gebe
  1. TİTAN

TİTAN Forum Okuru

Biosistem Mühendisliği Hakkında Bilgiler

Konu, 'Faydalı Bilgiler' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

biosistem mühendisliği, nedir, tanımı, iş imkanları, çalışma alanları, ile ilgili bilgiler burada melekler

Önümüzde ki sene ya da daha sonrası için bu maratona katılacak meleklerimize ülkemizde çok fazla duyulmamış bir bölümden bahsetmek istiyoruz melekler; Biosistem Mühendisliği...

Biyosistem Mühendisliğinin bir çok tanımı bulunmaktadır. Bu tanımların ortak yönleri; (a) “Yeni ortaya çıkmakta olan bir mühendislik disiplini, (b) Biyolojik-tabanlı altyapıyı, (c) Biyolojik sistemlerin temel kavramlarını, (d) Uygulamaların değer kazanmasını ve (e) Moleküler yapıdan havza düzeyinde geniş sisteme ölçeği”ni içermeleridir.

“Amerikan Ziraat ve Biyolojik Mühendisler Birliği” (ASABE) biyosistem/biyolojik mühendisliği, “… canlılar ve doğal çevrenin ortaya koyduğu sorunlara ve fırsatlara mühendisliği uygulayan” Biyosistem/Biyolojik ve Ziraat mühendisliği içerisinde gelişen bir uzmanlık alanı olarak tanımlamaktadır. Biyolojik Mühendislik Enstitüsü ise, “biyolojik sistemlerin gelişmesinde ve temel kavramların uygulanmasında yaşam bilimleri ile mühendisliği bütünleştiren biyolojik tabanlı disiplin” olarak tanımlar.

Biyosistem Mühendisliği Dergisi ise; “Biyosistem Mühendisliği tarım, gıda, arazi-su kullanımı ve çevrede sürdürülebilir gelişmelere yönelik biyolojik sistemleri anlamak, modellemek, işlemden geçirmek ya da geliştirmek için fiziksel bilimlerde ve mühendislikte eğitim ve araştırma ile ilgilenmektedir” biçiminde bir tanım yapmaktadır.

Pek çok tanım olmasına rağmen, genel anlamda “Biyosistem Mühendisliği, mühendislik bilimlerinin geniş kapsamlı olarak biyolojik sistemlere ve süreçlere uygulanmasını içeren bir mühendislik dalı” olarak tanımlanmaktadır.

Eğitim ve çalışma konuları;

Tarımda otomasyon ve yeni gelişen teknolojiler,
    Hassas tarım teknikleri,
    Enerji ve makinalar,
    Bitkisel ve hayvansal üretimde mekanizasyon uygulamaları,
    Hasat sonrası mekanizasyon uygulamaları,
    Tarımsal yapılar,
    Arazi ve su kaynaklarının geliştirilmesi,
    Kırsal alanın geliştirilmesinden

oluşmaktadır.

Anabilim Dalları (uzmanlık alanları), Dünya’daki bazı uygulamalarda biraz daha fazla olsa bile, ülkemizdeki mevcut koşullar ve daha önce var olan benzer çalışma konuları dikkate alınarak, dört ana başlık altında toplanmıştır:

Arazi ve Su Kaynakları

Tarımsal Enerji Sistemleri

Tarımsal Makine Sistemleri

Tarımsal Yapılar

Biosistem Mühendisliği Hakkında Bilgiler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Gıda Mühendisliği

Gıda Mühendisliği

Gıda hammaddelerinin değerlendirilmesi ve gıda kaynaklarının nitelik olarak korunması, artıklarından yeni besinler oluşturulması, hammaddelerinden çok yönlü yararlanılması, böylece sağlıklı gıda çeşitlerinin artırılması konusunda araştırma ve eğitim yapar. Tarım, Orman, Sağlık, Maliye ve Gümrük, Sanayi ve Ticaret Bakanlıklarında, belediyelerde ve özel sektörde proje mühendisi, işletme...
  2. İşletme Mühendisliği

İşletme Mühendisliği

İşletmelerin teknik kadroları ile sosyal bilimler eğitimi görmüş işletmeci kadroları ile sosyal bilimler eğitimi görmüş işletmeci kadrolar arasındaki bağı kurabilecek yönetim elemanları yetiştirme amacına yönelik eğitim ve araştırma yapılır. Kamu İktisadi teşekkürlere bağlı büyük işletmelerde özel sektörün büyük fabrikalarında üretim faaliyetleri ile işletme faliyetlerinin koordinasyonunu...
  3. Genetik mühendisliği

Genetik mühendisliği

Genetik mühendisliği, bilim adamlarının genleri bir organizmadan alıp diğerine aktarmalarına imkân veren bir teknolojidir. Genetik mühendisliği bir meslek veya mühendislik dalı olmayıp genlerle yapılabilen manipülasyonlar anlamına gelmektedir.Gregor Mengel kurucusu olarak kabul edilip bazı yerlerde "Genetiğin Babası" olarak anılmaktadır.Genetik mühendisliği DNAlar hakkında...
  4. Genetik Mühendisliği

Genetik Mühendisliği

Son zamanlarda yayınlanan birçok araştırmada gen mühendisliğinin önemi ve gücü belirtilmeye başlanmıştır. Birçok kişi artık zararlı genleri bireylerin haklarını kısıtlayarak yok etme yerine, zararlı genleri özel yöntemlerle normal ya da üstün gen niteliğine çevirmenin yollarını aramaya başlamıştır. Bu konudaki girişimler büyük bir coşkuyla karşılanmakta ve yorumlamalar gittikçe aşırıya varan...
  5. Bio sistem mühendisliği hakkında bilgi istiyorum

Bio sistem mühendisliği hakkında bilgi istiyorum

daha önce hiç duymamıştım,bio sistem mühendisliğini siz duydunuz mu arkadaşlar? Nasıl bir meslek,bitiren ne iş yapar? şimdiden çok teşekkür ederim,hayırlı ramazanlar..

Sayfayı Paylaş