gebe
  1. Bilge Gökçen

Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    108
    Ödül Puanları:
    0

Bir başka kedigil: Çita

Konu, 'Çöplük' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

kedigiller ailesi dünyanın en büyük kedigili çitaların beslenmesi çitanın beslenmesi dünyanın en büyük çitası
    ÇİTA (CHEETAH)

Çita (Sanskritçede benekli anlamına gelen Çitraka sözcüğünden gelir) (Acinonyx jubatus) Kedigiller ailesinin ilginç bir üyesi olup,aslanlar gibi sürü halinde veya saklanarak avlanmak yerine, yüksek hızının avantajını kullanarak avlanan bir hayvandır
    Kısa mesafede (460 metreye kadar) 100 km/saatlik bir hızı tutturabildiği gibi, sıfırdan 100 km/saat hıza sadece 3,5 saniyede erişebilmektedir Vücdunda benekli olup başı küçüktürGözlerinin altından ağzına ve çenesine inen siyah çizgiler bulunur En önemli özelliği de dünyanın en hızlı koşan memelisi olmasıdır
    Dişi çitalar yirmi ilâ yirmi dört aylıkken ergenliğe erişirler Öte yandan erkek çitalar bu sürece on iki aylıkken ulaşırlar Buna karşılık cinsel birleşme üç yaşından evvel nadiren gerçekleşir
    Çita yavrularında ölüm oranı yüzde 90'dır Genellikle sırtlan ve kartalların saldırılarına kurban giderler Yavrular genellikle 13-20 aylıkken annelerinden ayrılırlar Çitalar 20 yıldan daha uzun süre yaşayabilirlerse de çoğu zaman ilerleyen yaşla birlikte azalan süratleri dolayısıyla daha kısa yaşarlar
    Çitanın avlanma sırasındaki koşusu genellikle bir dakikadan daha kısa sürer Zira koşu sırasında vücut ısısı ölümcül derecede yükselir Av girişimlerinin yalnızca yarısında başarılı olur

Bir başka kedigil: Çita konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Çitalar

Çitalar

italar
  2. Yeşim Salkım - Bir Başkaydın

Yeşim Salkım - Bir Başkaydın

Bir başkaydın Güneştin hayatıma dolan Sevgiydin kalbimi ısıtan Bir umut gibi, nefes gibi Vazgeçilmez, aranıp duran Fırtına oldun sonradan, İnsanı yıkan karıştıran, Hüzün gibi, ölüm gibi, Her zaman korkulan, kaçılan Geldiğimde bir başkaydın, Gidiyorum, bir başkasın Ben eski senle yine yaşarım Aman aman aman, Yenisi sende kalsın
  3. Bülent Ortaçgil - Bir Başka

Bülent Ortaçgil - Bir Başka

gittim, gittim hep gittim yollarda eridim bittim ama sen beni anlamamıştım kaçtım kaçtım öyle kaçtım kı bütün dağları aştim ama sen bana yaklaşmamıştın. bilen konuşur, bilmeyen de konuşur bilen konuşur ama bir başka... kostüm kostüm çok kostüm ben senin yanından geçtim sen beni hiç fark etmemiştin hoştun hoştun çok hoştun ama bir doluydun bir boştun ben buna hiç alışmamıştım...
  4. bodrumda tatil bir başkadır

bodrumda tatil bir başkadır

bodruma nasıl gidilir baklavacı arayanlar istanbuldan bodruma nasıl gidilir istanbuldan giden otobüs firmaları giden otobüs firmaları Bodrum Yıl sonuna kadar uçaklarda boş yerin olmadığı, İngiliz turistlerin bayıldığı, Rusların tanışmak için can attığı, Türklerin vazgeçemediği ve çılgınlık duvarlarının aşıldığı bir eğlence merkezi olan Bodrum, bu çılgın kalabalığı akvaryumu anımsatan...
  5. bu çoraplar bir başka

bu çoraplar bir başka

mutlaka çorap giyiyorsunuzdur uzun, kısa ,ince ,desenli sade vs..dizaltı çorap da giyer misiniz giymeseniz bile bunlara bayılacagınıza eminim işte çok cici çoraplarr

Sayfayı Paylaş