesleğimi çok ama çok seviyorum...Çocukluğumun en büyük hayaliydi öğretmen olmak...İlkokul öğretmenim benim modelimdi...Büyüyünce onun gibi güzel, bakımlı, sevecen, bilgili bir öğretmen olmak istiyordum... Çocuklarla bir arada olmak, onların bir fidan misali serpilip büyüdüğünü...

Sayfayı Paylaş

Meleklermekani.Com misafirleri bu sayfayı şunları arayarak geldiler :

1. küçük kadınlar bilge öğretmenine yazdığı yazı