Bilkent Üniversitesi

Bilge Gökçen

Yeni Üye
Üye
Bilkent Üniversitesi
Bilkent Üniversitesi, İhsan Doğramacı Eğitim Vakfı, İhsan Doğramacı Sağlık Vakfı ve İhsan Doğramacı Bilim ve Araştırma Vakfı kararıyla, 20 Ekim 1984’te kurulmuştur. Türkiye’nin ilk vakıf üniversitesi olan üniversitemizin hedefi, eğitim kalitesi, bilimsel araştırma ve yayınları ile kültür ve sanat faaliyetleri açısından dünyanın önde gelen üniversiteleri arasında yer almaktır. “Bilim Kenti”nin kısaltılmışı olan BİLKENT adı, bu amacı yansıtmak üzere üniversitemize verilmiştir.

1967’de Ankara’nın batısında geniş bir arazinin alınmasıyla başlayan Bilkent Üniversitesi’nin kuruluş hazırlıkları, 1970’lerin sonları ve 1980’lerin başlarında söz konusu vakıfların bina inşaatlarıyla devam etmiştir.

Kampusun ilk yapıları, bugün içlerinde Mühendislik Fakültesi ve Kütüphane’yi barındıran binalardır. Bunları kafeteryalar, yurtlar, İngiliz Dili Meslek Yüksekokulu ve Öğrenci Konseyi binaları izlemiş, üniversite büyüdükçe ve öğrenci sayısı arttıkça İnsani Bilimler ve Edebiyat, İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler, İşletme, Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık, Fen, Müzik ve Sahne Sanatları, Hukuk ve Eğitim fakülteleri, konser salonu, spor salonları, ana okulu, ilköğretim ve lise düzeyinde okullarımız, yeni kafeteryalar, iki sağlık merkezi, Doğu Kampus yüksekokul binaları, derslikler ve bilgisayar merkezi binası inşa edilmiştir.

1986’da 386 öğrenciyle eğitime başlayan Bilkent Üniversitesi, 9 fakültesi, 2 yüksekokulu ve 3 meslek yüksekokulu bünyesindeki 38 eğitim programı, 11.500 öğrencisi ve 40 farklı ülkeden gelen öğretim üyeleriyle günümüzün dünyaca ünlü eğitim merkezlerindendir.

Üniversitemiz, dünyanın seçkin üniversiteleriyle yaptığı değişim anlaşmalarıyla öğrencilerine uluslararası bir vizyon kazandırmakta ve eğitim kalitesini pekiştirmektedir. Söz konusu eğitim kurumları arasında ABD'nin California Üniversitesi, Georgia Teknoloji Enstitüsü, Maryland Üniversitesi, Washington Üniversitesi ve Michigan Üniversitesi, İngiltere’nin Essex Üniversitesi, Almanya’nın Pforzheim Üniversitesi ve Konstanz Üniversitesi, İtalya’nın Roma Üniversitesi ve Bocconi Üniversitesi, Fransa'nın Ecole Superieure de Commerce de Clermont Üniversitesi ve Ecole Superieure de Commerce de Lille Üniversitesi, Kanada'nın McGill Üniversitesi ve Montreal Üniversitesi, Hollanda'nın Tilburg Üniversitesi ve Amsterdam Üniversitesi, Danimarka’nın Güney Danimarka Üniversitesi, İsrail'in

Tel-Aviv Üniversitesi ve Yeni Zelanda’nın Waikato Üniversitesi bulunmaktadır.

Mezunlarımız, her türlü iş çevresinde ve dünyanın köklü eğitim kurumlarında Bilkent Üniversitesi’ni başarıyla temsil etmektedir. Mezuniyet sonrası planlarında öğrencilerine yol göstermek için 1988’de Kariyer Yönlendirme ve İşe Yerleştirme Merkezi’ni (KAYİYEM) kuran üniversitemiz, öğrencileri ve mezunları ile iş dünyası arasında çok güçlü bir bağlantı oluşturmuştur. KAYİYEM, Türkiye’de bu amaçla bir üniversite bünyesinde açılan ilk merkezdir.

Bilkent Üniversitesi, kurulduğundan beri hemen her yıl öğretim üyesi başına düşen uluslararası bilimsel yayın sayısı bakımından Türkiye'nin en önde gelen üniversitesi olarak yükseköğretimdeki öncü rolünü sürdürmektedir.

http://www.bilkent.edu.tr/bilkent-tr/

Geri