gebe
  1. kaprisli

kaprisli Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    19
    Ödül Puanları:
    0

Bırakın gözyaşınız aksın

Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında kaprisli tarafından paylaşıldı.

Sulu göz olmanın iyi bir şey olduğunu biliyor musunuz? Yeditepe Üniversitesi Göz Hastanesi' nden Yrd. Doç. Dr. Umut Aslı Dinç, gözyaşı yetersizliği veya bozukluğunun kuru göz hastalığına yol açtığını belirterek "Kuru göz hastalığında gözde batma, yanma kızarıklık, bulanık görme gibi belirtiler olur. Kişinin günlük hayatını etkileyebilecek şekilde rahatsızlık verebilir. Gözyaşının görevi sadece gözün ön tabakasını ıslatmak ve nemli tutmak değil ayrıca içerisindeki maddelerle enfeksiyonlara karşı direnç kazandırmak ve göz dokularının beslenmesine katkıda bulunmaktadır" diyor.
    Gözümüzün ön tabakasını sulayan ve besleyen gözyaşının yetersizliği nedeni ile ortaya çıkan kuru göz hastalığı ile ilgili Yrd. Doç. Dr. Umut Aslı Dinç, şunları söylüyor: "Özellikle, romatizma hastalıkları olan kişilerde eklemlerdeki ve bağ dokusundaki bozuklukların yanı sıra gözyaşını üreten gözyaşı bezleri de etkilendiği için sıvı salgılanması azalmaktadır.

Bunun dışında özellikle orta yaş sonrasındaki kadınlarda hormonal değişiklikler nedeniyle gözyaşı üretimi azalabilir. Ayrıca romatizma ve bağ doku hastalıklarında, bazı ağır sistemik tedaviler gören hastalarda gözyaşı bezlerinde üretilen gözyaşının göz yüzeyine doğru iletildiği kanallarda daralmalar olabilir ve kuru göz hastalığı ortaya çıkabilir.

alıntı

2. kaprisli

kaprisli Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    19
    Ödül Puanları:
    0
    Cevap: Bırakın gözyaşınız aksın
    valla bu haber benim için süpperrr:yahoo::yahoo:

Bırakın gözyaşınız aksın konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. gözyaşı!!!

gözyaşı!!!

Az önce uyandım!... Bedenimde bildik bir yorgunluk... Yinede buradayım!.. Sen gelmeyince ben kaç kez gidiyorum hayattan. Vapur seslerini, tren seslerini, otobüs seslerini dinliyorum, adına umut denilen yanılsamamla, buğulu camlarda göz yaşlarımı siliyorum... Beklemek neden zordur? Ömrümüzün sınırlı olması mı, yoksa kaybetmek korkusu mu? Ama hayalin terketmiyorsa bedenimi, belli ki...
  2. gözyaşı!!!!

gözyaşı!!!!

Merhabalar degerli misafirimiz, sitemizde toplu bir temizlik yapmak zorunda kaldik. Su anda gormek istediginiz konuyu maalesef sizlere sunamiyoruz. ilgili sayfamizin google siralamalarindan dusmesi icin gerekli algoritmik degerleri sitemize verdik. Verdigimiz rahatsizlik icin sizlerden ozur dileriz. Dilerseniz yukaridan sitemizin logosuna tiklayarak anasayfamiza gidebilir, Ya da ust sag...
  3. GözyaşLarım...

GözyaşLarım...

Hep hıçkıra hıçkıra aqLamak istemişimdir çocukLar qibi ayakLarımı bütün qücümLe yere vurup avazım çıktıqı kadar baqırmak istemişimdir qözyaşLarımın yanakLarımdan süzüLüp DudakLarıma Aktıqı zaman O tuzLu suyu daima dilimle yalamak istemişimdir Ama Hayır ! Tam tersi olmuştur hep bir köşede sessizce aqlamış qözyaşlarımı içime akıtmışımdır Ve Ben... Hala o içimdeki qözyaşların derin...
  4. Gözyaşı

Gözyaşı

duygulu yazılar, şiirler, annelik, anneler, çocuklar ile ilgili herşey burda meleklerim... annelerle ile ilgili okadar sözcük gelirki akla ama karşısına geçtiğinizde hiç birşey diyemeyiz.sadece sarılıp öpmek gelir içimizden benim oğlumda öyle yapıyor anne diyor sanki bişey diyecekmiş gibi başlıyor sonra sırnaşıkça bi öpücük konduruyor yanağıma sıkıca sarılıyor boynuma ben zaten anlıyorum o...

Sayfayı Paylaş