gebe
  1. Misafir

Misafir Forum Okuru

Boşanma davası hakkında bilgi

Konu, 'Hukuk Tartışma Köşesi' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

boşanmak için gerekli evraklar boşanma davası için gerekli evraklar boşanan erkek ne zaman evlenebilir boşanma davası açmak belgeler Boşanma veya Ayrılık Davalarında yetkili mahkeme,eşlerden birinin yerleşim veya davadan önce son defa 6 aydan beri birlikte oturdukları yer mahkemesidir.
    Boşanma ve Ayrılık Davalarında uyulması gereken kurallar nelerdir?

Boşanma ve Ayrılık Davalarında,Hakim aşağıdaki kurallara uymak zorundadır:

1-Hakim,boşanma ve ayrılık sebebi olarak gösterilen olayların varlığına hukuken ve mantıken inanmadıkça,bunlar ispatlanmış olmaz.

2-Hakim,bu olaylar için,gerek kendiliğinden,gerek tarafların istemi üzerine,yemin teklif edemeyeceği gibi yemin yerine geçecek açıklamada bulunulmasını da isteyemez.

3-Tarafların bu konudaki her türlü kabullenmeleri de Hakimi bağlamaz.

4-Hakim,dellileri serbestçe değerlendirir.

5-Boşanma ve ayrılığın yan sonuçları ile ilgili olarak iki taraf arasında yapılan sözleşmeler,Hakimin tasdikinden geçmedikçe geçerli olmaz.

6-Hakim,taraflardan birinin istemi üzerine duruşmanın gizli yapılmasına karar verebilir.

Boşanma Davasının sonucu ne olabilir?

1-Red.

2-Dava'nın düşmesi.

3-Boşanma.

4-Ayrılık.

Boşanma hükmü ne zaman yürürlüğe girer?

Kesinleşikten sonra yürürlüğe girer ve ancak o zaman Kanun'da yazılı sonuçları doğurur.

Boşanma hükmü kesinleştikten sonra,boşanan kadın hemen evlenebilir mi?

Evlenemez.Kadın,evliliğin sona ermesinden başlayarak 300 gün geçmedikçe evlenemez.Ancak,bu süre,kadının doğurmasıyla biter.
    300 günlük iddet süresinin bitimini beklemeden evlenebilmek için,''İddet süresini kısaltma davası''açmak ve kazanmak gerekmektedir.

2. *jellibon*

*jellibon* Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    36
    Ödül Puanları:
    48
    Cevap: Boşanma davası
    teşekkür ederim

3. özgiş

özgiş Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0

boşanmalarda en çok acıyı çeken veya yıpranma yaşayan taraf çocuklardır.bir kitapta okumuştum.boşanmak kolay ama çoçukların boynunu bükük bırakmak daha kolaymış.

4. maviboncuk

maviboncuk Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0

konu için teşekkürler .....

5. karalevaya

karalevaya Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Merhaba bir konu hakkında görüşlerinize ihtiyacım var.

erkek kardeşim eşi tarafından ağır iftiraya uğradı ve poliste bunun kayıtları var.

bu durumda kardeşim boşanma davası açmak isterse nafaka ödemek durumunda kalabilir mi?

ayrıca çocukların velayeti kime verilir?
    bir de kadının boşanma davası açması durumunda kardeşimin avantajı ne olur?

yardımcı olursanız çok seviniriz,şimdiden teşekkürler...

6. Bilge Gökçen

Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    108
    Ödül Puanları:
    0

Mahkeme tarafından iftira konusunda verilecek karar önem taşıyor aslında. Bu konu tam avukatlık bir konu, hakimlerin kanunları yorumlama, kişileri yargılamasına kalıyor belki biraz da.

Kanunen 7 yaşından küçük çocuklar anneye verilirler, ama bu anlaşmazlık durumunda annenin bir suç işlediğine dair somut delil gösterilmesi halinde mahkemenin seyri nasıl olur uzmanına sormak lazım. Suç isnat edilen olay hakim tarafından kabul görülürse velayet olayı değişebilir, nafaka ise velayet verilirse özellikle işleme tabiidir.

Belki bir avukata falan danışmışsınızdır. Danışmayıp bir cevap bulamadıysanız hakim arkadaşlara sorabilirim ne tür birşeyler olabileceğini.

Umarım herşey en kısa zamanda istediğiniz şekilde olur... Sevgiler.

7. karalevaya

karalevaya Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Cevabınız için çok teşekkür ederim.Sevgiler, saygılar.

8. sukeyda

sukeyda Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0

merhaba
    mart 2008 de temzyize giden bir boşanma davası yaklaşık hangi tarihte sona erer?

9. sugibi

sugibi Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    siz soruyu soralı bayağı olmuş ama ben yinede cevaplamaya çalışıym.Mart 2008 de gittiyse siz bunu mayıs 2009 da sormuşssunuz sorduğunuz tarihte belli olmuş olması lazım .6 ayla 1yıl arası değişir.

10. fatm

fatm Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    merhaba ben 6 aylık bir evliliği bitirmek üzereyim ve 12 haftalık hamileyim geleceğe dair ufacık ışık görsem evliliği bitirmem çocuk olursa benim hayatım ciddi derecede berbat olacak aldırırsam ne olur cezasına razıyım sadece öğrenmek istiyorum saygılar

11. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

merhaba benim bi sorunum var 3 sene önce kendimen 16 yaş büyük biri ile evlendim. 3 ay birlikte yaşadıktan sonra anlaşamadım ve ayrılaya karar verdim . ilk önce anlaşmalı olarak dava açtık, sonra karşı taraf vazgeçti. daha sonra ben tek taraflı dava açtım bunun karşılığında resmi nikahlı eşim 25 milyar bekaret bedeli ve 250 tl her ay için nafaka istedi. bi rçocuğa sahip değiliz ve ben ayrılmak istiyorum şu anda hayatımda başka bir bayan var 2 senedir beraber yaşıyoruz. ve bu birlikte yaşadığım bayan hamile onu seviyorum ve artık acilen boşanmam lazım çocuğumun kimliğinde beniim adımın yazması gerekiyor. bunun için ne yapabilirim ve ne şekilde kolaylıkla boşanabilirim. cevaplarınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler.

12. AV. GÖKHAN ARICAN

AV. GÖKHAN ARICAN Moderator

Beğenilen Mesajlar:
    8
    Ödül Puanları:
    18
    "3 ay birlikte yaşadıktan sonra anlaşamadım ve ayrılaya karar verdim . ilk önce anlaşmalı olarak dava açtık, sonra karşı taraf vazgeçti."
    [FONT=&amp]1.[/FONT] 3 aylık evlilikle ilgili anlaşmalı boşanma davası açamazsınız. Anlaşmalı boşanma için evliliğinizin en az 1 yıl sürmüş olması gerekmektedir.

"daha sonra ben tek taraflı dava açtım bunun karşılığında resmi nikahlı eşim 25 milyar bekaret bedeli ve 250 tl her ay için nafaka istedi."

2.Hukukta [FONT=&amp]bekaret bedeli[/FONT] gibi kadını aşağılayıcı bir tazminat bulunmamaktadır. Boşanma davasında eşiniz sizden maddi ve manevi tazminat isteyebilir. Hakim tarafından sizin ve eşinizin kusuru eşit olması halinde tazminat ve nafaka özdemezsiniz.

"şu anda hayatımda başka bir bayan var 2 senedir beraber yaşıyoruz."
    3.Resmi olarak boşanmadığınız sürece, BOŞANMA DAVASI AÇILMIŞ VE DEVAM EDİYOR OLSA DA, bir başkası ile beraber yaşamanız mahkemece dikkate alınır. Başka bir anlatımla 4721 Sayılı kanunun 185. maddesi hükmü uyarınca boşanma kararı verilip kesinleşinceye kadar evlilik birliği süreceğinden, bu durumun doğal sonucu olarak taraflar arasında sadakat yükümü de evlilik birliğinin sona ermesine kadar devam edecektir. Bu düzenleme dikkate alındığında, kocanın evlilik birliği sona ermeden, diğer bir anlatımla sadakat yükümü devam ederken başka bir kadın ile evlilik dışı ilişkiye girdiği hususunun hüküm kurulurken dikkate alınması gerekir. Yani sizin aleyhinize bir durumdur.

“bu birlikte yaşadığım bayan hamile onu seviyorum ve artık acilen boşanmam lazım çocuğumun kimliğinde benim adımın yazması gerekiyor.”

4.Sizden olan bir çocuğun kimliğinde babası olarak sizin adınızın yazması için illa boşanmanız gerekmemektedir. Çocuğu tanıyabilirsiniz.

13. AV. GÖKHAN ARICAN

Beğenilen Mesajlar:
    8
    Ödül Puanları:
    18

Eski bir soru olmasına rağmen kısacaşöyle cevaplayabilirim. İlk olarak 12 haftalık bir hamileliği sonlandırmanız hukukenmümkün değil. Gebeliğin 10. haftası doluncaya kadar anneninsağlığı açısından tıbbi sakınca olmadığı takdirde istek üzerine rahim tahliyeedilir. Gebelik süresi, 10 haftadan fazla ise rahim ancak gebelik, anneninhayatını tehdit ettiği veya edeceği veya doğacak çocuk ile onu takip edeceknesiller için ağır maluliyete neden olacağı hallerde doğum ve kadınhastalıkları uzmanı ve ilgili daldan bir uzmanın objektif bulgulara dayanangerekçeli raporları ile tahliye edilir.

Gebelik süresi on haftadan fazla olan kadının çocuğunu isteyerekdüşürmesi halinde, biryıla kadar hapis veya adlî para cezasına hükmolunur (TCK. md. 100). Tabi buradakadının çocuğunu düşürten kişinin de daha ağır ceza alacağını unutmamakgerekir. Konuyla ilgili daha fazla bilgi için http://www.meleklermekani.com/kadin-ve-hukuk/191414-her-anne-adayi-kanunlara-gore-kurtaj-olabilir-mi.html linkini inceleyebilirsiniz.

Av. Gökhan ARICAN

Barbaros Mh. TunalıHilmi Caddesi Kuğulu İş Hanı
    A Blok No:123/56,Kavaklıdere/Çankaya/ANKARA
    Tel: 0 312 466 56 34 –Faks: 0 312 466 56 40 – Gsm: 0 533 372 36 89

14. AV. GÖKHAN ARICAN

Beğenilen Mesajlar:
    8
    Ödül Puanları:
    18

Eski bir soru olmasına rağmen kısacaşöyle cevaplayabilirim. İlk olarak 12 haftalık bir hamileliği sonlandırmanız hukukenmümkün değil. Gebeliğin 10. haftası doluncaya kadar anneninsağlığı açısından tıbbi sakınca olmadığı takdirde istek üzerine rahim tahliyeedilir. Gebelik süresi, 10 haftadan fazla ise rahim ancak gebelik, anneninhayatını tehdit ettiği veya edeceği veya doğacak çocuk ile onu takip edeceknesiller için ağır maluliyete neden olacağı hallerde doğum ve kadınhastalıkları uzmanı ve ilgili daldan bir uzmanın objektif bulgulara dayanangerekçeli raporları ile tahliye edilir.

Gebelik süresi on haftadan fazla olan kadının çocuğunu isteyerekdüşürmesi halinde, biryıla kadar hapis veya adlî para cezasına hükmolunur (TCK. md. 100). Tabi buradakadının çocuğunu düşürten kişinin de daha ağır ceza alacağını unutmamakgerekir. Konuyla ilgili daha fazla bilgi için http://www.meleklermekani.com/kadin-ve-hukuk/191414-her-anne-adayi-kanunlara-gore-kurtaj-olabilir-mi.html linkini inceleyebilirsiniz.
    Av. Gökhan ARICAN

15. zeliha_87

zeliha_87 Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    merhaba benimde bir sorum olacak yardımcı olursanız sevinirim benimde şubatta mahkemem var davayı ben açtım şiddetli geçimsizlik o boşanmıcam dyo hakimi kandırıırm bir şans daha isteri diyo ben şimdi bursaya geldim teyzemin yanına mahkeme adanada gitcez tek celsede boşarlarmı beni 3 aylık hamileyken dövdü bebeğimide kaybettim kaybetcek bişeyim kalmadı sizce kurtulurmuyum arkadaşlar

Boşanma davası hakkında bilgi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Yine Boşanma Davası

Yine Boşanma Davası

DÜN MAHKEMEYE VERDİM SÜREYYA YALÇIN'LA BOŞANMA DAVASI AÇTIKLARINI SÖYLEYEN BEKENSİR 'KARŞILIKLI HİÇBİR TALEBİMİZ OLMAYACAK' DEDİ.. Dünyanın sayılı zenginleri arasında yer alan NATO müteahhidi Faruk Yalçın'ın kızı Süreyya Yalçın, eşi Önder Bekensir'den boşanıyor. 7 Ağustos'ta evlenen çiftin ilişkisinde son dönemde kara bulutlar dolaşmaya başlamıştı. Yalçın, eşi Bekensir'in cep telefonunda...
  2. Anlaşmalı boşanma davası dilekçesi

Anlaşmalı boşanma davası dilekçesi

anlaşmalı boşanma davası ne kadar sürer dilekçe örneği ve bu davanın nasıl açıldığı ile ilgili genel bilgiler içeren bir konunuz var mı teşekkür ediyorum ?
  3. Anlaşmalı Boşanmada Nafaka hakkında bilgi

Anlaşmalı Boşanmada Nafaka hakkında bilgi

Anlaşmalı boşanmada nafaka tespiti nasıl yapılıyor ? Sözleşmesi mi var ? Yata taraflardan erkek olanı " ben eşime bin tl ödemek istiyorum " gibi cümleler kurabiliyor mu ? Yani ben eşime boşandığım zaman vereceğim nafakayı mahkeme haricinde ( yüksek istiyorum çünkü ) kendim anlaşma yada sözleşme ile belirte biliyor muyum ? Bu nafaka olayında rakkam nasıl ve neye göre belirleniyor ?
  4. boşanmalarda evden uzaklaştırma hakkında bilgi

boşanmalarda evden uzaklaştırma hakkında bilgi

Melekler acilen bir soruya yanıt bulmam lazım, yardım ederseniz sevinirim.Boşanma davalrında evdev uzaklaştırma hakkında bilgi almam lazım. Lütfen..
  5. Çekişmeli boşanma davası nedir?

Çekişmeli boşanma davası nedir?

çekişmeli boşanma,çekişmeli boşanma davası nedir,çekişmeli boşanma anlaşmalı boşanma arasındaki farklar,çekişmeli boşanma davası,çekişmeli boşanma hakkında tüm bilgiler, Çekişmeli boşanma davası , TMK Md. 166/3 de düzenlenmiş anlaşmalı boşanma davası dışında kalan her türlü boşanma nedenine dayalı olarak açılmış ve eşler arasında boşanma ve boşanmanın ferileri konusunda bir anlaşmanın...

Sayfayı Paylaş