gebe
  1. Bilge Gökçen

Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    108
    Ödül Puanları:
    0

Biyomedikal Mühendisi

Konu, 'Mesleklerimiz ve Biz' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

biyomedikal mühendisliği maaşı biyomedikal teknikeri maaşı mühendisliği maaşları mühendisi biyokimya maaşları Tıpta ve biyolojik bilimlerde kullanılan elektronik alet ve iletişim sistemlerinin planlanmasını, yapımını, işletilmesini ve geliştirilmesini sağlayan kişidir.
    GÖREVLER

-Tıp ve biyolojik bilimlerde kullanılan elektronik alet ve sistemleri tasarlar, -Sistemlerin bağlantılarını yapar, -Sistemleri çalıştırır, -Sistem ve cihazlarla ilgili araştırma- geliştirme faaliyetlerine katılır, -Üretim aşamalarında kalite kontrol yapar.

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER

-Bilgisayar, -Ölçü aletleri (Avometre, ampermetre, voltmetre, osiloskop), -EKG simlatörü, gaz analiz gibi özel test cihazları, -Röntgen cihazları.

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

Biyomedikal mühendisi olmak isteyenlerin, -Üstün bir akademik yeteneğe -Şekil ilişkilerini görebilme yeteneğine sahip, -Fen alanına ilgi duyan, -Tasarım gücü kuvvetli, yaratıcı, -Ayrıntıları görebilen, -Dikkatli ve sorumluluk sahibi kimseler olmaları gerekmektedir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Biyomedikal mühendisleri kapalı mekanlarda çalışırlar. Ortam temiz ve sakindir. Görevlerini yaparken ayakta durmak ve eğilmek durumundadırlar. Birinci derecede alet ve makinelerle ilgilenirler. Etkileşimde bulundukları kişiler çalıştıkları kuruma göre diğer teknik personel ve sağlık personelidir.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Biyomedikal Mühendisliği, elektronik mühendisliğinin bir dalıdır. Sağlık hizmetlerinin yaygınlaşmasına paralel olarak bu alan başlı başına bir uzmanlık alanı haline gelmiştir. Biyomedikal Mühendisleri; -Medikal alet ve cihazlarının üretiminin yapıldığı işyerlerinde, -Resmi ve özel sağlık kuruluşlarında, dispanserlerde ve laboratuarlarda çalışabilirler.

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

Mesleğin eğitimi sadece Başkent üniversitesi “Biyomedikal Mühendisliği” bölümünde verilmektedir.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI -Öğrenci seçme sınavında (ÖSS) “Biyomedikal Mühendisliği” lisans programı için yeterli “Sayısal (SAY)” puan almak,

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ Eğitim süresi 4 yıldır. Eğitim süresince genel kültür derslerinin yanı sıra elektronikle ilgili; analoğ, dijital, mikro işlem, Bilgisayarla ilgili; bilgisayar yazılımı, programlama, program kontrol, data analiz, görüntü algılama, Tıpla ilgili; biyoloji, fizyoloji,psikoloji, insan anatomisi, biyokimya, biyo malzeme gibi meslek dersleri okutulmaktadır.

MESLEKTE İLERLEME Kamu ve özel sektör kuruluşlarında yönetici kademelerine yükselebilirler. Üniversitelerde Öğretim elemanı olarak görev alanlar akademik kariyer yapabilirler.

BENZER MESLEKLER: Elektronik mühendisi, Bilgisayar mühendisi, Haberleşme mühendisi.

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU Öğrenciler eğitimleri süresince Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından verilen öğrenim ve harç kredisinden yararlanabilirler. Ayrıca özel ve kamu kurumlarının sağladığı burs imkanlarından da yararlanabilmektedirler. Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlar 657 sayılı Devlet memurları yasasına göre teknik hizmetler sınıfından maaş almaktadırlar. Özel işyerlerinde çalışanlar çalıştıkları işyerinin durumuna, işteki tecrübe ve başarılarına göre asgari ücretin 4-7 katı arasında ücret, kendi işyerlerini açanlar ise daha yüksek kazanç sağlayabilirler.

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER -İlgili Eğitim Kurumları, -Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Meslek Danışma Merkezi, -Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri.

2. arizona

arizona Forum Okuru

Biyomedikal Mühendisi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Biyomedikal Cihaz Teknikeri

Biyomedikal Cihaz Teknikeri

biyomedikal teknikeri maaşı biyomedikal cihaz teknolojisi maaşı Tıpta ve biyolojik bilimlerde kullanılan alet ve cihazların montaj, bakım ve onarımını yapan ve bunları kullanan meslek elemanıdır. GÖREVLER Tıp ve biyolojik bilimler alanında kullanılan alet ve cihazların; -Kullanımını ilgililere gösterir, -Şemalarını uygun olarak yerlerine monte eder, -Bakım ve onarımını yapar, -Kalibrasyon...
  2. Yazılım Mühendisi

Yazılım Mühendisi

Bankacılık, otomotiv, telekomünikasyon vb. sektörler olmak üzere her alanda kullanılan bilgisayar sistemlerinin, yazılım tasarımını hazırlayan ve sisteme entegre edip uygulamasını yapan kişidir. GÖREVLER - Hazırlanacak yazılım ile ilgili müşteri ilişkilerini kurar, - Müşterilerden aldığı bilgiler doğrultusunda analiz yapar, - Tasarım yapar, - Program yazar, - Programı test eder, - Yazdığı...
  3. Üretim Mühendisi

Üretim Mühendisi

İmalat sektöründe faaliyet gösteren işletmelerde üretilmesine karar verilen bir ürünün üretim yöntemleri ile bu yöntemleri gerçekleştirecek üretim araçlarının tasarımı, uygulanması ve kontrolünde çalışan kişidir. GÖREVLER -Üretilecek bir ürünün imalatı ile ilgili üretim yöntemlerini araştırır, tasarlar, -Üretimde kullanılacak malzemeleri tespit eder, üretim aşamalarını planlar, kalite...
  4. Uzay Mühendisi

Uzay Mühendisi

Hava ve uzay araçlarının tasarımı ve yapımı, bunların uzaya gönderilmesi, araçların yerden izlenmesi, araçlarla haberleşme vb. işleri yapan kişidir. GÖREVLER Sivil ve askeri kuruluşlarda; -Yer çevresinde yörüngeye konulacak insanlı ve insansız uydu ve diğer uzay araçları ile bunları yörüngeye koyacak roketler üzerinde araştırmalar ve deneyler yapar, Uydularla haberleşme amacıyla...
  5. Mühendis

Mühendis

Edebi eserleri tasnif etmeye, dağınık şeyleri toparlamaya, harap olan yerleri onarmaya, olumlu yahut olumsuz değişiklikler yapmaya, yoksulluktan sonra zenginliğe, hastalıktan şifa bulmaya, Mühendis bazen imar edilen şeyleriharap etmeye, yapılmış şeyi bozzmaya, şerre ve fitneye; Mühendis olduğunu görmek uzun ömre, bir göreve getirilmeye, şeref ve itibara delalet eder.Rüyada mühendis görmek ,...

Sayfayı Paylaş