gebe
  1. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

boşanmada tazminat ödemesi gereken taraf ödeyemezse ne olur

Konu, 'Soru-Cevap' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

Merhaba. Benim sorum şu, boşanma davalarında bir tarafa hükmedilen tazminat cezası ödenmezse ne olur, nasıl bir yaptırım uygulanır ?

2. TİTAN

TİTAN *Melekler Mekanı*

Beğenilen Mesajlar:
    2.685
    Ödül Puanları:
    113
    Boşanma davasında karşı tarafın bazen tazminatı ödeyecek gücü olmadığı yada ödemediği görülür. Mahkeme kendisinden tazminat taleb edilen taraf için öncelikle; ekonomik durumuna uygun bir miktarda tazminata karar verir.
    Dava sonucu kesinleşen ,ödenmeyen tazminat icra yoluyla tahsile gidilebilir.İcra yoluyla tahsilde ödeme taahhüdünde bulunur ve taahhüde uymazsanız, 3 aya kadar disiplin hapsi olabilir.

Boşanmada maddi ve manevi tazminat Madde 174 -uyarınca; “Mevcut veya beklenen menfaatleri boşanma yüzünden zedelenen kusursuz veya daha az kusurlu taraf, kusurlu taraftan uygun bir maddi tazminat isteyebilir."

Boşanmaya sebep olan olaylar yüzünden kişilik hakkı saldırıya uğrayan taraf, kusurlu olan diğer taraftan manevi tazminat olarak uygun miktarda bir para ödenmesini isteyebilir.”

boşanmada tazminat ödemesi gereken taraf ödeyemezse ne olur konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. artık boşanmayı isteyen taraf genelde bayanlar oluyor!

artık boşanmayı isteyen taraf genelde bayanlar oluyor!

Edirne Barosu Başkanı Coşkun Mola, Edirne'de son iki yılda görülen boşanma davalarının yüzde 65'inin kadın tarafından açıldığını bildirdi. Mola, Edirne'de 2002 yılından önce boşanma davalarının genellikle erkekler tarafından açıldığını, ancak 2002 yılından sonrakanunlarla korunan kadının açtığı boşanma davasında artış olduğunu söyledi. Coşkun Mola, 2006 yılında Edirne'de açılan 398 boşanma...
  2. BOŞANMANIN MADDİ SONUÇLARI ve MADDİ TAZMİNAT

BOŞANMANIN MADDİ SONUÇLARI ve MADDİ TAZMİNAT

Mevcut veya beklenen menfaatleri boşanma yüzünden zedelenen kusursuz veya daha az kusurlu taraf, kusurlu taraftan uygun bir maddî tazminat isteyebilecektir. Ancak bu tazminatın mahkemece hükmolunabilmesi için de bir takım koşulların oluşması gerekmektedir. İlk olarak maddi tazminat talebiniz olmalıdır. Davanızda boşanmaya karar verilmeli ve bu karar kesinleşmiş olmalıdır. Davanız reddolunmuşsa...
  3. BOŞANMANIN MADDİ SONUÇLARI ve MANEVİ TAZMİNAT

BOŞANMANIN MADDİ SONUÇLARI ve MANEVİ TAZMİNAT

Türk Medeni Kanunu’muzun 174/2. maddesinde de belirtildiği üzere; boşanmaya sebep olan olaylar yüzünden kişilik hakkı saldırıya uğrayan taraf, kusurlu olan diğer taraftan manevî tazminat olarak uygun miktarda bir para ödenmesini isteyebilir. Boşanma davasının reddi halinde manevi tazminat istemi de dayanaksız kalacaktır. Bu sebeple de manevi tazminatı Türk Medeni Kanunu 24 ve Borçlar Kanunu...
  4. Boşanma davasından sonra tazminat talep edilir mi ?

Boşanma davasından sonra tazminat talep edilir mi ?

Merhaba arkadaşalr. Ben boşanmayı düşünüyorum ama süreçle ilgili pek bilgim yok. Acaba diyorum boşanmadan sonra tazminat talep edilebilir mi ?
  5. Kıdem tazminatının ödenmesi için gereken koşullar nelerdir?

Kıdem tazminatının ödenmesi için gereken koşullar nelerdir?

kıdem tazminatı nedir,kıdem tazminatı hangi koşullarda alınabilir,kıdem tazminatı tavanı 2014 ne kadar,kıdem tazminatım yanarmı,kıdem tazminatımı alabilir miyim,,kıdem tazminatımı almam için neler gerekir, 1475/14 kapsamında çalışanlara belirli şartlarla kıdem tazminatı ödenmektedir. Buna göre: -Aynı işverene bağlı çalışma süresinin en az 1 yıl olması, -İş sözleşmesinin işveren...

Sayfayı Paylaş