boşanma ile ilgili bazı soru cevaplar!

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
boşanma ile ilgili bazı soru cevaplar!
boşanma sonrası işlemler boşanma sonrası evlilik boşandıktan sonra evlenme süresi evlilik süresi boşandıktan sonra erkek için evlenme

Soru-Boşanma için hangi mahkemeye müracaat edeceğim?
Cevap:Aile mahkemesine, aile mahkemesi bulunmayan yerlerde ise asliye hukuk mahkemesine müracaat edilmesi gerekir.

Soru-Boşanma kararımı elden aldım. Nüfusa tescil ettirmek için neler yapmalıyım?
Cevap:Boşanma kararının verildiği yerdeki nüfus müdürlüğüne müracaat edilmesi gerekir.

Soru-Boşandıktan sonra eşimin soyadını kullanmak istiyorum. Ne yapmam gerkiyor?
Cevap:Boşanan kadın boşandığı kocasının soyadını kullanabilmesi için bu konuda hakimden karar alması gerekir.

Soru-Boşandıktan sonra evlenmek istiyorum. Ne yapmam gerekiyor?
Cevap:Boşanan erkek ise boşanma kararından sonra hemen evlenebilir, kadın ise M.K.nun 132 nci maddesinde belirtilen üçyüz günlük bekleme süresini doldurmadan evlenemez.

Soru-Türk Vatandaşlığımı kaybettim ama boşanmamın Türkiye’de ki kayıtlarıma tescil edilmesini istiyorum. Ne yapmam gerekiyor?
Cevap:Türk vatandaşlığını kaybeden kişilerin, kayıp tarihinden sonraki nüfus olayları aile kütüklerine işlenmemektedir.

Soru-Türk vatandaşlığını sonradan kazanan bayan, eşinden ayrıldıktan sonra nüfus kütüklerine tescili nasıl yapılır?
Cevap:Türk vatandaşlığını sonradan kazanan kadının boşanması halinde; kayıtlı bulunduğu idari birimdeki aile kütüğüne bağımsız bir kütük sıra numarası altında, evlenmeden önceki soyadıyla tescil edilir.

Soru-Dul olarak evlenen bayan boşandıktan sonra hangi haneye döner?
Cevap: Dul olarak evlenen kadının boşanması halinde; evlenmeden önceki kayıtlı bulunduğu haneye, evlenmeden önceki soyadıyla döner. Bekarlık soyadını taşıyabilmesi için hakimden izin alması gerekmektedir

Geri