gebe
  1. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

boşanmak istiyorum nasıl bir yol izlemeliyim

Konu, 'Soru-Cevap' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

merhaba melekler, boşanmayı düşünüyorum ve nasıl bir yol izleyeceğimi tam olarak bilemiyorum, anlaşmalı boşanacağız, bana ön bilgi olarak anlaşmalı boşanma prosedürlerinden bahsedebilir misiniz..

2. TİTAN

TİTAN *Melekler Mekanı*

Beğenilen Mesajlar:
    2.685
    Ödül Puanları:
    113
    Sayın misafirimiz,

İki tarafın rızasıyla yapılan boşanma müracaatının yapıldığı ay içerisinde eşler Mahkeme huzuruna çağırılırlar.

Bu değişikliklerden evvel eşler üç aylık aralıklarla iki defa mahkeme huzuruna çıkmak zorunda kalıyorlardı ancak değişikliklerden sonraki durumda:

Eşler boşanma dilekçesinin veriliş tarihinde altı aydan fazla bir süredir ayrı yaşıyorlarsa mahkeme huzuruna bir defa çıkmak zorundalar.

Şayet, boşanma dilekçesinin veriliş tarihinde altı aydan az bir süredir ayrı yaşıyorlarsa, üç aylık aralıklarla iki defa mahkeme huzuruna çıkmak zorundalar.

Anlaşmalı Boşanma ve şartları 4721 Sayılı Türk Medeni Kanununun 166 Madde 3. Fıkrasında düzenlenmiştir. Pratikte dava dosyalarının Aile Mahkemelerine tam hazırlanmaksızın açılması neticesinde ilk celsede boşanma kararı ile sonuçlanacak davaların uzadığı görülmektedir. Bu
    sebeple; Anlaşmalı Boşanma davasında yasanın aradığı koşullar ve pratik uygulamalarına
    ilişkin hususların M.K 166/3 ve 184/5 maddesine uygun olarak yapılabilmesi için gerekli olan
    hususlar değerlendirilecektir.

MADDE 166/3 –Evlilik en az bir yıl sürmüş ise, eşlerin birlikte başvurması ya da bir eşin diğerinin davasını kabul etmesi halinde, evlilik birliği temelinden sarsılmış sayılır. Bu halde boşanma kararı verilebilmesi için, hakimin tarafları bizzat dinleyerek iradelerinin serbestçe açıklandığına kanaat getirmesi ve boşanmanın mali sonuçları ile çocukların durumu hususunda taraflarca kabul edilecek düzenlemeyi uygun bulması şarttır. Hakim, tarafların ve çocukların menfaatlerini göz önünde tutarak bu anlaşmada gerekli gördüğü değişiklikleri yapabilir. Bu değişikliklerin taraflarca da
    kabulü halinde boşanmaya hükmolunur. Bu halde tarafların ikrarlarının hakimi bağlamayacağı hükmü uygulanmaz.

MADDE 184/5- Boşanma veya ayrılığın fer'i sonuçlarına ilişkin anlaşmalar, hâkim
    tarafından onaylanmadıkça geçerli olmaz.
    Anlaşmalı Boşanma Davası Açabilmenin ve Karar Oluşturulmasının Koşulları ;

- Madde Metninden de anlaşıldığı üzere; Anlaşmalı Boşanma davası açabilmek için en
    az 1 yıllık evlilik süresinin doldurulmuş olması gerekir.

Yasa metninde “Evlilik en az bir yıl sürmüş ise koşullardan biri iken Yargıtay 2.Hukuk Dairesinin 2003/2269 Esas ve 2003/3453 Sayılı kararı ile Başlangıçta noksan olan dava şartının davanın devamı sırasında tamamlanması halinde, süreye ilişkin dava şartının aranmayacağı yönündedir.

Yargıtay’ın süre konusunda dikkate aldığı tarih tarafların irade beyanında bulundukları tarihtir.

Anlaşmalı Boşanma davasında eşler birlikte başvurabileceği gibi, açılan davanın diğer tarafça kabulü şeklinde de olabilir.

Taraflar boşanmanın sonuçları konusunda tam bir mutabakat sağlamalı ve iş bu mutabakatı bir protokol şeklinde Mahkemeye ibraz etmiş olmalıdır.Protokol Anlaşmalı Boşanma davasının özünü oluşturur.

boşanmak istiyorum nasıl bir yol izlemeliyim konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Nasıl bir iş istiyorsunuz?

Nasıl bir iş istiyorsunuz?

İşinizi değiştirmek mi istiyorsunuz? Yoksa bu sizin ilk iş deneyiminiz mi olacak? Peki, yeni işinizle ilgili ne gibi planlarınız var? Sağlıklı bir karar verebilmek için önce kendinize ne istediğinizi sormanız gerek. İş hayatınızda mutlu olmak istiyorsanız, öncelikle kendinizle dürüst bir görüşme yapmalısınız. Daha önceki birikimlerinizi ve becerilerinizi iyice sorguladıktan sonra, can...
  2. vali olmak istiyorum nasıl bir yol izlemeliyim

vali olmak istiyorum nasıl bir yol izlemeliyim

Benim gözüm yükseklerde, yani annem öyle diyor :D Ben vali olmak istiyorum nasıl bir eğitim almam lazım ?
  3. Eşimden boşanmak istiyorum fakat

Eşimden boşanmak istiyorum fakat

Merhaba kızlar adım elif malum durumdan dolayı soyadımı yazmıyorum. Eşimle ben 18 yaşında tanıştım şimdi 25 yaşındayım ve bu hayatın şartları çalışma ve kızım minnoşum... Bilemiyorum ama artık mutlu değilim ve eşimden boşanmak istiyorum. O kadar çok fakat var ki nereden başlayacağımı bilemiyorum. Nedir hayat kızlar, yada evlilik nedir, hep böyle tek düzemidir. Ömrü hayatım hep çalışmak ve...
  4. Çocuğumuz olmuyor nasıl bir yol izlemeliyiz?

Çocuğumuz olmuyor nasıl bir yol izlemeliyiz?

çocuğumuz olmuyor ne yapmalıyız,çocuk olması için ne yapmalı,çocuğu olmayanlar nasıl yol izlemeli,kısırlık tedavisinde çiftlerin değerlendirilmesi ,kısırlık tedavisi hakkında bilgiler İstendiği halde çocuk sahibi olamama veya kısırlık, çiftlerin yaklaşık % 10-20'sini etkileyen bir problem olup korunmasız düzenli cinsel ilişkiye rağmen bir yıllık süre sonunda gebe kalınmaması olarak...
  5. Sürekli düşük yapıyorum nasıl bir yol izlemeliyim?

Sürekli düşük yapıyorum nasıl bir yol izlemeliyim?

Düşük (abortus), gebeliğin en sık rastlanan komplikasyonudur.Tekrarlayan gebelik kaybı, kısırlıktan farklı olarak bir hastalıktır ve iki veya daha fazla gebelik kaybı ile tanımlanmaktadır.Aslında bazı aylarda kadınlar daha gebe olduklarını bile farkına varmadan, adet kanaması ile "sessiz düşük" yapabilir.Sebep bilinmediğinde her bir gebelik kaybı dikkatlice değerlendirilmelidir. Tüm...

Sayfayı Paylaş