gebe
  1. Bilge Gökçen

Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    108
    Ödül Puanları:
    0

Bir 'Mentor' Edinin

Konu, 'İş ve Kariyer' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

mentor ne demek mentör öğretmen Homeros’un Odysseia Destanı’nda anlatıldığına göre, Kral Odysseus harbe giderken oğlunu öğretmen, bilge ve güvenilir dostu Mentor’a emanet eder. Mentor, Oğul Telemachus’u babasının yokluğunda korur ve ona akıl hocalığı yapar. Onu geleceğe hazırlar. Bu ilişkinin zaman içinde kopyalanmasıyla, “mentorluk” denen ilişki biçimi günümüze kadar gelir.
    Mentorluk, yani akıl hocalığı, önemli bir fonksiyon. Profesyonel ve kurumsal iş ortamlarında daha yaygın olmak üzere, spor, sanat, sivil toplum örgütü gibi pek çok alanda uygulanabiliyor. Kişinin kendini geliştirmek istediği ve gelişmesi gereken her alanda geçerli olabiliyor.

Mentorluk, bebeklere ilk adımlarını atmaya çalışırken yürümeyi öğretmek, korkularını yenmek üzere ellerinden tutarak yardımcı olmak gibi bir şey. Aslında, mentor olmasa da o bebek yürüyecek. Ancak, yardım, bu süreci çabuklaştırıp daha sağlam ve sağlıklı adımlar atmasına yardımcı oluyor.

Kısaca, bu ilişkide daha deneyimli ve bilgili, daha görmüş geçirmiş büyükler, henüz yolun başında olan gençlerin ellerinden tutarak, onlara kendilerini tek başına ilerlemeye hazır hissedinceye kadar eşlik ediyorlar. Başarıya ulaşmayı hedefleyen yolculuklarına hazırlıyorlar. İşte buna mentorluk deniyor.

PEKİ MENTORLUK NEDEN GEREKLİ?

Her ne konuda ve alanda olursa olsun, başarılı olmak için liderlik özelliklerinin geliştirilmesi şart!

Liderlik, 4 aşamalı, piramide benzer bir süreç. Piramidin en altında, temelde, yani yapıyı ayakta tutan en kritik seviyede kişisel liderlik var. Başarı için esas ve olmazsa olmaz durum iyi kişisel liderlik. O ve devamı şöyle gelişiyor, piramidin katları şöyle yükseliyor:

Liderlikte ilk seviye: Kişisel liderlik; size olan güvenilirlik arttıkça

Liderlikte ikinci seviye: Kişilerarası liderlik; ilişkilerinizde güven yarattıkça

Liderlikte üçüncü seviye: Yönetimsel liderlik; yetkileriniz arttıkça

Liderlikte dördüncü seviye: Piramidin tepesi; kurumsal liderlik; vizyon, misyon,
    strateji, plan, program, yön birliği sağlama yeteneğiniz geliştikçe

Demek ki başarı için inşa edeceğimiz geleceğimizin temeline koyacağımız en önemli özellik “kişisel liderlik”. Kendimize dair en dikkatle yaratmamız gereken seviye ve durum, ayrıca liderliğin de en zor olanı. Çünkü liderlik edilen en zor kişi, insanın kendisi…

Hal böyle olunca, bir mentor belirleyerek, insanın kendisiyle mücadelesinde yardım alması neredeyse bir zorunluluk. Artık, bu kadar hızlı gelişen, değişen, koşulları zorlaşan, karmaşıklaşan ve kıtlaşan bir dünyada yardımsız ilerlemek, çok büyük risk taşıyor.
    İnsanların davranış değişiklikleri konusunda başkalarına yardımcı olması, çoğu zaman kendisine yardımcı olmasından daha kolay olabiliyor. Tıpkı aynanın başkalarına verdiği destekteki alışveriş gibi…

Vakit kaybetmeyin, hâlâ yoksa, mentorunuzu bir an önce bulun!

alıntı: Ufuk Tarhan

Bir 'Mentor' Edinin konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Başarılı Mentor

Başarılı Mentor

yönetimle ilgili fıkralar liderlikle ilgili sunumlar başarı ile fıkralar III. Koçluk ve Mentorluk Konferansında ‘Osmanlı Saraylarına Mentorluk Uygulaması; Lala Paşalar’ başlıklı bir konuşma yapan Zorlu Holding İK Direktörü Necmi Kavuşturan, yönetim dahil her alanda gelişmişliği batıda aradığımızı, oysa koçluk ve mentorluk gibi kavramlarının kökeninin bizim kültürümüzde yer aldığını söylüyor....
  2. || Kendinizi İddialı Biri Olmaya İkna Edin ||

|| Kendinizi İddialı Biri Olmaya İkna Edin ||

Onları diğerlerine eşit ve değerli olduklarını düşündüren şey nedir? “Kimlikleri” elbette; yani kendilerini algılayış biçimleri. Geçmişimiz, yetiştirilme tarzımız, genetik kodlarımız ya da eğitimimiz ne olursa olsun, hepimiz kimliğimizi değiştirebiliriz. Kimliği biçimlendirmenin temel bileşenlerinden birisi iç konuşmalardır. İç konuşma, kaydedilmiş bant kayıtları gibi zihnimizde sürekli...
  3. bir yardım edin lütfen !!!

bir yardım edin lütfen !!!

iyi günleer ben eşimle 9 yıllık evliyim yanlız evlligimin 5 yılından sonra evliliimizin temeli sarsıldı eşimin hayatında beraber yaşadıgı bir bayan var ayda bir kez eve geliyor hadi ben kendimi gectimde kızına bile babalık yapmıyor yaşadıgı kandınla cekilmiş yüz kızartıcı resimlerde elime gecti mahkemye delil olarakta verdim 2 mahkeme gördük 3 cü mahkemede davamız düştü eşim istemedigi icin...
  4. Çocuğum bir türlü ödevlerini yapmıyor yardım edin

Çocuğum bir türlü ödevlerini yapmıyor yardım edin

Arkadaşlar benim gibi olanınız varmı bilmiyorum ama kızım hiç ödevlerini yapmak istemiyor. Çok zorluk çekiyorum.Benim gibi olanınız varmı aranızda, ne tavsiye edersiniz bana ? :S
  5. Kızımın pişiği bir türlü geçmiyor yardım edin :(

Kızımın pişiği bir türlü geçmiyor yardım edin :(

Merhaba.Kızımın altını doğruğu günden bu yana sık sık açarım hatta bazen bez israf ettiğimi bile düşünürdüm .Ama buna rağmen çocuğun altı pişikten kurtulmadı.Ne yapacağımı şaşırdım. Ne tavsiye edersiniz?

Sayfayı Paylaş