gebe
  1. nisan

nisan Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    15
    Ödül Puanları:
    0

bir kalpte iki yar olmaz

Konu, 'Dini Hikayeler ve Şiirler' kısmında nisan tarafından paylaşıldı.

[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]BİR KALPTE İKİ YAR OLMAZ [/FONT] [FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]Necmüddin Kübra k.s. der ki: [/FONT]

[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif] İki zikir bir yerde bulunmaz. Devamlı dünya varlıklarını zikir ve dert eden kimse, Allah'ı gerçek manada zikredemez. Allah'ın zikrine dalan kimse de kalbini dünya ile meşgul etmez. Hz. Peygamber s.a.v. devamlı Allahu Tealâ'yı zikrederdi.[/FONT][FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]Peygamberlerin ve velilerin normal işleri de zikir sayılır. Çünkü, onların bütün davranış ve işleri Hak ile olur, hak ölçülere uyar. Zikirden gaye, kalbin Allah ile huzur bulmasıdır." (Tasavvufî Hayat) Arifler, zikrin fayda vermesi için kalbin günah kirlerinden uzak ve temiz tutulmasını gerekli görmüşlerdir. Çünkü her bir günah kalbin üzerine siyah bir nokta olarak çöker. Bu siyahlıklar tevbe, istiğfar, zikir ve salih amellerle temizlenmezse kalbi kapatır, karartır ve katılaştırır. Böyle bir kalp ölmüş gibi gaflet içinde kalır. İbadetten zevk almaz. Ne yapsa taklitte kalır. Bu kalbin özel bir terbiye ve tedaviden geçmesi lazımdır. Onu uyandıracak ilâhi bir sevgiye ve feyze ihtiyacı vardır. Günümüzde bir çok müslüman kalbini ihmal edip gafletine bir çare aramadığı için, Allah dostlarının yaşadığı güzellikleri hiç tatmadan ölür gider. Halbuki kalbimiz Rabbimiz için tahsis edilmiş çok özel bir yerdir. Her mümin, kalbinin durumunu, nefsinin hallerini, Rabbi ile arasındaki hukukunu kontrol için günün belirli saatlerini ayırmalıdır. Amellerinin günlük muhasebesini yapacağı bir vakti olmalıdır. Midesinin hakkı olduğu gibi, kalbinin de hakkı ve görevi olduğunu kabul etmelidir. Midesi gibi kalbin de bir gıdaya ihtiyacı olduğunu düşünüp, en münasip saatleri zikir için tahsis etmelidir. Kalbine bu şekilde vakit ayırmayan bir kimse, sadece günlük olarak kıldığı beş vakit namaz ve haftada bir okuduğu Kur'an tilâvetiyle kalbini diriltemeyeceğini, nefsini terbiye edemeyeceğini, Yüce Allah'ı çokça zikredenlerden olamayacağını bilmelidir.[/FONT]

[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif][/FONT]

[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif] DİLAVER SELVİ [/FONT]

2. esena

esena Aktif Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    5
    Ödül Puanları:
    38
    Ce: bir kalpte iki yar olmaz
    emeğine sağlık canım benim

3. nisan

nisan Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    15
    Ödül Puanları:
    0

sagol esenacimm,seni öpüyorum sevgiler

4. Misafir

Misafir Forum Okuru

emeğine sağlık nısanım

5. nisan

nisan Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    15
    Ödül Puanları:
    0
    sagol karamelimm,iyi haftalar canlarim

6. Ayışık

Ayışık Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Cevap: bir kalpte iki yar olmaz

emeğine sağlık

bir kalpte iki yar olmaz konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Teoman - Yarın Olmaz

Teoman - Yarın Olmaz

Bir anda Yok olur anılarım Gözlerim kapanırsa Azalır umutlarım Bir anda Sisler rıhtımında Bekle der gölgeler Gün battığında Ama ben uyandım Sağa sola baktım Doğrular içinde Yalana inandım Yarın olmaz
  2. Demet Sağıroğlu - Yarın Olmaz

Demet Sağıroğlu - Yarın Olmaz

Zaman acımasız Kalpler yapayalnız Günah sevap olmuş Sana düşmüş, bana yazmış Gördüm seni gördüm Sanki bin defa öldüm Sevdan serab olmuş Ah ne kadar zormuş Yarın olmaz, hayır hayır yarın olmaz Bıraktığın yerde aşk durmaz Hayal bile olsa Ah geç kalınmasa Yaşansa bir ömür o anda
  3. Ana Gibi Yar Olmaz

Ana Gibi Yar Olmaz

Ana Gibi Yar Olmaz Çalap çalap yağmurda durmuş zaman Durmuş nar kırmızısı gözlerde akşam Öpmüş öpecek esmer dudakların Ve yalap yalap yağmur içmiş böğürtlen gözlerin anne O öpülesi ellerin var ya anne O öpülesi misket yanakların Hani o ferik elması misali Bir ömür boyu özlem duyduğum tatlı sözlerin Işıl ışıl yıldızların parlaklığında gördüm seni Çocuktum, ufacıktım daha...
  4. Bir kahvaltının olmazsa olmazı

Bir kahvaltının olmazsa olmazı

Evet soru açık :D Bir kahvaltıda ne yoksa kahvaltıyı tamamlamamış hissedersiniz ? :D
  5. Kalpten bir Yakarış.

Kalpten bir Yakarış.

Ben 27 yaşında sağlıklı bir delikanlıyım.1 bucuk yıldır evliyim.Eşim 20 yaşında görücü usulu ile evlendik.Samimice yardımcı olabilecek birileri varsa yardım etsin yoksa sonsuza dek sussun.Karım aile içi şiddete ve baskıya baya maruz kalmış baba evindeyken.Ve bizimkisi biraz yaramaz bir kızmış anladığım kadarıyla Çok başı boş çakal sürüsünden olan tiplerle konuşup telefonlaşmış babası bu yzden...

Sayfayı Paylaş