gebe
  1. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

Bodrum Hakimi türküsünün hikayesi

Konu, 'Soru-Cevap' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

Bodrum Hakimi türküsünün hikayesi nedir bu türkünün hikayesi varmış, şayet aranızda o hikayeyi bilen varsa yazarsa sevinirim :)

2. Misafir

Misafir Forum Okuru

Bodrum Hakimi türkü hikayesi Bodrum Hakimi hikayesi

Türkiye'nin ilk kadın hakimlerindendi Bodrum Hakimi. Daha önce farklı yerlerde hakimlik yapsada Bodrumlular ona "Bodrum Hakimi" demişler ve bu dürüst, gözüpek, "erkek gibi" hakim hanıma saygıyla karışık bir sevgi duymuşlar. Aslen nereli olduğu bilinmiyor. Daha önce Kütahya'da hakimlik yapan Mefaret hanım oradada çok sevilmiş ve gözyaşları ile yeni görev yerine uğurlanmış.

Şimdi gelelim bu hazin türkünün hikayesine. 1954 yılında Milaslı Türk sanat müziği bestekarı Zeki Duygulu'nun konseri var. Bodrumlular ciple Milas'ın yolunu tutuyor. Mefaret Hanım da aralarında. Ve o gece konserde bir şarkıyı tam üç kez çaldırıyor:

Uslu dur kadınım çıldırtma beni
    Ben artık bildiğin o ten değilim
    Bir başka yağmurla ıslak mendilim
    Yeter artık ağlatma beni
    Dökülmüş yaprağım, sararmış güzüm
    Çiğli kirpiklerle yaşlıdır gözüm
    Bu gurbet ellerde ben bir öksüzüm
    Yeter artık ağlatma beni

Bu konser Bodrumlular'ın Mefaret Tüzün'ü son görüşü oluyor. Ölüm nedeni bilinmiyor yada biliniyor ama kimse söylemiyor. Yapılan araştırmalar ve incelemeler sonuçsuz kalıyor. Ölümüyle ilgili farklı hikayeler anlatılıyor ama işin gerçeğini henüz kimse bilmiyor.

Bodrum Hakimi türküsünün hikayesi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Bodrum Hakimi

Bodrum Hakimi

İntihar eden Mefaret Hanım'ın öyküsü yarım asırdır filmlere konu oldu, türküsü Bodrum ve Milas yöresinin dilinden düşmedi ama kimse "gerçeği" bilemedi. Bodrum Hakimi, şimdi, Tolga Çandar'ın çıkardığı "Türküleri Egenin 2" albümüne adını verdi. İşte size birden fazla gerçeği olan yaşanmış bir öykü. Bodrumlular erken biçer ekini Feleğe kurban mı gittin Bodrum Hakimi...
  2. "Bodrum Hakimi" yeni dizi

"Bodrum Hakimi" yeni dizi

bodrum hakimi dizisi, yeni dizi, yeni dizi bodrum hakimi, bodrum hakimi filmi yeni dizi oldu arkadaşlar Türkan Şoray ve Kadir İnanır'ın başrollerini paylaştığı "Bodrum Hakimi" sinema filmi de yeni diziler arasında yer alacak Melek'ler. Henüz proje aşamasında oaln "Bodrum Hakimi" dizisi hakkında kulağımıza gelen bilgileri sizlerle sıcağı sıcağına paylaşıyoruz...
  3. Bodrum Hakimi türküsünün Sözleri

Bodrum Hakimi türküsünün Sözleri

Bodrum Hakimi türküsünün Sözleri lazım bana. rica etsem aranızdan biri biliyorsa Bodrum Hakimi türküsünün Sözlerini yazar mı?
  4. Bodrum hakimi Mefaret Tüzün için yazılan türkünün sözleri

Bodrum hakimi Mefaret Tüzün için yazılan türkünün sözleri

Bodrum Hakimi türkü sözü Bodrum hakimi Mefaret Tüzün için yazılan türkünün sözleri Yeşilçam'ın usta oyuncularından Türkan Şoray ve Kadir İnanır'ın unutulmaz filmerinden biridir Bodrum Hakimi... Biz de Bodrum Hakimi türküsünü bu gün misafirlerimizin ricası üzerine konu alıyor ve Bodrum Hakimi türkü sözleri ile sizleri başbaşa bırakıyoruz Melek'ler. Bodrum Hakimi Bodrumlular erken...
  5. Çanakkale Türküsünün Hikayesi

Çanakkale Türküsünün Hikayesi

Çanakkale türküsünün hikayesi bir mektuptan kaynak almaktadır. Bu mektuptan Emrullah Nutku’nun “Çanakkale Şanlı Tarihine Bir Bakış” adlı kitabında bahsedilmektedir. Mektubun sahibi, kitabın yazarı Emrullah Nutku’nun kardeşi Seyfullah’tır. 1903 yılında doğan Seyfullah savaştan önceki dönemde Çanakkale Sultanisi adı verilen o dönemin lisesinde 1. sınıf öğrencisidir. Seyfullah’ın mektubu...

Sayfayı Paylaş