gebe
  1. TİTAN

TİTAN Forum Okuru

Bir Sultanahmet Gezisi...

Konu, 'Memleketim' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

sultanahmet, camisi, sahaflar çarşısı, kapalıçarşı, gezisi, izlenimleri, yorumları, fotoğrafları, ile ilgili bilgiler burada melekler
    Dün rutin hale gelen Kapalıçarşı ve Sultanahmet gezilerimizden birini yaptık melekler :)

Her defasında bencilce kendi gözlerime ziyafet çekerken,bu kez sizleri de düşündüm ve objektifimle birlikte yollara düştüm.

İlk durağımız Sultanahmet Camisiydi.1600lü yılların başında Sultan 1.Ahmet tarafından yaptırılan bu muazzam eser,mavi-beyaz-yeşil İznik çinileri ve mavi kalem işlemeleriyle bezendiği için Avrupalılarca Mavi Cami (Blue Mosque) olarak biliniyor.Bu güzel caminin içine girince adeta kendinizi kaybediyorsunuz.İçerde ki o manevi huzur,hele de namaz vaktine rastlamışsanız 33 senedir orada görev yapmakta olan Emrullah Hatipoğlu'nun Kur'an-ı Kerim'i okuyuşu içinize işliyor.Ne acıdır ki bu güzelliklerin kıymetini yine biz değil elin İngilizi,İspanyolu,Japonu ve envayi çeşit ülke insanı biliyor.Öyle bir geziyor, inceliyorlar ki yutuyorlar sanki tarihimizi :)

[​IMG] Yanda Ayasofya Müzesi

[​IMG] Sultanahmet Camisi

Sultanahmet camisinde kıldığımız öğle namazından ve (yukarda ) Ayasofya'ya da şöyle bir uzaktan bakıp fotoğrafını çektikten sonra hemen Sultanahmet meydanının tam karşısında bulunan Milyon Taşını sizler için görüntülemek istedim.

[​IMG][​IMG]

Milyon Taşı ,Bizans İmparatorluğu'nda Konstantinopolis şehrine ulaşan tüm Antik Roma yollarının başlangıç noktası ve dünya üzerindeki diğer şehirlerin bu şehre olan uzaklığının hesaplanmasında kullanılan sıfır noktası olarak kabul edilmiş.Bu taşın İmparator 1.Konstantin tarafından 4.yyda buraya yerlerştirildiği sanılmakta.Aslında taşın asıl hali daha görkemliymiş.Dört yöne bakan bir kapı ve bu noktada kesişen yolların üzerine yükselen, dört sütun üzerine oturmuş bir kubbeden oluşmaktaymış.Anıtın ve kubbesinin üzerinde Bizans dönemine ait birçok heykel ve kabartma bulunmaktaymış.Ancak 16. yüzyılda İstanbul'a su taşıyan kemerlerin genişletme çalışmaları esnasında yıkılıp, ortadan kaybolmaya başladığı tahmin ediliyor.

Malum İstanbul'un trafiği,hele hele de Eminönü Beyazıt arası yaşanan park sorunu sebebiyle arabamızı Sultanahmette bir otoparka bıraktıktan sonra yavaş yavaş Sultanahmetten Beyazıt'a doğru çıkmaya başladık.

O kadar çok turist var ki melekler,inanın yolda Türkçe bir çift söz duyamıyorsunuz.Tüm tabelalar ez an iki dilde yazılmış,etraf turist kafileleriyle dolu.Ellerinde fotoğraf makinalarıyla hiç bir ayrıntıyı kaçırmıyorlar.Zaten civarda ki esnaf ta turistler sayesinde kalkınıyor.

[​IMG][​IMG][​IMG]

Tramvay yoluna paralel bir şekilde yokuşu ağır ağır çıkıp sohbet ederken ,duyduğumuz tasavvuf müziğiyle bir anda kendimize geldik.Sesin geldiği yer tam yanından geçmekte olduğumuz şu anda içinde Cağaoğlu Türk Ocağının faaliyet gösterdiği 2. Mahmut Türbesiydi.

[​IMG][​IMG]

Türk Ocağının bahçesine girdiğimizde ,etrafta bir sürü mezarlık bulunduğunu farkettik.Kişilerin gömüldükleri yerler ve mezar taşları da rütbelerine göre değişiklik gösterirmiş.Bizim gördüğümüz mezarlar da hep son dönem paşalarına ve ailelerine aitti. Mesela bugün Boğaz'da adına yalısı bulunan Sait Halim Paşa,mutasavvıf Şeyh Bedreddin,Serasker Rıza paşa,Halil Rifat paşa bunlardan birkaçı.Yazar Muallim Naci ve Ziya Gökalp te burada yatıyorlar.Hatta 2009 yılında vefat edip,TBMM'den özel izinle defnedilen ,Osmanlı hanedanı reisi ,2.Abdülhamit'in torunu Ertuğrul Osman'ın mezarı da burada.

[​IMG][​IMG][​IMG]

Türbenin bahçesinden çıktıktan sonra Beyazıta nihayet çıkıyoruz.Hemen yönümüzü sağa çevirip 11 tane kapısı ,28 tane hanı ve 59 tane sokağı bulunan Kapalıçarşının Çarşıkapı isimli kapısından içeri giriyoruz.Dışarının yakıcı sıcağından sonra bu muazzam taş yapının serinliği çok rahatlatıcı oluyor.Serin serin ,gözleriniz etrafta daha rahat gezebiliyorsunuz.

Kapalıçarşı öyle büyük ve renkli ki!Her sokağı ve kapısı birbirine benziyor.Bilmeyen için kaybolmak çok kolay.Mağazalarda aklınıza gelebilecek herşey mevcut.Halı,kilim,otantik objeler, İstanbula özgü yerlerin bibloları,fes,kaftan,envayi çeşit süslemeli fincan takımları,tepsileri, bakır eşyalar,takılar, kuyumcular,deri mağazaları,gümüşçüler çarşısı,lokumdan pestile,baharattan kahveye,çeyiz mağazalarından doğal taşçılara kadar herşey mevcut.Çarşı o kadar büyük ki her yerini bir günde gezmeniz mümkün değil.Bir de buna turist kalabalığını katın,öyle düşünün :)

Buradan alacaklarımızı aldıktan sonra Sedefçiler Kapısından çıkıp,Sahaflar Çarşısına girdik..Sahaflar Çarşısı, her türlü kitabın ve yayının bulunduğu, İstanbul'un Osmanlı zamanından beri ayakta kalmış tek kitapçı çarşısıdır.Tam ortasında ki ağacın altında Matbaacı İbrahim Müteferrika'nın büstünün bulunduğu çarşı deprem ve yangın gibi pek çok badireler atlattıktan sonra gerekli düzenlemelerle bugün kü halini almış.

[​IMG][​IMG]

Sahaflar Çarşısından Beyazıt'a doğru çıktığımızda tam karşımızda bütün azametiyle eski Harbiye Nezareti Kapısı halihazırda İstanbul Üniversitesi ana kapısı yer alıyor.Bu üniversitenin, Fatih Sultan Mehmet'in İstanbul'u fethetmesinden 1 gün sonra 30 Mayıs 1453'te kurulduğunu biliyor muydunuz? Tabi ki o zamanlar medrese olarak kurulan bu müessese, padişahların çeşitli başarısız girişimlerinin ardından 1933te İstanbul Üniversitesi adıyla öğretime başlamış.

Ramazan ve oruç sebebiyle bu güzel geziyi burada tamamlayıp geldiğimiz yoldan geri Sultanahmet'e doğru inmeye başladık.

Bu ,öğleden akşama kadar yapabildiğimiz küçük bir turdu melekler:) İstanbul'un bu güzelliklerini siz de görün istedim ve dilim döndüğünce ufak tefek bilgilerimi sizlerle paylaşmaya çalıştım.

İstanbul, yaşanması çok zor ancak her adımı kültür,sanat,tarih kokan ama bir türlü vazgeçilemeyen bir şehir.Attığınız her adımda bir sanat eseri, tarihten bir sayfa önünüze çıkıveriyor.Kendi kendinize düşünmeden edemiyorsunuz ''Acaba bu yollardan ne atlılar geçti, ne insanlar,ne sevgiler, ne hüzünler yaşandı.'' diye...

Sürekli nefes alan,hiç uyumayan,uygarlıklar beşiği bu güzel şehirde yaşamak bir ayrıcalık sanki,siz ne dersiniz melekler? :tik:

Asena_Sule, seda88, ASİMELEK ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  2. ßeLeN

ßeLeN Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1.316
    Ödül Puanları:
    113
    Tatlım süper bir gezi olmuş bizlerle paylaşmanda cabası. Böyle bir gezi tüm insanlık yapmalı huzur dolu harika birşey.

3. ASİMELEK

ASİMELEK Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    2.192
    Ödül Puanları:
    113
    çok güzeldi gerçekten titan abla, muhteşem tarihi, görselliği herşeyiyle muhteşemdi.

bende ramazan çıkmadan gidip iftarımızı orada açmak istiyorum hemde çok istiyorum inşallah bu hafta yapıcaz.

gezilesi, gidilesi, görülesi, o kadar çok yer var ki. yaşayan efsane tarihini insanın ruhunda hissetmesi gerçekten çok güzel.

resimlerde çok güzeldi bu arada :D:D

teşekkürler adminim :kiss:

4. TİTAN

TİTAN Forum Okuru

Vakit ayırıp okuduğunuz için ben teşekkür ederim Melekler :)

Bu yazdığım satırlar okyanusta bir damla sadece İstanbul için,tahmin edersiniz.Türkiye'nin her adımı öyle ama İstanbul'dan kimler gelmiş kimler geçmiş...Bize düşen bu değerleri koruyup,gelecek nesillere sağlam teslim edebilmek :tik:

ASİMELEK bunu beğendi.
  5. ASİMELEK

ASİMELEK Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    2.192
    Ödül Puanları:
    113
    aynen öle ama şimdiki nesil maalesef alışveriş merkezlerinden çıktığı yok. gerçekten bunların değerini bilmemiz lazım hayatta bir daha böle tarihi eserler bırakamayacağımız için sahip çıkmamız lazım.

6. TİTAN

TİTAN Forum Okuru

Çok doğru bir noktaya temas ettin Asicim!.
    Yeni neslimizin gezmek denilince akıllarına gelen tek şey avmler! Bu nasıl şey ben anlayamıyorum.Belki hergün önünden geçtikleri nice değerler var gezip,görüp ,öğrenebilecekleri.Hayır yani bu bırak sıkıcılığı bir yana çok çok zevkli birşey! Tarihe tanıklık ediyorsun,yüzlerce yıl önce insanların dokunduğu yerlere dokunuyorsun,bastıkları yerlere basıyorsun.Bunun keyfi hangi avmde,hangi bilmem ne mağazasının vitrinlerinde var? Şaşıyorum !..

ASİMELEK bunu beğendi.
  7. Misafir

Misafir Forum Okuru

Muhteşem bir gezi olmuş. Senin denklanşöründen, bizde gidip gezdik gibi oldu:) Sağolasın Titan, bizleride unutmadığın, bencillik yapmadığın için:)

8. ASİMELEK

ASİMELEK Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    2.192
    Ödül Puanları:
    113
    aynen öyle ablacımm çok doğru söledinn vallahi :kiss:

9. RefRa

RefRa Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    378
    Ödül Puanları:
    83
    Ne kadar güzel yaa off bi gidip oraları görmek nasip olmadı bana :(

Bu güzel görsel şöleni bizimle paylaştığın için teşekkür ederim Titan ablam :)

10. sevde 7

sevde 7 Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1.092
    Ödül Puanları:
    113
    eline kalemine sağlık istanbulu bir tek trafiğiyle biliyordum okadar çirkinliğin içinde ne kadar güzellikler varmış dedim.gitmek lazım gelir artık.

11. TİTAN

TİTAN Forum Okuru

Sevdecik dediğim gibi bu görüntüler okyanusta bir damla sadece :hıms:

Mutlaka gel,kendin gez,gör inş..:)

Ramazandan sonra çocukluğumun geçtiği yerlere götüreceğim sizi,bir boğaz turu sizi bekliyor yani :tik:

Bir Sultanahmet Gezisi... konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. 100 yıl önce Sultanahmet

100 yıl önce Sultanahmet

Sultanahmet Camii, 1609-1616 yılları arasında sultan I. Ahmet tarafından Mimar Sedefkâr Mehmet Ağa'ya inşa ettirilmiştir. Bugün Sultanahmet Mavi, yeşil ve beyaz renkli İznik çinileriyle bezendiği için Avrupalılarca "Mavi Cami (Blue Mosque)" olarak adlandırılır.Sultanahmet, Türkiye'nin altı minareli ilk camisidir.
  2. M.E.B. ÖZEL SULTANAHMET YÜKSEK ÖĞRENİM KIZ ÖĞRENCİ YURDU/Sultanahmet/İSTANBUL

M.E.B. ÖZEL SULTANAHMET YÜKSEK ÖĞRENİM KIZ ÖĞRENCİ YURDU/Sultanahmet/İSTANBUL

Kız Öğrenci Yurtları İlçe : Eminönü Şehir :İstanbul Ülke :Türkiye Kapasite86 Telefon2124585956-5166037 Faks4585956 AdresKüçükayasofya Üçlerhamam Sok. Sultanahmet/İstanbul Web Sitesiwww.sultanahmetkizyurdu.com [email protected] İşletmeciMaytaş Eğitim Hizmetleri L.T.D. Ş.T.İ.
  3. Özel Sultanahmet Kız Öğrenci Yurdu

Özel Sultanahmet Kız Öğrenci Yurdu

sultanahmet kız yurdu sultanahmet kız öğrenci yurdu özel öğrenci özel İlçe: Eminönü Adres: Küçükayasofya Mahallesi Üçler Hamam Sokak No:4/6 Sultanahmet Telefon: 0212...
  4. Sultanahmet Rast Hotel Restaurant Yemek Menüsü

Sultanahmet Rast Hotel Restaurant Yemek Menüsü

sultanahmet rast hotel restaurant, yemek menüsü, listesi, yiyecekler, nelerdir, ile ilgili bilgiler burada melekler Menü İçeriği Sıcak Başlangıçlar: Günün çorbası, Çıtır karidesler, Rast aperatif tabağı, Çıtır börek, Çıtır combo tabağı, Mozzeralla Caprase Ana Yemekler: Rast special, Izgara bonfile, Mantar soslu bonfile, Barbeku soslu piliç, Soslu piliç, Mantar soslu piliç,...
  5. Son dakika Sultanahmette patlama 10 Ölü var

Son dakika Sultanahmette patlama 10 Ölü var

Sultanahmet Meydanı'nda saat 10.20 sıralarında dikili taşın yakınlarında şiddetli bir patlama meydana geldi. Bölgeye çok sayıda ambulans ve polis ekipleri sevk edildi. İstanbul Valiliği, Sultanahmet'teki patlamada ilk belirlemelere göre, 10 kişinin öldüğünü, 15 kişinin yaralandığını bildirdi. Yaralılardan bazılarının durumunun ciddi olduğu belirtildi. Ölü sayının artmasından endişe ediliyor....

Sayfayı Paylaş