gebe
  1. almira

almira Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1
    Ödül Puanları:
    0

Bir Günahkârın Cenazesi

Konu, 'Çöplük' kısmında almira tarafından paylaşıldı.

Malik ibn Dinar Hazretleri [ö.131/748] anlatıyor:

Basra’da küçük bir grubun bir cenazeyi taşıdığını gördüm. Cenazeyi uğurlayan başka kimse de yoktu. Neden cenazeye katılım olmadığını sordum. Dediler ki:

- Bu adam büyük günahkâr, asi ve ömrünü boşa harcamış biriydi.

Ben de cenazenin namazını kıldım ve kabrine indirdim. Sonra bir gölgeliğe çekildim. Uyuyakalmışım. Rüyamda iki meleğin gökten indiğini gördüm. Az önceki cenazenin kabrini açtılar. Biri onun yanına indi ve arkadaşına şöyle dedi:

- Onu cehennem halkından yaz. Bunda isyansız ve günahsız bir organ yok!

Dışarıdaki arkadaşı ona dedi ki:

- Ey kardeşim, onun hakkında acele karar verme! Gözlerini bir yokla.

- Gözlerini yokladım. İki gözünü de haram bakışlarla dopdolu gördüm.

Arkadaşı onun kulağını, dilini, ellerini ve ayaklarını yoklamasını söyledi. Şu cevabı aldı:

- Kulağını yokladım. Kötü ve çirkin şeyleri dinlemesiyle dolu gördüm. Dilini yokladım. Yasaklara dalması ve haramları dile getirmesiyle dolu olduğunu anladım. Ellerini kontrol ettim. İki elinin de haram olan lezzet ve nefsanî isteklerle dolu olduğunu farkettim. Ayaklarını da yokladım. Ayaklarını çirkinliklerde ve kötü işlerde yürümesiyle dopdolu buldum!

Diğeri dedi ki:

- Ey kardeşim, sen yine acele etme. Bir de ben onun yanına ineyim.

İkinci melek cenazenin yanına indi. Biraz bekleyip arkadaşına dedi ki:

- Ey kardeşim, ben bunun kalbini yokladım ve imanla dolu olduğunu öğrendim. Onu rahmete kavuşmuş bahtiyar kimse olarak yaz! Artık Allah’ın lütfu, onun günah ve hatalarını bütünüyle kuşatmaktadır.

Yafiî Hazretleri diyor ki: Ancak bu saadet, o kişi için Allah’ın yardımıyla hasıl olmuş demektir. Fakat bu saadet her günahkâr için ortaya çıkmaz. Böylesine de güvenip aldanma! Bütün günahkârlar, güçlerinin yettiği hususlarda tehlikeyle karşı karşıyadırlar. İtaatkâr kullar da kendileri için nasıl bir sonuç olacağını bilemezler. Yüce Allah’tan dünya ve ahirette güzel son ve bağışlanma, af ve afiyet dileriz.

2. Ayışık

Ayışık Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Cevap: Bir Günahkârın Cenazesi

emeğine sağlık

Bir Günahkârın Cenazesi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Atatürk'ün Cenazesi

Atatürk'ün Cenazesi

http://www.youtube.com/watch?v=9QMX6iCKH9E&mode=related&search=
  2. Teröristin cenazesi

Teröristin cenazesi

Konsolosluk saldırısı sırasında öldürülen üç terörist aynı mezarlıkta yan yana defnedildi. Amerika İstanbul Başkonsolosluğu'nda düzenledikleri saldırıda polisle girdikleri çatışmada ölen teröristlerden 20 yaşındaki Raif Topcıl'ın Adli Tıp Kurumu'ndaki cenazesini baba Mahsun Topcıl ve iki yakını aldı. Baba Topcıl oğlunun cenazesini mezarlığa bir kamyonetle Gaziosmanpaşa Yayla Mezarlığı'nın...
  3. aşkın cenazesi var....

aşkın cenazesi var....

Yıkıldı hayalim enkaza döndüm Korktuğum başıma geldi bu akşam Parlayan ışıktım, bir anda söndüm Umutlar mazide kaldı bu akşam Aşıklar ağlasın Karalar bağlasın Aşk öldü bu akşam Nağmelerin yerine bugün sala sesi var Söyleyin aşıklara aşkın cenazesi var Yükledim sırtıma derdi elemi Kör oldu gözlerim görmez alemi Gönül celsesinde kırdım kalemi Sevdamın vadesi doldu bu akşam...
  4. Muhsin Yazıcıoğlu'nun cenazesi Ankara'da

Muhsin Yazıcıoğlu'nun cenazesi Ankara'da

BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ile 3 kişinin cenazesi Kahramanmaraş'tan Ankara'ya gönderildi. Kahramanmaraş'ın Çağlayancerit ilçesinde partisince düzenlenen mitinge katıldıktan sonra Yozgat'a giderken Kahramanmaraş Merkez Döngel köyü yakınlarında bindiği helikopterin düşmesi üzerine yaşamını yitiren Muhsin Yazıcıoğlu ile...

Sayfayı Paylaş