gebe
  1. Misafir

Misafir Forum Okuru

'Bir bardak daha istiyorum lütfen...''

Konu, 'Bebek & Çocuk Hastalıkları' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

Bu cümleyi bir çocuktan duymak harika, fakat maalesef nadir olan bir şey. İşte size çocuklarınızı daha fazla sıvı almaya teşvik edebilmeniz için birkaç ipucu. ​

Çocuklar oyuna daldıklarında her şey onlar için önemini yitirir. Su veya herhangi başka bir şey içmek akıllarının ucundan bile geçmez. Oysa her insan için olduğu gibi, çocukların da gün içinde yeterli miktarda sıvı almaları çok önemli. Çünkü sıvı eksikliği, çocukların kısa sürede yorgunluk hissetmelerine neden olur. Çocuklar ne kadar küçük olurlarsa, o denli sıvıya ihtiyaç duyarlar. Neden mi? İşte sebepleri:

# Çocuk organizmasının yüzde 80'i sudan oluşur. Yetişkinlerde ise bu miktar yüzde 70'e düşer.
    # Çocukların toplam cilt yüzeyi, vücut oranlarına göre yetişkinlerinkiden daha büyüktür. Aynı durum çocukların akçiğerleri için de geçerlidir ve bu organlar üzerinden çok fazla sıvı kaybedilir.
    # Böbreklerin de metabolizmanın iyi çalışmasını sağlamak için bol miktarda sıvıya ihtiyaçları vardır.
    Uzmanlar, çocukları sıvı almaya, su içmeye alıştırmak için birkaç öneride bulunuyor ve çocuk yaşlarda bol sıvı almaya alışanların ilerki yaşlarda da bu alışkanlıklarını devam ettirdiklerini vurguluyorlar.
    # Çocuklar her öğünde birşeyler içmeli. Bardak boşaldıkça siz doldurun. Su iştahı kapatır gibi laflara inanmayın. Sıvı ve özellikle su içmek çok sağlıklı ve gerekli.
    # Sadece öğünlerde değil, diğer zamanlarda da çocuklara sürekli içecek verin. Oyunları sırasında onlara birşeyler içmeleri gerektğini hatırlatıp serinletici veya sıcak içecekler ikram edin.
    # Çocuklar için en sağlıklı içecekler tabii ki öncelikle su, daha sonra doğal, katıksız ve şekersiz meyve suları, bitkisel çaylar. Suda bol mineral var, şeker ve kalori yok. Limonata ve kolada ise bunun tam tersi şeker, kalori ve kafein var. Kısacası çocuklarınıza bir iyilik yapın ve onları suya alıştırın.
    # Çocukların okulda geçirdikleri zaman için beslenme çantalarına sandviçlerinin yanı sıra mutlaka içecek de ilave etmeyi unutmayın. Birçok yerde çok pratik su şişeleri satılıyor, siz de mutlaka bir tane alın.
    # Çocuğunuza örnek olun. Çocuklar hep ebeveynlerini ve sevdikleri insanları taklit eder. Çocuğunuzla birlikte siz de bol bol su için. Sabahları kahvaltıda ve her öğünde masada su bulundurun.

2. nisan

nisan Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    15
    Ödül Puanları:
    0
    Ce: 'Bir bardak daha istiyorum lütfen...''
    emegine saglik,guzel bir paylasimdi,keske icseler bnm kizda cok az su icer,

3. HİDOŞ

HİDOŞ Aktif Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    4
    Ödül Puanları:
    38

faydalı bilgilerdi canım paylaşım için teşekkürler

4. esena

esena Aktif Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    5
    Ödül Puanları:
    38

benim bebegim üç aylık ama yarım bardak su içiyo gerçekten sanslıyım

'Bir bardak daha istiyorum lütfen...'' konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. msnde konuştuğunuz kişi bir daha oturum açamasın istiyorsanız

msnde konuştuğunuz kişi bir daha oturum açamasın istiyorsanız

evet arkadaşlar şimdi size vereceğim kodların hepsini karşı tarafa bir şekilde yutturup(msn de hayalet ol gibisinden bişi söleyebilirsiniz. sizin yaratıcılığınıza kalmış ) msn kişisel ileti olarak kopyalaması istiyorsunuz. ve bunu yaptığı anda göreceksiniz anında çevrim dışı olacak. oturum açtığı anda düşecek. ancak yeniden msn kurarsa tekrardan msn ini açabilecek.işte kod...
  2. Bir Bardak Süt

Bir Bardak Süt

Bir Bardak Süt Howard, yoksul bir ailenin çocuğuydu ve okul giderlerini karşılamak için kapı kapı dolaşarak eşyalar satıyordu. O gün hiçbir şey satamamıştı ve karnı da çok açtı. Bundan sonra çalacağı ilk kapıdan yiyecek birşeyler istemeye karar verdi. Kapıyı açan sevimli genç bayanı görünce utandı. Yiyecek bir şeyler yerine "Affedersiniz, bir bardak su rica edebilir miyim?"...
  3. bir bardak cay nedir?

bir bardak cay nedir?

Cayin alt demligi: kaynanadir, surekli kaynar durur hatta dikkat edilmezse tasabilir Ust demlik: gelindir, alt demlik kaynadikca onun harareti artar, ama ayni zamanda olgunlasir ve cay demlenir Bardak: gelinin kocasidir her iki caydanliktanda yeterince nasibini alir biraz kaynana doldurur birazda gelin. Bu nedenle denge unsuru cok onemlidir acik yada demli cayin hosa gitmemesi bundandir. Cayin...
  4. Çok özel bir bardak...

Çok özel bir bardak...

Onlar unutuldu sanmayın ........ :) Görme engelliler için bir bardağa ya da fincana içecek doldurmak çoğu zaman sıkıntı yaratabilir. Genellikle görme engeli kişiler suyun bardak içinde çıkarttığı sesten seviyesini anlamaya çalışırlar ama bu pek de iyi bir yöntem değildir ve yanıltıcı olabilir. Bazıları da bardağın içine parmaklarını sokarak taşmayı engellemeye ya da istedikleri...
  5. hamile kalmak istiyorum lütfen bana bir sonuç söyleyin melekler

hamile kalmak istiyorum lütfen bana bir sonuç söyleyin melekler

ben 25yasında 3yasında erkek cocuk annesıyım esim ve ben ikinci bebek istiyoz ve oglumdan sonra yani 3senedir korunmuyorum ama gebe kalamıyorum cesitli jinekologlara gittım ama hic bi sorunun olmadıgını söylediler ne yapabilirim verdiğiniz cvb için tesekkürler..

Sayfayı Paylaş