gebe
  1. NuRoVSkİ

NuRoVSkİ Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    4
    Ödül Puanları:
    0

bira içenler niçin sık tuvalete giderler?

Konu, 'Bunları Biliyor musunuz ?' kısmında NuRoVSkİ tarafından paylaşıldı.

[FONT=&quot]Bira, insanlığın en eski ve en güzel içeceklerinden biridir. Ama bu güzel içkinin küçük bir kusuru vardır. İki bardağı bitirene kadar en az iki kere de tuvalete gitmek zorunda kalınır. Neredeyse içilen bira kadarı tuvalete bırakılıp, gidilir. Aslında bu olayın biranın sıvı kısmı ile pek alakası yoktur. Bira içince tuvalete gitme ihtiyacını hissettiren 'antidiuretic' denilen bir hormondur. Biz buna kısaca 'ADH' diyeceğiz. Vücudumuzda üretilen bu hormon idrar miktarını ayarlar ve doğrudan olmasa da kanımızdaki su miktarım etkiler.
    Susuz kaldığımız zaman 'ADH' böbreklerimize sinyal gönderip idrar üretimini durdurtur. Böylece su harcaması kesilerek kanımızdaki su miktarı korunur ve plazmadaki tuz miktarının yükselmesine mani olunur. Yani 'ADH' vücudumuzdaki su ve tuz miktarını dengeleyen, koruyucu bir işlev görür. Halk arasında idrar söktürücü adı da verilen bazı maddeler 'ADH'nin salgılanmasına mani olur. Bu durumda böbrekler idrar üretip üretmeyeceklerine karar veremezler ve sonunda üretmeye devam ederler. Mevcut dengenin bozulduğunu bilmeden suyu dışarı atarlar, insanı tuvalete gitmeye mecbur bırakırlar ve vücudun kurumasına sebep olurlar.

Vücudumuzdaki bu hormonu en çok etkileyen maddelerden biri de alkoldür. Birayı bolca içince, içindeki alkol nedeni ile 'ADH'den sinyal de gelmeyince böbrekler fazla mesai yaparak vücuttaki suyu idrar haline getirirler. Tabii biranın sıvı kısmının da buna katkısı vardır, ama aynı sürede, aynı miktarda su içildiğinde bu kadar tuvalet ihtiyacı duyulmaz. Aslında aynı durum tüm alkollü içeceklerde de geçerlidir. İçilme zamanı ve miktarı biraya eşdeğer olduğunda aynı etki onlarda da görülür. Bu hormonu etkileyen bir diğer önemli madde de kafeindir. Kahve ile birlikte yeterli kafein alındığında 'ADH' salgılanması durur ve böbrekler idrar üretmeye devam eder.

Görüldüğü gibi içki içmenin sonuçlarından birisi de vücudun kurumasıdır. Buna karşı vücutta susama ile birlikte acıkma duyusu da uyarılır. Kaybedilen suya karşı gece yarısı yemek yeme ihtiyacı duyulur. Durum buna uygun değilse sabah kalkıldığında
    [/FONT]

bira içenler niçin sık tuvalete giderler? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Gidersen

Gidersen

Gidersen bu gün bu evden Bu can bu hayat düşer gözümden Ben sana deli divane aşığım Canıma yapışmışken bu deli hasretin Ben sensiz, sevgisiz söyle yar nasıl edeyim Gidersen bu gün bu evden Bu can bu hayat düşer gözümden Ben sana deli divane aşığım Üzersem, birgün kıyarsam Verdiğim sözden cayarsam Alsın bu canı Allahım, razıyım Aşkı sensiz yaşayamam, taşıyamam bu canı Son darbe...
  2. Bira

Bira

Sırları açıklamaya; hastalığa; zorlukla ya da birinin arzusu hilafına gelecek rızka; sevgiliye kavuşmaya yahut yanındaki adamlarından gelecek faydaya, Bira üreticisi öğretmene ya da ustaya, Biracı görmek salih kimse için hayra, fasık kimse için günaha, BBirahane halkın ayak takımına ve fasık insanlara, oraya girip bira içmek haram işlemeye delalet eder.Rüyada bira içtiğini görmek,...
  3. gidersen

gidersen

Bu can bu hayat düser gözümden Ben sana deli divane asigim bu deli hasretin Ben sensiz sevgisiz söyle yar nasil edeyim Gidersen bu gün bu evden Bu can bu hayat düser gözümden Üzersem birgün kiyarsam Verdigim sözden cayarsam Alsin bu cani Allahim raziyim Askim sensiz yasayamam tasiyamam bu cani
  4. Gidersem...

Gidersem...

Kimse kimseden gitmesin inşallah... Ay mı süpürür yosunları Gözlerimden Yoksa Sen mi bu kadar anlamlıydın geçmişimden. Biliyorum gelecek yok. Şimdiki zamana dair söylenecekler de. Sen En zorlu susuşlarım gibi Mânâlısın oysa. Konuşsam aşk ölür Sussam biz. Gidersem …..
  5. Sık büyük tuvalete çıkmanın nedenleri

Sık büyük tuvalete çıkmanın nedenleri

Gün içerisinde kaç kez tuvalete çıktığımız gerçekten önemlidir. Bazı insanlar çok sık tuvalete çıkarken, bazı insanlar özellikle büyük tuvalete çok az çıkmaktadır. Farklı bağırsak ve mide problemlerinin habercisi olan bu durumlardan en çok sık büyük tuvalete çıkma nedenleri merak edilir ve araştırılır. KABIZLIK NEDEN OLUR MU? Tuvalete çıkarken kabızlık oluşumuna da dikkat edilmelidir....

Sayfayı Paylaş