Bıngıldak erken yada geç kapanırsa

Konu, 'Çocuk Sağlığı ve Eğitimi' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

 1. bıngıldak neden erken kapanır
  [​IMG]

  Dünyaya gözlerini yeni açan çocuğumuzun zarar görmemesi ve onun sağlıklı büyümesi için elimizden geleni yapmaya çalışırız. Özellikle de beyin gelişimi için. Bebeğimizin beynini koruyan kafatası henüz kemikleşmediği için bıngıldağın ne zaman kapanacağını merak ederken, bıngıldağın erken ya da geç kapanması, bıngıldağın çökük olması gibi durumlarla karşılaşabiliriz. Burada evham yapmaktan ziyade bilgi sahibi olmak ve soğukkanlı davranmak gerekiyor. Memorial Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü'nden Uz. Dr. Gökçe Günbey, anne babaların sorularını şöyle cevapladı.
  Bebeklerde bıngıldak ne zaman kapanır?

  Bebeklerde kafatası kemiklerinin birleştiği yerlerde yer alan açıklıklara fontanel ya da bıngıldak denilmektedir. Yenidoğanda önde ve arkada olmak üzere iki tane bıngıldak bulunmaktadır. Öndeki bıngıldak doğumdan sonra yaklaşık 3-18. aylar arasında, arkada yer alan bıngıldak ise 6-8. haftalarda kapanır.
  Bıngıldağın erken kapanması ya da geç kapanması ne sonuçlar doğurur?

  Bıngıldağın normal zamanından daha erken kapanması durumuna “kraniosinostoz” denilmektedir. Böyle bir durumda bebeğin baş çevresindeki büyümenin yakından takip edilmesi gerekmektedir. Çünkü bu durum baş büyümesinde ve dolayısı ile beyin gelişiminde duraklamaya neden olabilmektedir. Peryodik takiplerde baş çevresi normal büyüyorsa herhangi bir tedaviye gerek duyulmaz.
  Bıngıldağın geç kapanması ise “raşitizm” denilen D-vitamini eksikliği ve hipotiroidi ile ilgili olabilir. Bu durumda tiroid hormonu ve D-vitamini eksikliği tanısına yönelik biyokimyasal tetkikler yapılması gerekmektedir.
  Bıngıldağın kapanması için bebeklere verilen vitaminlerin, şurupların faydası olur mu?

  Dünya Sağlık Örgütü, tüm yenidoğanlara doğumdan itibaren 400 ünite D-vitamini desteği verilmesini önermektedir. Anne sütü, D-vitamini içermediği için bebeklere ayrıca damla veya şurup şeklinde verilmesi, onları raşitizmden korumada faydalı olacaktır. Bu sayede D-vitamini eksikliği bulgularından biri olan bıngıldağın geç kapanması gibi problemleri de önlemiş olacağız.
  Bıngıldağın içe dönük olmasını aileler nasıl yorumlamalı?

  Bıngıldağın içe dönük yani çökük olması bebeklerde sıvı kaybı veya yetersiz beslenme ile ilgili olabilir. Özellikle ishal veya kusma ile birlikte ise ciddi sıvı kaybının habercisi olabilir. Bu durumda mutlaka doktora başvurulması gerekmektedir
  kaynak:cocuktayaparimkariyerde.com

Sayfayı Paylaş

Meleklermekani.Com misafirleri bu sayfayı şunları arayarak geldiler :

 1. bebeklerin başındaki yumuşaklık

  ,
 2. bebeklerin kafasindaki yumusak lik

  ,
 3. bıngıldağın geç kapanması

  ,
 4. bebeklerin kafasındaki yumuşaklık,
 5. yeni dogan bebeklerde kafa yumusakligi,
 6. bebeklerin kafasindaki yumusak lik ne zaman gecer,
 7. bebeklerde baş yumuşaklığı,
 8. bebeklerde kafatası yumuşaklığı,
 9. yeni doğan bebeğin kafasındaki yumuşaklık,
 10. bebeğin baş açıklığı erken kapanırsa ,
 11. bebeklerde bıngıldak geç kapanması,
 12. yenidoğan kafa yumusakligi,
 13. kafa büyüyorsa bıngıldağın kapanması önemli mi,
 14. bebeklerin bıngıldağı en geç ne zaman kapanır,
 15. cocuklarda kafatasi yumusakligi