gebe
  1. ışılsu

ışılsu Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    26
    Ödül Puanları:
    0

bir müslüman çocuğa dini sorular

Konu, 'Dini sorularınız ve cevapları' kısmında ışılsu tarafından paylaşıldı.

cocuklara dini sorular cocuklara dini sorular ve cevaplar islami müslüman çocuğa sualler
    • <LI style="FONT-WEIGHT: bold">Müslümanmısın?
    • Elhamdülillah Müslümanım.
    • Müslümanım demenin manası nedir?
    • Allah'ı bir bilmek, Kur'an-ı Kerim'i ve Muhammed Aleyhisselam'ı tasdik etmektir.
    • Ne zamandan beri Müslümansın?
    • "Bela" dediğimiz zamandan beri Müslümanım.
    • "Bela" zamanı neye derler?
    • Misak'a derler. Yani Cenab-ı Hakk ruhlarımızı yarattığı vakit bunlara hitaben: - Elestü birabbiküm (Ben sizin rabbiniz değil miyim?) diye sordu. Onlar da: "Bela (Evet Rabbimizsin)" dediler. O zamandan beri Müslümanım demektir.
    • Rabbin kimdir? Seni kim yarattı?
    • Allah
    • Sen kimin kulusun ?
    • Allah'ın kuluyum
    • Dinin hangi dindir?
    • İslam dinidir.
    • Kitabın hangi kitaptır?
    • Kur'an'dır
      • Din nedir?
      • Akıl sahibi insanları kendi istek ve arzularıyla sırf hayır ve saadete ulaştıran, ilahi bir kanundur.
      • İslam nedir?
      • Peygamber Efendimizin tebliğ ettiği hükümleri kalb ile tasdik, dil ile ikrar edip, yaşamaktır.
      • İman Nedir?
      • Hz.Peygamber'in, Allah'tan getirdiği hükümlerin doğruluğunu kabul ve tasdik etmektir.
        • Allah kaçtır diyenlere ne dersin?
        • Allah birdir derim.
        • Allah'ın bir olduğuna delilin nedir?
        • Sure-i İhlas'ın ilk ayeti kerimesidir.
        • Bunun manası nedir?
        • Sen söyleki ey Habibim Allah birdir.
        • Allah'ın varlığına akli delilin nedir?
        • Bu alemin varlığı ve alemdeki nizam ve intizamın devamıdır.
        • Allah'ın zatı hakkında düşünce caiz midir?
        • Caiz değildir. Allah'ın ancak sıfatı hakkında düşünülür.
        • Allah'ın sıfatları nelerdir?
        • Allah'ın sıfatları iki gruba ayrılır.1) Zati sıfatları, altıdır. 2) Subuti sıfatları, sekizdir.
        • Allah'ın zati sıfatları nelerdir?
        Vücüd : Var olmak,
        Kıdem : Varlığının başlangıcı olmamak,
        Beka : Varlığının sonu olmamak,
        Vahdaniyet : Bir olmak,
        Muhâlefetun-lil - Havadis: Sonradan yaratılmışlara hiç benzememek,
        Kıyam binefsihi : Varlığında hiçbir şeye muhtaç olmamak.
        • Allah'ın sübütü sıfatları nelerdir?
        Hayat : Diri olmak,
        İlim : Bilmek (Allah her şeyi bilir.)
        Semi : İşitmek (Allah her şeyi işitir)
        Basar : Görmek (Allah her şeyi görür)
        İrade : Dilemek (Kainatta her şey Allah'ın dilemesiyle olur.)
        Kudret: Herşeye gücü yetmek,
        Kelam : Konuşmak. Cenab-ı Hak konuşur, fakat onun konuşması ses, dil ve harf yardımıyla değildir. Nasıl konuştuğunu ancak kendisi bilir.
        Tekvin : Yaratmak. Allah her şeyi yoktan var eder. O'ndan başkası bir zerreyi dahi yaratamaz.

Nereden geldin, niçin geldin, nereye gideceksin?
        Allah'dan geldim,

Allah'a kulluk için geldim,

Allah'a gideceğim,

2. ilkimsu

ilkimsu Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    120
    Ödül Puanları:
    0
    çok güzel bunları bana sorsalar dört dörtlük cevap veremezdim

3. jupiter

jupiter Forum Okuru

emegine saglik canim....masallah bunu cvplayan cocugada...

4. cücük

cücük Forum Okuru

güzel bir paylasim Allah c.c. senden razi olsun

bir müslüman çocuğa dini sorular konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Bir müslüman kaç kişiye eşittir?

Bir müslüman kaç kişiye eşittir?

Bir müslüman kaç kişiye eşittir? Sual: Ateist diyor ki: Bir âyette yirmi Müslüman iki yüz kişiye bedel. Bir âyette de yüz Müslüman bin kişiye bedel. Yani bire on. Başka bir âyette yüz Müslüman iki yüz kişiye bedel. Bu bir çelişki değil mi? İşte âyetler: Ey Nebi, müminleri savaşa teşvik et. Sizden sabırlı yirmi kişi, iki yüz kişiye galip gelir. Yüz kişiniz de, bin kâfire galip gelir. Çünkü...
  2. MÜslÜman ÇocuĞuna Bazi Dİnİ Sualler

MÜslÜman ÇocuĞuna Bazi Dİnİ Sualler

-1) Allah kaçtır? C-1) Allah birdir. S-2) Bir olduğuna delilin nedir? C-2) İhlas suresinin ilk ayet-i kerimesidir. S-3) Bunun manası nedir? C-3) "De ki: O Allah'tır, bir tektir. S-4) Allah'ın varlığına akli delilin nedir? C-4) Bu alemin varlığı ve alemdeki nizam ve iltizamın devamıdır. S-5) Sen Müslümanmısın? C-5) Elhamdülillah Müslümanım. S-6) Müslüman demenin manası nedir? C-6) Allah'ı...
  3. 10 soruda çocuk gelişimi...

10 soruda çocuk gelişimi...

Büyüme çağındaki çocuklar sağlıklı büyüme ve gelişim için çok çeşitli vitamin ve minerallere ihtiyaç duyuyor. Süt içirin, peynir yedirin ve balıktan vazgeçmeyin! Peki çocuk nasıl büyütülmeli? Büyüme çağındaki çocuklar sağlıklı büyüme ve gelişim için çok çeşitli vitamin ve minerallere ihtiyaç duyuyor. 0-6 yaş arasındaki beslenme şekli sağlıklı bir vücut kadar çocukların zihinsel gelişimini...
  4. Çocukların cıldırtan soruları

Çocukların cıldırtan soruları

anne bu ne ? - buzdolabi yavrum . - neden ? ------------ anne baliklar su içer mi ? ------------ -enişte bu ne? -çakmak (1 dakika sonra) -enişte bu ne? -çakmak ... -enişte bu ne? -çakmak bahadir ... -enişte bu ne? -gazoz kapaği -olur mu? o çakmak! ------------ baliklar terler mi ? ------------- anne ben kurt olsam ablam da ormanda kuzu olsa o zaman benden korkar mi?...
  5. Çocuklarınızın sorularını sakın geçiştirmeyin..

Çocuklarınızın sorularını sakın geçiştirmeyin..

Çocuklarınızın sorduğu soruları cevaplamakta zorlanıyor musunuz? Peki çocuklar niçin bu kadar çok soru sorarlar ve onların bu soruları karşısında ne yapmak gerekir?Benim kızın en son sorusu : Yapraklar neden dökülüyor? Anlattım da anlattım :piha: Çocuklar dış dünyayı kendi çabaları ile anlamaya ve çözmeye çalışırlar. Çocuklar için bizzat gördüklerini anlamak daha kolaydır. Fakat olayların...

Sayfayı Paylaş