gebe
  1. TİTAN

TİTAN Forum Okuru

Binbirdelik Otunun Faydaları

Konu, 'Alternatif Tıp' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

Binbirdelik otu Binbirdelikotu nedir binbirdelik otu sarı kantaron

Alternatif tıp tedavilerinde kullanılan şifalı bitkilerden binbirdelik otu ve faydaları ile ilgili bilgiler şöyle melekler :)

Binbirdelik Otu daha çok çalılıklarda yetişen, yaprakları sapsız, parlak sarı renkli çiçekler açan, 60-80 cm boylarında otsu bir bitkidir.
    İçerisinde tanen, uçucu yağ, reçine, kolin, pektin gibi kimyasallar ile karoten ve C vitamini bulunur.
    Sarı Kantaron, Yara Otu, Kılıçotu, Kanotu adlarıyla da bilinir.

Binbirdelik Otunun Faydaları ve Etkileri

İştah açar. İdrar ve balgam söktürücüdür. Sinirleri yatıştırır. Spazm çözücüdür. Düzenli ve uzun süreli kullanımlarda depresyon, sıkıntı ve çocuklarda gece altını ıslatma gibi şikayetlerde faydalı olmaktadır. Hafif uyku vericidir. Mikrop öldürücü etkisi ile yaraların temizlenmesinde kullanılabilir. Ayrıca, bağırsak solucanlarını düşürmeye yardımcı olur. İltihap gidericidir. Ülser tedavisinde yararlıdır. Adet sancılarını azaltır.

Binbirdelik Otu Nasıl Kullanılır
    Kuru yapraklar kaynatılarak çayı yapılabileceği gibi binbirdelik otunu zeytinyağının içinde 1-2 hafta beklettikten sonra elde edilen sıvı süzülerek haricen de kullanılabilir

Binbirdelik Otunun Faydaları konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Binbirdelik Otu (Hypericum perforatum L.) Nedir, Nasıl Kullanılır?

Binbirdelik Otu (Hypericum perforatum L.) Nedir, Nasıl Kullanılır?

sarı kantaron nasıl kullanılır sarı kantaron yağı nasıl kullanılır otu hacı sürmesi hypericum perforatum nedir Binbirdelik Otu (Hypericum perforatum L.) tarla, yol ve orman kıyılarında, tepelerde ve çayırlarda Temmuz’dan Eylül’e kadar çiçeklenen ve ülkemizde, sarı kantaron, kanotu, kılıçotu, mayasılotu ve yaraotu gibi yöresel adlara da sahip olan şifalı bir bitkidir. Bitki 25-60 cm boyunda...
  2. Otların faydaları......

Otların faydaları......

OTLARIN FAYDALARI...... ADAÇAYI Mide ve bağırsak gazlarını giderir. Mide bulantısını keser. Hazım sisteminin düzenli çalışmasını sağlar. Göğsü yumuşatır. Astım hastaları için yararlıdır. AHUDUDU Kanı temizler, vücutta biriken zehirli maddelerin atılmasını sağlar. Terletir ve idrar söktürür. Kabızlığı giderir. Vücuda dinçlik verir.. ANASON Hazmı kolaylaştırır....
  3. Abdestbozan Otunun Faydaları

Abdestbozan Otunun Faydaları

Abdestbozan Otunun faydaları Abdestbozan Otu hakkında bilgi İsmi kulağa garip gelse de kendi insan vücuduna çok faydalı özellikler içeriyor melekler :) Abdestbozan otundan bahsediyoruz :) Bakın abdestbozan otunun faydaları nelermiş.. Abdestbozan otu Gülgillerden; siyah ve yeşil boya çıkartılan bir bitkidir. Rutubetli yerlerde yetişir. Boyu 70 santimetre kadardır. Kökü akıcıdır....
  4. Çörek Otu ve Faydaları

Çörek Otu ve Faydaları

Çörek otu hakkında bilgi Çörek otunun faydaları Poğaça ve böreklerin vazgeçilmez lezzeti çörek otunun faydaları ve kullanım lanları ile ilgili bilgilerimiz şöyle melekler :) Haziran-temmuz ayları arasında yeşille karışık açık mâvi renkli çiçekler açan, 20-40 cm boyunda bir senelik, otsu bir bitkidir Yol kenarları ve bilhassa ekin tarlaları içinde bulunur Gövde dik ve kısa tüylüdür...
  5. Bel Fıtığı için binbirdelik otu çok faydalı

Bel Fıtığı için binbirdelik otu çok faydalı

Binbirdelik Otu sarı kantaron tarla ve orman kıyılarında sıkça görülür. sarı kantaron , kanotu , kılıçotu , koyunkıran , kuzukıran , mayasıl otu ve yaraotu gibi adlarla da anılan şifalı bir bitkidir Açık yaralarda , yeni yaralanmalarda, mavi mor lekelerde, güneş yanıklarında ve pürüzlü yüz ciltlerinde bakım toniği olarak kullanılır, uçuklar, varisli damarlar, basur, sırt ağrıları, bel fıtığı,...

Sayfayı Paylaş