gebe
  1. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

Bir de lozan barış anlaşmasının maddelerini yazarmısınız

Konu, 'Çöplük' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

Az önce ki sorumda eklemeyi unutmuşum, lozan barış antlaşmasının maddelerini de yazar mısınız lütfen :D

2. TİTAN

TİTAN *Melekler Mekanı*

Beğenilen Mesajlar:
    2.685
    Ödül Puanları:
    113
    a) Sınırlarla ilgili maddeler:
    1. Trakya'da Yunanistan ile olan sınır, Mudanya Ateşkes Anlaşması'nda belirlenen şekliyle kabul edildi.
    2. Suriye sınırı Ankara Antlaşması'nda belirlenen şekliyle kabul edildi.
    3. Irak sınırının Türkiye ile İngiltere arasında yapılacak ikili görüşmelerle belirlenmesi kararlaştırıldı.
    4. Irak sınırı 1926'da yapılan Ankara Antlaşması ile çizildi.

b) Boğazlarla ilgili maddeler:
    1. Barış zamanında savaş gemileri hariç bütün gemiler Boğazlardan serbestçe geçebilecekti. Savaş zamanında ise Türkiye Boğazlar üzerinde istediği gibi davranma hakkına sahip olacaktı.
    2. Boğazların her iki tarafı askerden arındırılacaktı.
    3. Boğazların yönetimi başkanı Türk olan uluslar arası “Boğazlar Komisyonu”na bırakılacaktı.

c) Adalar ile ilgili madde:
    1. Bozcaada ve Gökçeada Türkiye'ye verildi. Balkan Savaşları sonunda kaybedilen adalardan Türk sınırına yakın olanlar, askersiz hale getirildi.

d) Kapitülasyonlar ile ilgili madde:
    1. Kapitülasyonlar tamamen kaldırıldı.

e) Tazminat ile ilgili madde:
    1. Yunanistan'ın savaş tazminatı olarak Karaağaç'ı vermesi kararlaştırıldı.

f) Ermeni Devleti ile ilgili madde:
    1. Doğu Anadolu'da bir Ermeni devletinin kurulması fikrinden vazgeçildi. Bölgenin Türk toprağı olduğu kabul edildi.

Bir de lozan barış anlaşmasının maddelerini yazarmısınız konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Lozan barış antlaşmaları maddelerinde gizli madde var mı

Lozan barış antlaşmaları maddelerinde gizli madde var mı

Lozan barış antlaşması imzalandığında acaba içinde gizli kalmış bir madde yada maddeler var mıydı ?
  2. Lozan Anlaşmasında Gizli Madde Var mı ?

Lozan Anlaşmasında Gizli Madde Var mı ?

lozan anlaşması gizli madde lozan anlaşması maddelerinde gizli madde Sevgili melekleri bir misafirimizin sorduğu soru üzerine açtığımız bu konuda Lozan Barış anlaşması maddeleri içinde gizli madde var mı sorusunun yanıtını arıyoruz :) Lozan Antlaşmasında bulunan gizli bir maddede "Türkiye Cumhuriyeti 2023 yılına kadar,Petrol ve stratejik önemdeki madenlerini çıkartamaz" diye...
  3. Lozan barış antlaşmasının Türk tarihinde ki önemi nedir ?

Lozan barış antlaşmasının Türk tarihinde ki önemi nedir ?

Lozan barış antlaşmasının tarihimizde ki yeri ve önemi hakkında bilgi arıyorum . Ödevden iyi not almam lazım :(
  4. Lozan Barışının önemi hakkında bilgi lazım

Lozan Barışının önemi hakkında bilgi lazım

Melekler, bana da bir meleklik yapın ne olur, lozan barışının önemi hakkında bilgi lazım. Bana yardım eder misiniz ?
  5. madde madde voleybolun kurallarını yazarmısınız

madde madde voleybolun kurallarını yazarmısınız

Voleybol hakkında geniş bir araştırma yapmam lazım.Lütfen bana da yardım eder ve voleybolun kurallarını madde madde yazabilirmisiniz? Teşekkürler..

Sayfayı Paylaş