gebe
  1. MaWiM

MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    2.213
    Ödül Puanları:
    113

boşanma ile ilgili bazı soru cevaplar!

Konu, 'Hukuk Tartışma Köşesi' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

boşanma sonrası işlemler boşanma sonrası evlilik boşandıktan sonra evlenme süresi evlilik süresi boşandıktan sonra erkek için evlenme Soru-Boşanma için hangi mahkemeye müracaat edeceğim?
    Cevap:Aile mahkemesine, aile mahkemesi bulunmayan yerlerde ise asliye hukuk mahkemesine müracaat edilmesi gerekir.

Soru-Boşanma kararımı elden aldım. Nüfusa tescil ettirmek için neler yapmalıyım?
    Cevap:Boşanma kararının verildiği yerdeki nüfus müdürlüğüne müracaat edilmesi gerekir.

Soru-Boşandıktan sonra eşimin soyadını kullanmak istiyorum. Ne yapmam gerkiyor?
    Cevap:Boşanan kadın boşandığı kocasının soyadını kullanabilmesi için bu konuda hakimden karar alması gerekir.

Soru-Boşandıktan sonra evlenmek istiyorum. Ne yapmam gerekiyor?
    Cevap:Boşanan erkek ise boşanma kararından sonra hemen evlenebilir, kadın ise M.K.nun 132 nci maddesinde belirtilen üçyüz günlük bekleme süresini doldurmadan evlenemez.

Soru-Türk Vatandaşlığımı kaybettim ama boşanmamın Türkiye’de ki kayıtlarıma tescil edilmesini istiyorum. Ne yapmam gerekiyor?
    Cevap:Türk vatandaşlığını kaybeden kişilerin, kayıp tarihinden sonraki nüfus olayları aile kütüklerine işlenmemektedir.

Soru-Türk vatandaşlığını sonradan kazanan bayan, eşinden ayrıldıktan sonra nüfus kütüklerine tescili nasıl yapılır?
    Cevap:Türk vatandaşlığını sonradan kazanan kadının boşanması halinde; kayıtlı bulunduğu idari birimdeki aile kütüğüne bağımsız bir kütük sıra numarası altında, evlenmeden önceki soyadıyla tescil edilir.

Soru-Dul olarak evlenen bayan boşandıktan sonra hangi haneye döner?
    Cevap: Dul olarak evlenen kadının boşanması halinde; evlenmeden önceki kayıtlı bulunduğu haneye, evlenmeden önceki soyadıyla döner. Bekarlık soyadını taşıyabilmesi için hakimden izin alması gerekmektedir

boşanma ile ilgili bazı soru cevaplar! konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. islam ile ilgili soru ve cevaplar

islam ile ilgili soru ve cevaplar

şeytanla ilgili sorular şeytan ile ilgili sorular işlem ile işlem ve cevaplar Soru : Şeytan neden insanlara düşmandır ? Cevap: Nefis, şeytanın vesveselerine hassas bir alıcıdır. Hadiste, insan kalbinde hem melek ilhamı, hem de şeytan vesvesesi için, birer merkez olduğu bildirilmiştir. (1) Kur-an'ın ifadesiyle, "Şeytan, sizin için bir düşmandır. Siz de onu düşman edininiz. Şüphesiz o,...
  2. doğumdan sonra nüfus işlemleri ile ilgili soru cevaplar

doğumdan sonra nüfus işlemleri ile ilgili soru cevaplar

nüfus kayıt örneği çıkarma yeni doğan kimlik çıkarma kimlik çıkartma bebek çıkartma bebeğe S-Yeni doğan çocukları nüfus kütüğüne kimler kayıt ettirebilir? Cevap: Doğumları veli (ana, baba), vasi, kayyım, bunların bulunmaması halinde, çocuğun büyük ana, büyük baba veya ergin kardeşleri ya da çocuğu yanında bulunduranlar bildirmekle yükümlüdür. S-Çocuk yazdırmak için hangi belgeler gerekir?...
  3. evlilik işlemleri ile ilgili soru cevaplar

evlilik işlemleri ile ilgili soru cevaplar

evlilik için sağlık raporu nerden alınır nikah için sağlık raporu nerden alınır nikah nasıl evlilik nereden örneği Soru-Evlenmek için hangi belgeler gerekiyor? Cevap:a) Fotoğraflı nüfus cüzdanı,b) İki örnek evlenme beyannamesi,c) Her bir eş için dörder adet vesikalık fotoğraf,d) Evlenmeye engel hastalığının bulunmadığını gösterir sağlık raporu,e) Nüfus kayıt örneği,f) Onsekiz yaşından küçük,...
  4. vatandaşlık işlemleri ile ilgili soru cevaplar

vatandaşlık işlemleri ile ilgili soru cevaplar

tartışma ile ilgili sorular vatandaşlık başvurusu nasıl yapılır vatandaşlık kazanılması başvurusu nereye yapılır Soru-Vatandaşlıkla ilgili başvurular hangi makamlara yapılır? Cevap:Yurt içinde ikamet ediyorsanız bulunduğunuz ilin Valiliğine, yurt dışında ise dış temsilciliklerimize müracaat etmeniz gerekmektedir. Soru-Vatandaşlık başvurularına ilişkin evrakların Genel Müdürlüğe intikal edip...
  5. Vajinismus ile ilgili Soru Ve Cevaplar

Vajinismus ile ilgili Soru Ve Cevaplar

vajinusmus nedir,vajinusmusun nedenleri,vajinusmusun belirtirtileri,vajinusmusun tedavisi,vajinusmus hakkında bilgiler Psikolojik Danışman ve Cinsel Terapist Dolunay Kadıoğlu, ülkemizde çok sık rastlanan, çiftleri çaresizmiş gibi hissettiren ve çözüm yollarını denerken mağdur edebilen vajinismus problemi ilgili sık sorulan sorularıdan bazılarını ve cevaplarını bizimle paylaşıyor. 3 ay...

Sayfayı Paylaş