bilinçli öğreciler

SadmiN

♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥
Yönetici
bilinçli öğreciler
Anadolu Üniversitesi (AÜ) Fen Fakültesi İstatistik Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Zerrin Aşan yönetiminde, Eskişehir’de öğrenimini sürdüren 150 üniversitesi öğrencisi arasında yapılan "Öğrencilerin Su Tüketimine Karşı Bilinçliliği" konulu araştırmada, 128 kişi su sorunun çözümünde kişisel sorumlulukların önemli olduğunu bildirdi.
Yrd. Doç. Dr. Aşan’ın verdiği bilgiye göre, ankete 17-26 yaş arasında 80’i erkek, 70’i kız olmak üzere toplam 150 öğrenci katıldı. Ankete
katılanların 74’ü evde, 29’u özel yurtta, 24’ü ailelerinin yanında, 23’ü de devlet yurdunda ikamet ettiğini belirtti. Ankete katılanların 38’i, "Aylık geliriniz ne kadar?" sorusuna "251-350 YTL", 31’i "150-250 YTL", 30’u "551 YTL’nin üstü", 26’sı "351-450 YTL", 25’i "451-550 YTL" yanıtını verdi. "Aylık ne kadar su parası ödüyorsunuz?" sorusunu 67 kişi "5-10 YTL", 33 kişi "11-15 YTL", 29 kişi "5 YTL’den az", 12 kişi "16-20 YTL", 9 kişi de "21 YTL’den fazla" diye cevapladı. Ankete katılanlardan 61’i "Su problemine karşı ilgili misiniz?" sorusuna "yeteri kadar", 46 kişi "biraz", 31 kişi "çok fazla", 7 kişi "pek az", 5 kişi de "hiç" yanıtını verdi. Ankete katılanlara kişisel görüşleri sorulduğunda, 100 kişi "su sorunu günümüzde insanların karşı karşıya olduğu en önemli 2 ya da 3 problemden biridir", 45 kişi "su sorunu önemli bir problemdir ama daha önemli problemlerimiz de var", 3 kişi "su sorunu önemli bir problem değildir", 2 kişi "su sorunu bir problem değildir" diye cevapladı. Ankete katılan 128 kişi su sorunun çözümünde kişisel sorumlulukların önemli olduğunu belirtirken, 10 kişi bunun aksini düşündüğünü, 9 kişi kararsız olduğunu söyledi. Ankete katılanların 66’sı "Yaşam alışkanlıklarında yapılan değişimle su sorununun çözümlenmesi mümkün mü?" sorusuna "katılıyorum", 60’ı "kesinlikle katılıyorum", 15’i "kararsızım", 5’i "kesinlikle katılmıyorum", 4’ü "katılmıyorum" cevabını verdi. Ankete katılanlardan 99’u ’suyu dikkatli kullanın’ uyarısının daha sık görülmesi gerektiğini, 38 kişi bu görüşe katılmadığını, 13 kişi kararsız olduğunu belirtti.
"GELECEKTE EKOLOJİK FACİA OLABİLİR Mİ?"-
"2030 yılında Türkiye su sıkıntısı çeker bir ülke olur mu?" sorusuna 65 kişi "katılıyorum", kişi "kesinlikle katılıyorum", 20 kişi
"kararsızım", 8 kişi "katılmıyorum", 4 kişi "kesinlikle katılmıyorum" yanıtını verdi.
Ankete katılanların 69’u "Gelecekte ekolojik facia olabilir mi?" sorusuna "katılıyorum", 58’i "kesinlikle katılıyorum", 12’si "kararsızım", 8’i "katılmıyorum", 3’ü "kesinlikle katılmıyorum" diye cevapladı.
"Muslukları açık bırakmamaya özen gösteriyor musunuz?" sorusuna 47 kişi "çok", 43 kişi "çok fazla", 42 kişi "biraz", 10 kişi "az", 8 kişi "çok az" cevabını verdi.
Ankete katılanların 59’u "Suda ayrışabilen temizlik ürünleri kullanması özen gösteriyor musunuz?" sorusunu "biraz", 43’ü "çok", 24’ü "az", 15’i "çok az", 9’u "çok fazla" diye cevapladı.

kayna:AA

Geri