gebe
  1. PeLiNiM

PeLiNiM Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    57
    Ödül Puanları:
    0

bir gün lazım olursa....Ya olmazsa?

Konu, 'Faydalı Bilgiler' kısmında PeLiNiM tarafından paylaşıldı.

"Bir gün lazım olur" diyerek evde biriktirdiklerimizi bir düşünün. İki üç yıldır hiç giymediğiniz halde sakladığınız kıyafetler, boş ayakkabı kutuları, size hediye gelmiş ama bir türlü ne yapacağınızı bilemediğiniz eşyalar... Hepsi "bir gün lazım olur belki" cümlesinin altına saklanıyor... Ya olmazsa?
    Uzmanlar buna "ama bir gün ihtiyacım olabilir" sendromu diyor. Bu cümle önce dolaplarımızı sonra hayatlarımızı dolduruyor. Kullanmadığımız eşyalarla sıkış tepiş bir hayat yaşıyoruz.

"Bir gün lazım olabilir sendromu"nu bir başka cümle destekliyor: "Atsan atılmaz, satsan satılmaz"... Hal böyle olunca bu eşyaları değerlendirmek de imkansız oluyor.

Oysa yıllardır dolaplarda kullanılacakları günü bekleyen eşyaları fonksiyonel hale getirmenin yolları var.

"Bir gün lazım olursa sendromu"ndan kurtulmanın yolları:

1- Evet belki bir gün şu iki yıldır bir kez bile giymediğiniz kazağa ihtiyaç duyabilirsiniz. Küçük de olsa öyle bir ihtimal var. Ama iki yıldır giymediğinize göre bu ihtimal küçük... Ama diğer taraftan bu kazağı hergün giymeye ihtiyacı olan birileri mutlaka vardır. En iyisi siz sadece kullandığınız eşyaları kendinize ayırın. "Bir gün ihtiyacım olabilir"leri ise "bugün ihtiyacı var"larla paylaşın.

2- Gerçekten ihtiyacınız olduğunda onun varlığını çoktan unutmuş olacaksınız... "Bir gün ihtiyacım olabilir"e ne zaman ve nerede ihtiyacınız olacağının garantisi yok. İhtiyacınız olduğunda siz o eşyayı çoktan unutmuş olursunuz, ya da tıklım tıklım dolabın içinde nereye koyduğunuzu hatırlamak güç olabilir.

3-"Bir gün lazım olabilir" eşyaları yerleştirmek için harcadığınız zamanı hiç düşündünüz mü... Sadece küçük bir ihtimale karşılığında o çok değerli vaktinizi dolap yerleştirmekle geçiriyorsunuz..

4- "Bir gün lazım olabilir" eşyasını bir başkasına vererek, aslında "ihtiyacım olduğunda başımın çaresine bakabilirim" düşüncesini de kuvvetlendiriyorsunuz.

5- Diyelim ki "Bir gün lazım olabilir"leri hayatınızdan çıkarmaya karar verdiniz. O zaman da ikinci soru akla geliyor. "Tüm bu eşyaları ne yapacağım şimdi?" Etrafınızda bunlara ihtiyacı olanlar yoksa, ikinci el dükkanlarına verebilirsiniz. Bazı ikinci el dükkanlar sivil toplum kuruluşları yararına çalışıyor, Toplum Gönüllüleri Vakfı'nın ve Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı'nın dükkanları sizin katkılarınızı bekliyor. Ya da bir başka seçenek daha var "Freecycle"... Tüm dünyada her geçen gün büyüyen bir ağ... İhtiyacınız olmayan eşyaların listesini internet üzerinden bu gruba yollayabilirsiniz. Grup üyelerinden ihtiyacı olanlarla bağlantıya geçmenin en pratik yollarından biri...

2. * MuCiZé *

* MuCiZé * Forum Okuru

ay evet ya çok doğru,bu yazıyı annaneme okutmam lazım hahaha

3. elcin121

elcin121 Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
  4. MEÇHUL

MEÇHUL Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    66
    Ödül Puanları:
    48
    Valla olmuyor canım ya boş boş saklıyorum:D:Dbu yaz hepsini topladım dağıtacakalrımı evrdim gerisinide çöpe .Gerçekten lazım olmuyorrr.Bende bu yazıyı kaynanama okutayım:D emeğine sağlık cicim gerçekten çok güzel bir paylaşım olmuş.Tam yerinde:)

5. PeLiNiM

PeLiNiM Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    57
    Ödül Puanları:
    0
    bende bir ara yoğurt,dondurma kaplarını falan lazım olur diye atmıyordum...:D şimdi hiçbir fazlalığa tahammülüm yok.
    dolapları gereksiz işgal ediyorlar.
    kıyafetlerde de aynı
    taaa kaç yıl önceki kıyafetlerim duruyordu..topladım hepsini koydum çöpün kenarına.ihtiyacı olan alıyor.

bir gün lazım olursa....Ya olmazsa? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Harika bir gün nasıl olur?

Harika bir gün nasıl olur?

mükemmel bir gün benim için mükemmel bir gün nasıl olmalı nasıl olur oluşur nedir Kadın için harika gün 08:45 - Sabah onun öpücükleriyle uyanmak 09:00 - Tartıya çıkıp 1 kilo verdiğini görmek 09:30 - Hafif bir kahvaltı 11:00 - Güneş banyosu 12:30 - En iyi arkadaşıyla bir cafede yemek 13:45 - Alışveriş 14:00 - Cilt bakımı, masaj, güzellik uykusu 15:30 - Mum ışığında yemek ve dans 22:00 -...
  2. Düzenli bir annenin olmazsa olmazlarından

Düzenli bir annenin olmazsa olmazlarından

. Birbirinden şık bebek bakım çantaları...Bir annenin elinin altında olmasu gereken bir nevi ilk yardım çantası:)
  3. Bir gün sen geleceksin ya…

Bir gün sen geleceksin ya…

Bir gün sen geleceksin ya… Bir gün sen geleceksin ya… Hazır bekler kalbim. Çoğu zaman kapanmaz gözlerim. Seni gördüğüm rüyalardan birinde çıkar gelirsin de uyanamam, diye. Bir gün sen geleceksin ya… Hazır kıta hayallerim. Odamın duvarlarına astım bir bir. Hepsinde sen, ben. Hüzünlü hikayelere inat hepsinde mutluluk ve aşk var. Sen seç hangisini istersen. Benim ezberimde zaten...
  4. Bir kahvaltının olmazsa olmazı

Bir kahvaltının olmazsa olmazı

Evet soru açık :D Bir kahvaltıda ne yoksa kahvaltıyı tamamlamamış hissedersiniz ? :D

Sayfayı Paylaş