gebe
  1. kördügüm

kördügüm Tatlı ve Çalışkan Melek Üye

Beğenilen Mesajlar:
    12
    Ödül Puanları:
    0

Bir kabrin Bulunmasi

Konu, 'Dini Hikayeler ve Şiirler' kısmında kördügüm tarafından paylaşıldı.

Bir Kabrin Bulunması Bir rivâyete göre Ebü'l-Hasan Harkânî, Kars'ın fethine katılmış ve kale önlerinde şehit düşmüştür. Kars'ta, Hasan Harkânî'nin kabrinin bulunmasıyla ilgili çeşitli rivâyetler vardır. Evliyâ Çelebi, Seyahatnâme'sinde bir rivâyeti şöyle nakletmektedir:

Kars kalesi Osmanlılar tarafından Üçüncü Murâd Han devrinde tekrar geri alınınca, kale tâmirâtı Lala Mustafa Paşaya verilmişti. Tâmirâtın yapıldığı sırada askerlerden Hâfız Osman isimli hal sâhibi biri rüyâsında Hasan-ı Harkânî'yi gördü. Ona;
    - Oğlum Hâfız Osman! Uzun müddetten beri toprak altında yatmaktayım. Paşana söyle, kabrimi ayan edip açığa çıkarsın, okunacak Fâtihalardan nasîbdâr olayım." dedi.

Ertesi gece Hâfız Osman aynı rüyâyı tekrar gördü. Fakat cesâret edip Paşaya söyleyemedi. Üçüncü gece de aynı rüyâyı gördü. Ebü'l-Hasan Harkânî, mütebessim çehresiyle bu defâ şöyle dedi:

-Yavrum Hâfız Osman! Gördüğün rüyâlar sâdık rüyâlardır. Yalnız makâmımın nerede olduğunu, evvelki rüyâlarında söylemediğim için, seni tereddütte bıraktım. Bunun için de paşaya söylemeye cesâret edemedin. Şimdi dikkatlice dinle târif ediyorum. Yarın hemen Paşaya çık ve söyle. Kars Kale içi mahallesinde Kağızman Kapısı'na girdiğinde yirmi iki adım gün batı tarafına gidersin, son adımın altında benim tabutum bulunur. Üzerimdeki kül ve toprak yığınlarını temizledikten sonra, hâlis topraktan üç arşın eşin. Sandukam meydana çıkar. Tekrar Kars Kalesine doğru on sekiz adım götürür oradan da üç arşın derinliğinde hâlis topraktan kabrimi eşer oraya defnedersiniz. Baş ucuma bir de câmi inşâ edersiniz.

Hâfız Osman gördüğü bu sâdık rüyâyı ertesi gün Paşaya büyük bir heyecanla anlattı. Paşa bu askerini kucakladıktan sonra;

- Yâ evlâdım! Sen de mi bu rüyâyı gördün? Evet oğlum, bir pîrî fânî, bana da bu husûsu defâlarca rüyâda buyurdularsa da senin tafsilâtlı rüyân gibi olmadığından büyük tereddüt ve endişe içindeydim. Bihamdillah bu telaşlı endişeden beni kurtardın." dedi.
    Ertesi gün Lala Mustafa Paşa bir tamim yayınladı. Bütün halk ve askerî erkân, tekbir sesleriyle rüyâda târif edilen yere geldi. Kazma işi tamamlanıp tabut çıkınca, Mustafa Paşa ulemânın müsâdesiyle açtı. Tabuttan hoş bir koku yayıldı. Arkasındaki yaş hırka bile henüz çürümemişti ve savaş sırasında yaralanan sağ bacağı ile sol pazusuna bağlanan mendillerden, hâlâ kan damlamaktaydı. Durum sultana bildirilince, Üçüncü Murâd hemen bir türbeyle yanına câmi yaptırılmasını emretti.

2. Ayışık

Ayışık Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Cevap: Bir kabrin Bulunmasi
    emeğine sağlık

Bir kabrin Bulunmasi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Ilkyardimcida Bulunmasi Gereken Ozellikler

Ilkyardimcida Bulunmasi Gereken Ozellikler

sağlıklı insanda bulunması gereken özellikler doktor olmak için gereken özellikler güvenilir insanda bulunması doktorluk için İyi bir ilkyardımcı: - Oturdu u ve çalıştı ı yerleşim biriminin co rafi özelliklerini, ulaşım olanaklarını, sa lık kuruluşlarının yerlerini, özelliklerini, uzaklıklarını bilir. - Yaşadı ı ülkenin sa lık ve idari mevzuatına yabancı de ildir, toplumsal ve bireysel sa lık...
  2. Kabrimin Ilk Gecesi İlahisi

Kabrimin Ilk Gecesi İlahisi

yer kazılır derin olur ilahisi yer kazılır kabir ilahisi sözleri derin olur sözleri kabir ilahi Yer kazilir derin olur Kazildikca serin olur Icine giren kaybolur Ah kabrimin/ólúmún ilk gecesi Kabir kurdu aci olur Baslarin taci olur Ilk gecesi aci olur Ah kabrimin/ólúmún ilk gecesi Ilk gecesi ilk gecesi ah kabrimin ilk gecesi Ilk gecesi ilk gecesi ah ólúmún ilk gecesi Sevdiklerim kabrim kazar...
  3. Hz. Mevlana'nın Kabrindeki Sandukalar.

Hz. Mevlana'nın Kabrindeki Sandukalar.

mevlananın babasının mezarı mevlananın babasının ayaktaki mezarı mevlana hz kabri Mevlana gömüldükten sonra yaptırılan ve hala öylece duran mermer sandukada hiç bir yazı yoktur. Onun bitişiğinde, sağ tarafında bulunan Sultan Velet'in mermer kabri de kitabesizdir. Sultan Velet'in, babasının kabri yanına gömüldüğünü menakipler yazsa da, aynı lahit içine mi, yoksa ayrı bir lahite mi...
  4. Kabrin sıkması

Kabrin sıkması

Büyük İslam âlimlerinden Kâdî Muhammed Zâhid “kuddise sirruh” hazretlerine, bir gün kabirden sordular. Cevabında; - Kabir azabı ve kabrin sıkması vardır, buyurdu. Buna inanmayan kâfir olmaz ise de bid’at sahibi olur. Sordular: - Neden efendim? - Çünkü, meşhur olan hadislere inanmamış olur. Ve izah etti: - Bunlar, bu hadislerin, doğru hadis olmasında şüphe ettikleri için, kabir azabına...
  5. Bebeğin Kordonunda Tek Atardamar Bulunmasi

Bebeğin Kordonunda Tek Atardamar Bulunmasi

gebelikte kordonda tek atardamar bulunması,hamilelikte kordonda tek atar damar bulunmasının sakıncaları,gebelikte fetusun göbek kordonunda tek atardamar bulunması ,bebeğin kordonunda tek atardamar bulunması hakkında bilgiler Normalde göbek kordonunda (umblikal kord) 3 adet damar bulunur. Bunlardan ikisi umblikal arter yani atardamardır. Biri de umbikal ven yani toplar damardır. Normalde...

Sayfayı Paylaş