Böyle Özgeçmiş Göndermeyin

Bilge Gökçen

Yeni Üye
Üye
Böyle Özgeçmiş Göndermeyin
iş başvurusunda kendini tanıtma kendini tanıtma örnekleri mülakatta örnekleri cv de arapça
Bir işe başvurduğunuzda, size o işin kapısını aralayan unsurdur özgeçmişiniz. Onu ne kadar özenli ve çekici kılarsanız, görüşmeye çağrılma ve işe kabul edilme şansınız da o kadar artar. Özgeçmişini Özlem Çakır Profesyonel İmaj ve İletişim Danışmanlığı'na gönderen bazı arkadaşların yaptıkları hataları paylaşarak bu konuya dikkat çekmek istiyorum. İşte özgeçmiş hazırlarken ve sunarken yapılmaması gerekenler:

• Özel e-posta adresime bir e-posta geldi. Ekte bir dosya var. Konu kısmında CV yazılmış. Ekteki dosya CV. Bana hitaben bir yazı yazılmamış. 'Acaba özgeçmişin ilk sayfası bana hitaben yazılmış bir mektup mu' diye dosyayı açtım. Maalesef sadece özgeçmiş vardı. Görgü ve nezaket açısından sınıfta kalan bir e-postaydı.
  • Konu kısmına ‘Merhaba Özlem’ diye yazmış, "Ekte size özgeçmişimi gönderiyorum" diyen bir kişiden iş başvurusu aldım. Konu ‘Merhaba Özlem’ olabilir mi?
  • E-postasında baştan sona imla ve dilbilgisi hataları yapan birçok kişiden iş başvurusu aldım. Kendini tanıtmaya özen göstermeyen bu kişiler, onları işe aldığınızda sizin işinize nasıl özen gösterecekler? Doğru ve güzel Türkçe kullanımına özen göstermek gerekir.
  • Kısaltmalarla dolu, hitabı bilmeyen kişilerden iş başvurularını aldım. Hitap çok önemlidir. Özgeçmişi ulaştırmak istediğiniz birisinin özel adresine, e-posta gönderirken o kişinin ismini ve soyadını yazmak gerekir. ‘Sayın Çakır veya Özlem Hanım veya Sayın Özlem Çakır’ gibi. Üst kademeye ve sizden büyüklere yazdıklarınız için ‘bilgilerinize sunarım ve saygılarımla’ diye yazıp e-postayı tamamlamak gerekir. Svg, tşk, fyi, kib gibi kısaltmalar kullanılmamalıdır. Ciddiyeti bozar.
  • Özgeçmiş gönderirken e-postaya gülen yüzler veya değişik animasyonlar eklenmemelidir. Bunlar da ciddiyeti bozar.
  • Çok uzun e-postalar, uzun özgeçmişler ve fotoğraflarla dolu, yüklü dosyalarla iş başvurusu yapılan kişilerin posta kutuları doldurulmamalıdır.
  • Özgeçmiş ve e-postanızın yazımında büyük harf kullanmayın. Bağırmak demektir. ‘İtalic’ gibi okunması zor yazı karakterleri veya küçük fontların kullanımını da önermem.
alıntı: Özlem Çakır

Geri