gebe
  1. THESECRET

    THESECRET "Adalet olunca yiğitliğe lüzum kalmaz"

    Kayıt:
    16 Temmuz 2014
    Mesajlar:
    2.146
    Beğenilen Mesajlar:
    223
    Ödül Puanları:
    63
    Şehir:
    İstanbul

    Boşanma Davası Reddedilirse Tekrar Dava Açabilir miyim?

    Konu, 'Adalet Sarayı' kısmında THESECRET tarafından paylaşıldı.

    boşanma davam rededildi yeniden dava açma hakkım var mı,boşanma sebebim rededildi yeniden dava açmak istiyorum,boşanma davam red edildi yeniden dava açmam için nereye başvurmalıyım, boşanma reddi.jpg
    Türk Medeni Kanununun madde 164 4. Fıkrasında konu olmuştur. Maddeye göre; ” Boşanma sebeplerinden herhangi biriyle açılmış bulunan davanın reddine karar verilmesi ve bu kararın kesinleştiği tarihten başlayarak üç yıl geçmesi halinde, her ne sebeple olursa olsun ortak hayat yeniden kurulamamışsa evlilik birliği temelden sarsılmış sayılır ve eşlerden birinin üzerine boşanmaya karar verilir.”

    Bu maddenin asıl amacı evliliklerini fiili olarak bitirmiş ve uzunca bir süre ayrı yaşayan ve bir türlü bir araya gelemeyen kısaca ortak hayatı sürdürme konusunda hiçbir sekilde anlaşamayan eşlere evliliklerini hukuki yonden bitirme imkanı tanımaktır.

    Ortak hayatın yeniden kurulamaması sebebiyle boşanmaya karar verilebilmesi için şartları sıralarsak;

    1) Boşanma sebeplerinden herhangi biriyle açılmış olan davanın mahkemece reddedilmiş olması;

    Daha önce açılmış olan davanın hangi eş ve ne sebeple açılmış olması önemli değildir. Asıl önemli olan daha önce bir boşanma davasının açılması ve mahkemece reddedilmiş olmasıdır. Yargıtay daha önce açılmış boşanma davasının feragatlar sonuçlanmış olması halinde bile bu sartın gerçekleşmiş sayılacağını kabul etmektedir. Feragat tarihinden itibaren üç yıllık sürenin başladığı yine Yargıtayca kabul edilmektedir.

    Fakat evliliğin butlanı ve feshi davalarının reddi için bu sartın olusmayacagini da hatırlatmakta fayda vardır.

    Reddedilen davaya ait karar yabancı mahkeme kararı da olabilir. Fakat yabancı mahkemenin kararının tanınması ve tanıma kararının da kesinleşmiş olması şarttır.Ü

    2) Red Kararının Kesinlesmesinden İtibaren Üç Yıl Geçmesi Şartı;

    Bu şartın gerçekleşmesi için daha önce ki Red ile sonuçlanan boşanma davasında kararın kesinleşmesinden itibaren 3 yılın sonunda açılabilir. 3 yıllık süre dolmadan dava açmak mümkün değildir. Eğer önceki dava feragat ile sonuçlanmış ise feragat beyanından itibaren 3 yıl geçmelidir.

    3) Ortak Hayatın Yeniden Kurulamamış Olması;

    3 yıllık süre içerisinde ortak hayatın yeniden Kurulamamış olması da şartlardan biridir. Eşlerin bu süre zarfında zaman zaman buluşmaları, karar almaları ve cocuklarının durumunu konuşmak için ara sıra bir araya gelmeleri eslerin ortak hayatlarının yeniden kurulmuş olduğunun bir göstergesi değildir. Fakat bu dönemde kısa sürelide olsa eşler aynı evde yaşarsa bu sebeple boşanma davası açılmasına engel teşkil eder.

    4) Eşlerden Birinin Dava Açması Gereklidir;

    Daha önce ki boşanma davasında kusurlu yada kusursuz olan her iki eş de davayı açabilir. Hakim 3 yıllık sürenin geçtiğini ve ortak hayatın yeniden kurulamadıgını araştırdıktan sonra boşanmaya karar verecektir.

    5) Kusur Durumu
    Taraflardan birinin 3 yıllık süreden sonra dava açmasıyla, tarafların birbirinden nafaka yada tazminat talepleri varsa kusur durumu önemlidir. Reddedilen yada feragatlar sonuçlanan davada kusur belli degilse hakim kusur araştırması yapacaktır.

     
Boşanma Davası Reddedilirse Tekrar Dava Açabilir miyim? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Aldatılan eş üçüncü kişiye tazminat davası açabilir mi ?

    Aldatılan eş üçüncü kişiye tazminat davası açabilir mi ?

    aldatılan eş ile üçüncü kişi arasındaki ilişki,aldatılan eşin üçüncü kişiye dava açması,aldatılan eşin dava açması,aldatılma nedeniyle tazminat davası,aldatılma ve tazminat davası hakkında bilgiler Evet açabilir . Aldatan eşin ilişkide bulunduğu üçüncü kişiye manevi tazminat davası açma koşulları şunlardır : 1)Aldatan eş ile üçüncü kişi arasında fiziksel veya duygusal bir ilişki...
  2. Eşim evi terk etti. Boşanma davası açabilir miyim?

    Eşim evi terk etti. Boşanma davası açabilir miyim?

    eşim evi terk etti boşanma davası açabilir miyim,terk eden eşe boşanma davası açılır mı,terk eden eşe ne zaman boşanma davası açılır,eşim beni terk etti ne yapmalıyım,terk eden eş için hukusal süre nasıl işler, Eşinize dön çağrısı yapın.Ama 4 aylık süre geçmesi ile bu dön çağrısını yapın. Siz dön çağrısını yaptığınızda 2 aylık süre içinde geri dönmezse de kusurlu kendisi olur ve terk...
  3. Eşim çok sinirli ve sık sık çocuklarımızı dövüyor, ona boşanma davası açabilir miyim?

    Eşim çok sinirli ve sık sık çocuklarımızı dövüyor, ona boşanma davası açabilir miyim?

    eşim çocuklarımızı dövüyor boşanma davası açabilir miyim,çocuklarını döven bir eşe boşanma davası açılır mı,çocuklarımın şahitliği olursa dayak yediklerini söylerlerse hakim bizi boşar mı,çocuklarım dayak yiyiyor eşime dava açabilir miyim, Eşinizin çocuklarınıza şiddet uygulaması boşanma sebebi teşkil eder. Evlilik birliğinin temelinden sarsılması sebebine dayanarak boşanma davası...
  4. Eşimle boşanıyoruz manevi tazminat davası açabilir miyim?

    Eşimle boşanıyoruz manevi tazminat davası açabilir miyim?

    devam eden boşanma davasında eşe manevi tazminat davası açılabilir mi,manevi tazminat davası nasıl açılır,eşime süren boşanma davası esnasında manevi tazminat açabilir miyim,eşimden manevi tazminat nasıl temin alırım, Manevi tazminat eşler arasında devam etmek de olan boşanma davası süresince ya da ayrıyetten açılabilen davadır. Genel olarak manevi tazminat zarar gören kişinin kişilik...
  5. Eşimi başkasıyla gördüm. Zina sebepli boşanma davası açabilir miyim?

    Eşimi başkasıyla gördüm. Zina sebepli boşanma davası açabilir miyim?

    eşimi başka birisiyle flört ederken gördüm,zina sebebine dayanarak boşanma davası açabilir miyim,eşimin yanında başka bir kadın vardı zina sebebiyle boşanabilir miyim,eşimin sevgilisi var zina gerekçeli boşanma davası açabilir miyim, Zinadan söz edebilmek için cinsel bir ilişkinin varlığı gereklidir. Cinsel ilişki içermeyen aşıkane davranışlar sadakatsizlik olsa bile tek başlarına zina...

Sayfayı Paylaş