gebe
  1. Beyazca

Beyazca Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1
    Ödül Puanları:
    0

Bilgisayarın çocuklar üzerindeki etkileri

Konu, 'Çocuk Bakımı' kısmında Beyazca tarafından paylaşıldı.

bilgisayarın etkileri bilgisayarın insan üzerindeki etkileri olumlu ve olumsuz olumlu ve olumsuz yönleri [​IMG]
    Bilgisayar kullanımı da çocuklar arasında yaygınlaşan ve kullanımı engellenecek araçlar arasına yerini aldı. Okul öncesi dönem ve çocuğun okula başlamasıyla kullanımı daha çok yaygınlaşan bilgisayarın, çocuklarımızın gelişimleri açısından faydaları olduğu kadar zararlarını da görüyoruz.
    • Çocukların yaşlarına uygun, şiddet ve saldırganlık içermeyen, daha çok zeka gelişimini destekleyen bilgisayar oyunlarını, anne-babaların denetiminde ve onların uygun gördükleri süre içinde oynamasının, çocukların zihinsel gelişimine olumlu destek verdiğini söyleyebiliriz.
    • Özellikle okul çağında çocukların oyunun yanı sıra ödevlerini İnternet’ten araştırması onların araştırmacı ruhunu geliştirir.
    • Ancak bilgisayar kullanımının denetlenmemesi durumunda yararlarından çok zararlarının olduğu da bir gerçektir. Bilgisayar karşısında çok fazla zaman geçirilmesi çocukların fiziksel, sosyal, duygusal gelişimlerini oldukça olumsuz etkilemektedir.
    • Çocukların bilgisayarla fazlaca zaman geçirmesi; çocukların göz sağlığının bozulmasına neden olur, hareketi kısıtlar, çocuğun açık havada oynayarak kas gelişimini sağlıklı bir şekilde tamamlayamamasına neden olabilir, abur cubur yeme alışkanlığı da gelişirse kilo artışı görülebilir.
    • Sağlıklı beden gelişimi göstermeyen çocukların kendi bedenlerine yönelik beğenileri olumsuz olacağından dolayı benlik saygıları da düşük olur.
    • Yaşıtlarıyla ve aile üyeleriyle zaman geçirmedikleri için sağlıklı sosyalleşmelerini engeller.
    • Bilgisayar da tv gibi etkileşimi engelleyen bir araç olduğundan dolayı çocukların kendini ifade etme ve paylaşımlarını azaltacağından dolayı duygusal gelişimlerini de olumsuz etkileyebilir.
    • Bilgisayar ile çocukların yaratıcılıkları sınırlanıyor. Tahmin edilenin aksine, bilgisayar çok sınırlı bir ilgi alanı veriyor ve onun dışına çıkmalarına engel oluyor.
    • Bilgisayar kullanan çocukların daha çok görsel becerileri gelişiyor ama bu arada sözel ifade becerileri, dil becerileri geri kalıyor.
    • Bilgisayarın çocuğun hayatına yoğun girmesi, okulda dersi dinlemelerinde ve dikkatlerini sürdürmelerinde sorun yaratıyor
    .

ÇOCUKLARIN BİLGİSAYARI DAHA ETKİN KULLANMABİLMELERİ İÇİN ANNE-BABALARA ÖNERİLER

• Bilgisayar ve internette geçirecekleri süreyi belirleyin ve bu süreyi aşmasına izin vermeyin. Kurallarınız net olursa ve çocuk bunu alışkanlık haline getirirse zorluk yaşamazsınız.
    • Yaşlarına uygun eğitim programları ve bilgisayar oyunları alın.
    • Belli bir bilince ulaşana kadar bilgisayar başında geçirdiği süre kadar yaptığı çalışmaları da denetim altında tutun.
    • Çocuklara eğitim hedeflerine uygun yazılımlar alın.
    • Çocuğun bilgisayarda yaptığı çalışmaları onunla paylaşın.
    • Bilgisayar kullanıcısıysanız evde gereğinden fazla bilgisayar başında zaman geçirmeyerek çocuğunuza olumlu örnek olun.
    • Çocuğunuz internet kullanıyorsa onun için uygun olan sitelerin listesini belirleyerek girdiği siteleri kontrol altına alın.

ANNE-BABALARA ÇOCUKLARININ BİLGİSAYARI FAYDALI OLACAK ŞEKİLDE KULLANMABİLMELERİ İÇİN ÖNERİLER

• Bilgisayar ve internette geçirecekleri süreyi belirleyin ve bu süreyi aşmasına izin vermeyin. Kurallarınız net olursa ve çocuk bunu alışkanlık haline getirirse zorluk yaşamazsınız.
    • Yaşlarına uygun eğitim programları ve bilgisayar oyunları alın.
    • Belli bir bilince ulaşana kadar bilgisayar başında geçirdiği süre kadar yaptığı çalışmaları da denetim altında tutun.
    • Çocuklara eğitim hedeflerine uygun yazılımlar alın.
    • Çocuğun bilgisayarda yaptığı çalışmaları onunla paylaşın.
    • Bilgisayar kullanıcısıysanız evde gereğinden fazla bilgisayar başında zaman geçirmeyerek çocuğunuza olumlu örnek olun.
    • Çocuğunuz internet kullanıyorsa onun için uygun olan sitelerin listesini belirleyerek girdiği siteleri kontrol altına alın.

2. ışılsu

ışılsu Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    26
    Ödül Puanları:
    0
    bilgi için teşekkürler benim oğlumsa 4 yaşında pc hastası oyun oynamayı çok seviyor

3. akdemiray

akdemiray Forum Okuru

bnm kızım 3 yaşında adı Ebrar çok şey biliyor en çok oyunları oynuyor hep barbie oynuyor

4. akdemiray

akdemiray Forum Okuru

gzl

harikaaa teşekkürler.

Bilgisayarın çocuklar üzerindeki etkileri konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. gezegenler ve üzerimizdeki etkileri!!!

gezegenler ve üzerimizdeki etkileri!!!

Güneş Hemen hemen herkes “Güneş burcu” deyimini duymuştur. O nedenle Güneş’in özelliği nedir ki, astrolojide bu kadar güçlü bir rolü var diye aklınızdan geçirmiş olabilirsiniz. Cevabı ise doğada; Güneş, güneş sisteminin merkezi olduğundan yıldız haritalarımızda da aynı şekilde büyük bir rol üstlenmelidir. Güneş, kim olduğumuzun ve aynı zamanda kim olabileceğimizin özü ve çekirdeğini gösterir....
  2. voleybolun çocuklar üzerindeki psikolojik ve sosyal etkileri

voleybolun çocuklar üzerindeki psikolojik ve sosyal etkileri

voleybolun çocuklar ve gençler üzerindeki etkileri voleybolun çocuklar ve gençler üzerindeki olumlu etkileri etkisi olumlu Çocuklarını spora yönlendiren aileler için önemli bilgiler...Tüm yönleriyle voleybolun etkilerini inceleyelim...Küçük voleybolcuları destekleyelim:dil: Voleybolun psikolojik ve sosyal etkileri iç içe geçen iki kavramdır. Voleybol iki baskın özelliğe sahiptir....
  3. Anne-baba tutumlarının çocuğun gelişimi üzerindeki etkileri

Anne-baba tutumlarının çocuğun gelişimi üzerindeki etkileri

anne baba tutumları makale Çocuk yetiştirmekte en büyük görev biz ebeveynlere düşmektedir arkadaşlar. Bizim aile içinde gösterdiğimiz tutarsız davranışlar yada olusuzluklar,onların gelişimi üzerinde etkili oluyor.Unutmamalıyızki bugünün çocuklarını yarına en iyi şekilde yetiştirip,iyi birer fert olmalarını sağlamak biz anne-babaların elinde. Ebeveynlerin çocuklarına karşı tutumlarını...
  4. Dolunayin Üzerimizdeki Etkileri

Dolunayin Üzerimizdeki Etkileri

dolunay nedir dolunay hakkında bilgi dolunay hakkında kısa bilgi Bu dolunay beni deli ediyoooooo.Uyuyamiyorum ne uyku kaliyo ne sabir.Sabaha kadar dolasiyorum evin icinde.Kendi kendime kiziyorum konusuyorum ha bire:hmm:.Bakalim dolunay hakkinda daha neler var.:) DOLUNAY NEDiR ? Dolunay Ay´ın evresi. Ay´ın tam bir daire olarak dolgun, parlak görüldüğü evre. ÜZERiMiZDEKi ETKILERi...
  5. bilgisayarın çocuklara ne gibi etkileri vardır

bilgisayarın çocuklara ne gibi etkileri vardır

İki çocuğum var ve ikisi de bilgisayar düşkünü. Benim sormak istediğim bu düşkünlükleri onlar için zararlı mı ? Bilgisayar çocukları nasıl etkiler, açıklarsanız sevinirim..:)

Sayfayı Paylaş